„Początki (prawie) wszystkiego” w formie infografik

Do sprzedaży trafiła ciekawa książka pt. „Początki (prawie) wszystkiego”, w której w postaci przystępnych infografik odpowiedziano na liczne pytania skąd się wzięło (prawie) wszystko.

Początki (prawie) wszystkiego (okładka książki)

Nakładem wydawnictwa Insignis od 14 listopada 2018 roku do sprzedaży trafiła wyjątkowa książka zatytułowana „Początki (prawie) wszystkiego” (oryg. The Origins of (Almost) Everything). Nie jest opasłym, wypełnionym niestrawną naukową treścią tomiskiem, lecz niezwykle nowoczesną i wyjątkowo estetyczną pozycją, która wyjaśnia to (prawie) wszystko za pomocą najmodniejszego obecnie i najbardziej przemawiającego środka przekazu danych: infografik.

Książka powstała we współpracy redaktorów renomowanego magazynu naukowego „New Scientist” i w oryginale została niedawno wydana w Wielkiej Brytanii, a więc aktualność zawartych w niej informacji jest gwarantowana!

Początki (prawie) wszystkiego to rewolucyjna i rewelacyjna kopalnia wiedzy o rzeczonych początkach – została napisana przez Grahama Lawtona, zilustrowana przez Jennifer Daniel i opatrzona przedmową samego profesora Stephena Hawkinga.

Przeczytaj także: „The One Device” – książka o sekretnej historii powstawania iPhone’a

Składa się z 6 rozdziałów: Wszechświat, Nasza planeta, Życie, Cywilizacja, Wiedza i Wynalazki). Na 256 stronach wypełnionych po brzegi sugestywnymi i nierzadko dowcipnymi infografikami zawarte jest to wszystko, co wiemy o genezie otaczającego nas świata w rozmaitych jego aspektach: od Wielkiego Wybuchu, przez materię (również i tę ciemną), po gwiazdy, czarne dziury i układy słoneczne. Od naszej planety Ziemi, przez dosłownie ziemię – czyli glebę – po jej atmosferę i Księżyc. Od początków życia, przez wykształcanie się jego złożonych form, aż po cywilizację.

Zawsze fascynowały mnie początki. Jako dziecko często spacerowałem po wybrzeżu Yorkshire z mamą, tatą i siostrą; kiedy wydłubywaliśmy z klifów amonity, belemnity i wymarłe małże, zastanawiałem się: Skąd one się wzięły? Jak wyglądała Ziemia, kiedy żyły?Dwadzieścia lat temu, kiedy zostałem dziennikarzem popularnonaukowym, zdałem sobie sprawę, jak silnie historie o początku świata oddziałują na naszą wyobraźnię. „Skąd się wzięliśmy?” to jedno z najbardziej głębokich, fundamentalnych pytań, jakie sobie zadajemy. (Inne to: „Jak należy żyć?” oraz „Dokąd zmierzamy?”, ale te zostawmy na inną okazję). Jestem przekonany, że częścią natury ludzkiej jest obserwowanie świata lub stawianie egzystencjalnych pytań i rozważanie: „Jak to możliwe?”. Oto znów wyruszam w podróż w czasie w poszukiwaniu początków. Jestem bardzo dumny z tej książki. Była to dla mnie wyprawa pełna odkryć i mam nadzieję, że okaże się nią również dla was.
— Graham Lawton, autor tekstu książki

Z książki dowiemy się również o pochodzeniu języków, genezie miast, pieniędzy, odzieży, ciepłych posiłków, udomawiania zwierząt, własności, muzyki i nie tylko. Kiedy zaczęliśmy pisać? Jak wymyśliliśmy zero? Po co zaczęliśmy mierzyć przedmioty? Odliczać czas? Jak narodziła się polityka i wynikające z niej spory? Powstanie mechaniki kwantowej, elektroniki, radiofonii, internetu, podbój przestrzeni kosmicznej. O tym wszystkim przeczytacie i pooglądacie w tej książce!

Początki (prawie) wszystkiego to idealna lektura dla osób ciekawych świata i uczta dla oczu. To świetne, zachwycające formą autorskie kompendium współczesnej wiedzy, odpowiadające na jedno ogólne pytanie: skąd się wzięliśmy i skąd wzięło się to (prawie) wszystko, co nas otacza, kształtuje i z czego korzystamy na co dzień.

źródło: Wydawnictwo Insignis