Puszka lub folia aluminiowa przyspieszy i zabezpieczy sygnał Wi-Fi

Wygląda na to, że tanim sposobem można poprawić bezpieczeństwo i wydajność domowej sieci bezprzewodowej – wystarczy puszka po napoju lub kawałek folii aluminiowej.

Domowej roboty wzmacniacz kierunkowy siły sygnału Wi-Fi DIY
Domowej roboty wzmacniacz kierunkowy siły sygnału Wi-Fi DIY

„Wirtualna ściana”, którą można domowych sposobem zrobić w domu, w pewnym stopniu pomoże zoptymalizować zasięg sieci bezprzewodowej Wi-Fi w domu lub biurze.

Zespół naukowców prowadzony przez Dartmouth College odkrył całkiem przypadkowo, jak niedrogo poprawić siłę sygnału sieci bezprzewodowej w domach i budynkach z wieloma pomieszczeniami osłoniętymi ścianami. Ta sama technologia do ulepszania biurowych i domowych sygnałów Wi-Fi może być również wykorzystana do wzmocnienia bezpieczeństwa bezprzewodowego.

Badania, które zaprezentowano w środę, 8 listopada w BuildSys 2017 firmy ACM w Delft w Holandii, opierają się na trójwymiarowym druku „odbłyśnika”, który kieruje sygnały bezprzewodowe do miejsc, w których użytkownicy najbardziej ich potrzebują.

Dzięki temu prostemu wynalazkowi rozwiązujemy szereg problemów związanych z zasięgiem sieci Wi-Fi, które nękają użytkowników sieci bezprzewodowych – powiedziała Xia Zhou, docent informatyki w Department of Computer Science w Dartmouth. Nie tylko wzmacniamy sygnały bezprzewodowe, ale jednocześnie je zabezpieczamy.

Przeczytaj także: Korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi? Oto 5 zasad bezpieczeństwa

Dostosowanie zasięgu sieci bezprzewodowych w budynkach ma kluczowe znaczenie dla poprawy odbioru sygnału w pożądanych obszarach i osłabieniu w innych. Kształtując sygnały, użytkownicy mogą zwiększyć efektywność sieci bezprzewodowej, zmniejszając wpływ tłumiących sygnał materiałów takich jak ściany czy układ lub innych zakłócających urządzeń elektronicznych. Taki system może również utrudnić atakującym dostęp do naszej sieci – dodając go oczywiście do istniejących już środków bezpieczeństwa takich jak szyfrowanie. Jest to sposób na fizyczne ograniczenie dostępu do sygnału sieci bezprzewodowej w określonej przestrzeni. Prowadzi to również do zmniejszenia zakłóceń.

Wzmocnienie siły sygnału Wi-Fi za pomocą reflektora z folii aluminiowej
Wzmocnienie siły sygnału Wi-Fi za pomocą reflektora (odbłyśnika) z folii aluminiowej

Osiągnięcie celu, jakim jest poprawa wydajności bezprzewodowej, jest szczególnie trudne w pomieszczeniach z powodu złożonych interakcji sygnałów radiowych ze środowiskiem. Istnieją podejścia optymalizacji sygnałów bezprzewodowych polegające na umieszczaniu anten kierunkowych w celu koncentracji sygnałów, ale sprzęt ten jest albo trudny do skonfigurowania, albo obciążony wysokim kosztem.

Dzięki eksperymentom przedstawionym w pracy badawczej zespół udoskonalił swoje wcześniejsze badania, które umożliwiały umieszczenie aluminiowej puszki po napoju (obojętnie jaki, najlepiej „bezalkoholowym”) za routerem Wi-Fi w celu wzmocnienia sygnału w jednym kierunku. Obecne badania rozszerzają ten pomysł, przedstawiając usystematyzowane podejście do optymalizacji kształtów reflektorów, aby umożliwić bardziej rozwinięty zestaw dystrybucji sygnałów.

Po ocenie układów wewnętrznych i docelowych obszarów w celu wzmocnienia lub osłabienia siły sygnału, zespół badawczy Dartmouth umieścił „zoptymalizowany komputerowo” reflektor sygnału wokół routera bezprzewodowego. Taki reflektor (podoba mi się nazwa „odbłyśnik”, ale pewnie się nie przyjmie), złożony jest tylko z tworzywa sztucznego i cienkiej warstwy metalu (folii aluminiowej). Przekierowuje on sygnały bezprzewodowe do pożądanych obszarów zasięgu. Po przetestowaniu wynalazku w dwóch różnych wnętrzach pod kątem siły sygnału i prędkości, badacze stwierdzili, że zoptymalizowane reflektory 3D zapewniają wiele korzyści, takich jak: wzmocnienie bezpieczeństwa fizycznego sieci, niski koszt i łatwość użytkowania dla osób nie będących ekspertami.

Naukowcy przetestowali reflektor za pomocą różnych gotowych punktów dostępu Wi-Fi (routerów), w tym tych korzystających z najnowszego protokołu 802.11ac Wi-Fi. Dzięki prostej inwestycji wynoszącej około 35 USD i określeniu wymagań dotyczących zasięgu, reflektor bezprzewodowy może być zbudowany na zamówienie, aby uzyskać lepsze wyniki niż anteny kosztujące tysiące dolarów – mówi Zhou.

Aby stworzyć tę technologię, naukowcy opracowali algorytm, który optymalizuje trójwymiarowy kształt odbłyśnika, aby dotrzeć do zasięgu sieci bezprzewodowej. Zespół opracował również metodę symulowania rozprzestrzeniania się sygnałów radiowych i interakcji z obiektami w ich otoczeniu. Dzięki informacjom na temat określonej przestrzeni wewnętrznej, lokalizacji bezprzewodowych punktów dostępu i pożądanego obszaru docelowego, system oblicza zoptymalizowany kształt reflektora w zaledwie 23 minuty. Naukowcy odkryli, że „odbłyśniki” mogą zmniejszać siłę nawet o 10 dB, gdy sygnał nie jest pożądany i zwiększać siłę o 6 dB tam, gdzie jest to pożądane. Reflektor jest również stosunkowo łatwy do umieszczenia.

Ponieważ obecny projekt jest ograniczony swoim statycznym kształtem, zespół badawczy będzie teraz badał „odbłyśniki” wykonane z różnych materiałów, aby urządzenie mogło automatycznie dostosować swój kształt, gdy zmienia się układ wnętrza. Zespół przeanalizuje także pasma wyższych częstotliwości, takie jak fale milimetrowe i światło widzialne.

Optymalizacja siły sygnału Wi-Fi i bezpieczeństwa domowym sposobem (DIY)
Optymalizacja siły sygnału Wi-Fi i bezpieczeństwa domowym sposobem (DIY)

Badania są prowadzone we współpracy naukowców z Dartmouth College, University of Washington, Columbia University i UC Irvine.

Może Cie zainteresować także: Nowy uproszczony schemat nazewnictwa sieci Wi-Fi

O tym jak zrobić własny wzmacniacz kierunkowy sygnału Wi-Fi dowiesz się na oficjalnej stronie internetowej projektu. Zobacz także oficjalny dokument naukowy 3D Printing Your Wireless Coverage na ten temat (PDF, 2,6 MB)

źródło: IFL Science – New Study Reveals Simple Way To Boost Your Wifi Signal, EurekAlert! –A 'virtual wall’ that improves wireless security and performance