„Miasto równoległe” – dystopijny kryminał BBC z bliźniaczymi miastami

Miniserial pt. „Miasto równoległe” na podstawie bestsellerowej powieści Chiny Miéville’a, łączący w sobie elementy kryminalne i science fiction.

„Miasto równoległe” (oryg. „The City & The City”)

Czteroodcinkowy miniserial „Miasto równoległe”, nakręcony dla BBC, emitowany jest na kanale Ale kino+ oraz dostępny jest w wersji na życzenie na platformie nc+ GO oraz player+. Swoją premierę miał w Wielkiej Brytanii w marcu 2018 r. a do nas trafił w listopadzie br.

Powieść nagrodzona Arthur C. Clarke Award 2010 oraz Hugo Award 2010 zatytułowana Miasto i miasto (oryg. The City & The City”), określana jest mianem współczesnego literackiego odpowiednika kultowego filmu „Blade Runner”. Niektórzy kojarzą tę stylistykę z Franzem Kafką, Phillipem K. Dickiem i Raymondem Chandlerem. Powieść jest kryminałem wyniesionym na zdumiewające wyżyny metafizyczne i artystyczne.

China Miéville stworzył swą najdoskonalszą dotąd powieść – egzystencjalny thriller rozgrywający się w mieście najniezwyklejszym ze wszystkich, realnych czy wyimaginowanych. Inspektor Tyador Borlú ( David Morrissey – Kochanice króla, Plaga) z Ekstremalnego Oddziału Kryminalnego prowadzi dochodzenie w sprawie studentki zamordowanej na ulicy niepodległego miasta Besźel.

O czym jest serial „Miasto równoległe” („The City & The City”)?

Gdy w ponurym, chylącym się ku upadkowi fikcyjnym mieście Besźel położonym gdzieś na skraju Europy znaleziono ciało zamordowanej kobiety, pochodzące z bliźniaczego maista Ul Qoma.

Mogłoby się wydawać, że inspektora Borlú z Ekstremalnego Oddziału Kryminalnego (w książce Brygady Najpoważniejszych Zbrodni) czeka kolejna rutynowa sprawa. W miarę postępów śledztwa odkrywa on jednak dowody wskazujące na spiski znacznie dziwniejsze i groźniejsze niż wszystko, co mógłby sobie wyobrazić.

Obejrzyj zwiastun serialu:

Wkrótce inspektorowi i bliskim mu ludziom zaczyna grozić niebezpieczeństwo. Borlú musi przekroczyć granicę niepodobną do żadnej innej i wyruszyć do jedynego miasta na Ziemi, które jest równie dziwne jak to, w którym mieszka…

Kadr z serialu „Miasto równoległe”
Kadr z serialu „Miasto równoległe”

Dwa ośrodki miejskie, choć istnieją w tej samej przestrzeni, z przyczyn historycznych od dawna się ignorują. Dostrzeganie ludzi i rzeczy należących do tego „drugiego” miasta jest uważane za najpoważniejsze przestępstwo. Wkrótce udaje się zidentyfikować ofiarę jako Mahalię Geary, zamieszaną w polityczne i kulturowe zawirowania między Besźel i Ul Qoma…

Podsumowanie

Autorzy serialu „Miasto równoległe” znakomicie oddali nastrój miast – piękne zdjęcia i mocne postaci to niewątpliwie silne elementy ten produkcji. Pierwszy odcinek z pewnością może być mylący dla osób, które nie przeczytały książki, ale nawet wtedy atmosfera tajemniczości i zagrożenia jest tak zniewalająca, że ​chce się obejrzeć kolejny odcinek..

Niektóre z zastosowanych technik filmowych mogą z pozoru wydawać się prymitywne – zamazanie części obrazu, wskazania, że nie jest możliwe zidentyfikować tego miasta kulturowo, umlauty i inne znaki diakrytyczne w znakach w języku angielskim – wszystko to współgra  ze sobą zaskakująco dobrze.

Można mieć zastrzeżenia do niektórych aktorów i ich gry – niektóre gest Davida Morrisseya są czasami trochę irytujące, szczególnie gdy kładzie jedną rękę na oczach, aby pokazać, że widzi coś, czego nie powinien widzieć… Niemniej sprawdź ten tytuł, szczególnie jeśli wcześniej czytałeś książkę Chiny Miéville’a.

Serial możesz oglądać online na: nc+ GO oraz player+.

źródło: Ale kino+, opis książki „Miasto i Miasto”