Jony Ive zaprojektował pierścionek, wykonany w całości z diamentu…

Najnowszy projekt Sir Jonathana Ive’a to wyjątkowy pierścionek z brylantem wart ok. 250 tys. dolarów, ale wykonany tylko z diamentu – nie ma w tym ani grama elektroniki, kwota ze sprzedaży zostanie przekazana fundacji RED.

Sir Jony Ive and Marc Newson: THE (RED) DIAMOND RING, A DIAMOND FOUNDRY® CREATED DIAMOND
Sir Jony Ive and Marc Newson: THE (RED) DIAMOND RING, A DIAMOND FOUNDRY® CREATED DIAMOND

Główny projektant firmy Apple Jony Ive często mówi o swojej fascynacji poznawania różnych materiałów w ramach procesu projektowania, a jego najnowszy projekt może być najlepszym tego przykładem…

Większość projektantów, gdy ma za zadanie stworzenie pierścionka z brylantem, zacznie od metalu – zazwyczaj złota, srebra lub platyny — a następnie umieści w nim jeden lub więcej diamentów. Ale Jony Ive i Marc Newson przyjęli zupełnie inne podejście. Jedynym materiałem w ich (RED) Diamentowym Pierścieniu (oryg. (RED) Diamond Ring) jest diament.

Dom aukcyjny Sotheby’s zapowiedział, że pierścień zostanie stworzony wyłącznie na potrzeby aukcji (RED), w ramach której zbierane są fundusze na pomoc w wyeliminowaniu HIV i AIDS w ośmiu krajach afrykańskich.

Może Cie również zainteresować: Jony Ive opowiada o sekretnej wystawie w rozmowie z Naomi Campbell

Sir Jony Ive, dyrektor ds. projektowania firmy Apple i renomowany projektant przemysłowy Marc Newson w tym roku zaprojektowali wyjątkowy pierścień, stworzony wyłącznie dla (RED) by Diamond Foundry®. Zgodnie z obopólną obsesją przekształcania surowca w wartościowe przedmioty, projekt Ive’a i Newsona jest wyjątkowo przejrzysty i niezakłócony tradycyjnymi metalowymi oprawami i opaskami, które wcześniej były wymagane do stworzenia „pierścionków z diamentem”.  Niezwykła skala kamienia, umożliwiła całkowite wykonanie pierścienia z tego materiału.

Tworzenie diamentu w kształcie pierścienia to nie lada wyczyn. Blok diamentowy będzie miał kilka tysięcy faset, z których niektóre są tak małe, że liczą zaledwie kilkaset mikrometrów. Pierścień zostanie wycięty cylindrycznie dla uzyskania pożądanej gładkości za pomocą mikrometrycznego strumienia wody, w którym odlana jest wiązka laserowa. Gotowy pierścień będzie miał od 2000 do 3000 faset, które nigdy wcześniej nie były widoczne na jednym kawałku.

Przeczytaj książkę o Jony Ive’ie: Jony Ive – biografia po polsku

Kamień zostanie stworzony przez firmę Diamond Foundry®, certyfikowanego, neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla producenta diamentów, który był pionierem i opracował zastrzeżoną technologię tworzenia diamentów w sposób bezpieczny i zrównoważony.

Ostateczny projekt zostanie wykonany na miarę kupującego i szacuje się, że zostanie sprzedany za około 150-250 tysięcy dolarów. Aukcja odbędzie się w Miami 5 grudnia 2018 r.

źródło: 9TO5Mac via Sotheby’s