TVP uruchamia anglojęzyczny kanał Poland In nadawany online

W niedzielę 11 listopada 2018 r. wystartował nowy kanał Telewizji Polskiej o nazwie Poland In, który nadawany jest na razie tylko w internecie na całym świecie, poza Ameryką Północną.

Poland In TVP

Nowy kanał Poland In, który jest własnością TVP SAma prezentować polski punkt widzenia na sprawy międzynarodowe, promować polską gospodarkę, ekonomię, kulturę, wartości i tradycje. Na ramówkę składają się polskie programy w całości prowadzone w języku angielskim – w tym informacje, dokumenty, filmy, koncerty i inne. Stacja ma poruszać istotne tematy z punktu widzenia współczesnej Polski – z zakresu ekonomii, gospodarki, polityki, ale i kultury czy sztuki.

Wiceprezes Telewizji Polskiej Maciej Stanecki wskazał, że start kanału celowo zaplanowano na 11 listopada. – W ramówce znajdzie się m.in. serwis informacyjny, rozmowy publicystyczne oraz najlepsze polskie produkcje telewizyjne. Końcówka roku zapowiada się bardzo interesująco z punktu widzenia obecności Polski i tematów polskich w świecie. Myślę głównie o 24. szczycie klimatycznym, który już na początku grudnia rozpocznie się w Katowicach. Obecni będą delegaci ze 190 krajów. Nie zabraknie również dziennikarzy nowego kanału – mówił Stanecki.

Przeczytaj również: Chińska telewizja użyła prezenterów wygenerowanych komputerowo

Kanał jest otwarty na współpracę międzynarodową. – Od momentu uruchomienia wiosną tego roku serwisu Poland In English jesteśmy pytani przez naszych kolegów z EBU (European Broadcasting Union, z ang. Europejska Unia Nadawców) o możliwość wymiany programowej pomiędzy kanałami anglojęzycznymi w Europie. Wierzę, ze uruchomienie kanału POLAND IN pozwoli na taką współpracę – podkreśla Stanecki.

Poland In (logo kanału TV)
Poland In (logo kanału TV)

Misją kanału ma być „pokazanie prawdziwego wizerunku i wpływ na postrzeganie Polski za granicą”. Całość będzie przygotowywana i prezentowana w języku angielskim, również przez prezenterów i reporterów. Początkowo kanał ma być nadawany jedynie w internecie jako stream. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji miała już otrzymać informację o jego starcie. W dalszym etapie rozwoju ma być planowane wdrożenie tradycyjnej dystrybucji liniowej.

Jak i gdzie oglądać kanał Poland In online?

Polnad In można oglądać na żywo w internecie na stronie internetowej kanału: polandin.com na komputerze, smartfonie lub tablecie – w dowolnej przeglądarce internetowej.

Zrzut ekranu ze strony kanału Poland In (11 listopada 2018)
Zrzut ekranu ze strony kanału Poland In (11 listopada 2018)

„Poland IN: The best of Poland” – kampania promująca nowy kanał TVP

Oprawa kanału będzie łączyć grafikę internetową i telewizyjną, korzystając przy tym z dostępnych na rynku technologii. Jak donosi serwis Wirtualnemedia.pl  w zespole dziennikarzy znaleźli się: Klaudia Czerwińska, Victoria Bieniek, Maciej Mikos, David Kennedy, Sally Jastrzębska, Jonasz Rewiński, Krzysztof Mularczyk, Bartek Morawski.

Kanał Poland In jest tworzony przez powiększony zespół obecnego portalu internetowego Poland in English, który zmienił nazwę  na „Poland In”. Sam kanał telewizyjny tworzony jest w tej chwili przez kilkanaście osób. Za realizacje projektu odpowiada Ośrodek Mediów Interaktywnych kierowany przez dyrektora Krzysztofa Kubę Sufina.

źródło: informacja prasowa TVP Info, Wirtualnemedia.pl