„1.1.1.1: Faster Internet” nowa aplikacja mobilna od Cloudflare

Cloudflare udostępniło aplikację mobilną „1.1.1.1: Faster Internet” na iOS-a i Androida, która ma ułatwić prywatne i bezpieczne korzystanie z internetu na urządzeniach mobilnych.

„1.1.1.1: Faster Internet” - ikona i screen aplikacji mobilnej

Kilka miesięcy od uruchomienia usługi DNS 1.1.1.1 skoncentrowanej na prywatności, Cloudflare wydało aplikację mobilną „1.1.1.1: Faster Internet” dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych z systemem Android i iOS.

Oczywiście nic nie stało na przeszkodzie, aby już wcześniej korzystać z usługi DNS (1.1.1.1) na smartfonach i tabletach, ale teraz natywna aplikacja mobilna, dostępna na iPhone’y, iPady i urządzenia z Androidem, ma na celu ułatwić każdemu korzystanie z bezpłatnej usługi DNS.

Po zainstalowaniu aplikacji mobilnej na urządzeniu wystarczy nacisnąć tylko jeden przełącznik, aby włączyć lub wyłączyć bezpieczną usługę DNS 1.1.1.1, bez martwienia się o to, jak ustawić parametry sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Należy też zezwolić na zainstalowanie profilu VPN tej usługi. Nie jest to jednak aplikacja VPN, która zazwyczaj wykonuje proxy dla całego ruchu sieciowego. Aplikacja 1.1.1.1 tylko zastępuje i zabezpiecza ruch DNS twojego telefonu komórkowego.

Cloudflare wprowadziło na rynek usługę 1.1.1.1 na początku kwietnia 2018 roku (i nie był to żart primaaprilisowy), stawiając głównie na prywatność internautów. Korzystając z usługi, pozwalasz Cloudflare obsługiwać wszystkie informacje DNS, np. gdy aplikacja w telefonie próbuje połączyć się z internetem, lub wpisujesz adres dowolnej strony internetowej. Przekazywanie tych danych DNS przez 1.1.1.1 może utrudnić dostawcom internetu poznanie odwiedzanych witryn, a także zapewnić dostęp do żądanej witryny bez wcześniejszego ocenzurowania lub przejęcia połączenia.

To nie jest panaceum na prywatność w sieci ale myślę, że takie rozwiązanie jest lepsze niż nic. Usługa jest równie szybka jak inne popularne usługi DNS, na przykład te oferowane przez Google’a (8.8.8.8 oraz 8.8.4.4).

Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej „1.1.1.1: Faster Internet”
Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej „1.1.1.1: Faster Internet”

Aplikacja 1.1.1.1 ma jeszcze bardziej ułatwić  użytkownikom szybkie i zaszyfrowane połączenia przez bezpieczny DNS na smartfonach i tabletach. Appka „1.1.1.1: Faster Internet” dostępna jest do pobrania za darmo ze sklepu App Store i Google Play:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: TechCrunch via Cloudflare