Flickr obiecuje, że nie usunie zdjęć Creative Commons

W przyszłym roku Flickr ograniczy wolną przestrzeń w darmowej wersji swojej usługi i nadwyżkę 1000 zdjęć będzie systematycznie usuwać – jednak pozostawi zdjęcia Creative Commons.

Flickr (logo kolorowe)

W ubiegłym tygodniu Flickr ogłosił kilka istotnych zmian w sposobie, w jaki jego bezpłatna usługa będzie działać pod rządami nowego właściciela, firmy SmugMug. Ustanowiono limit 1000 zdjęć dla darmowych kont, zastępując wcześniej oferowaną przestrzeń aż 1 TB pamięci. Ze wszystkich kont, na których 5 lutego 2019 roku limit będzie wciąż przekroczony, starsze zdjęcia zostaną usunięte – pozostanie 1000 najnowszych zdjęć.

Na kontach, które przekroczą nowe limity, nie będzie można także dodawać kolejnych materiałów. Pojawiło się jednak pytanie: co dzieje się stanie z ogromną biblioteką zdjęć Creative Commons Flickra z której korzystają niezliczona liczba osób i organizacji na całym świecie?

Flickr zobowiązał się do tego, że pozostawi nienaruszone zdjęcia Creative Commons i nowe ograniczenia nie będą ich dotyczyć!

We wpisie na swoim blogu, Flickr wyjaśnił, że bezpłatne zdjęcia będą bezpieczne. Zdjęcia lub filmy na licencji Creative Commons nie zostaną usunięte z kont zawierających ponad 1000 sztuk zdjęć i filmów. Flickr będzie blokować przesyłanie kolejnych materiałów na tych kontach od 8 stycznia 2019 r. – tak jak to będzie miało miejsce na innych kontach, które przekroczyły limit 1000 zdjęć – chyba, że właściciel wykupi wersję Pro.

Nowe zasady dotyczą tylko zdjęć, które zostały przesłane z licencją Creative Commons przed upływem terminu. Użytkownicy mający nadzieję na obejście zbliżającego się limitu 1000 zdjęć, przenosząc całą  zawartość na otwartą licencję Creative Commons, mają pecha.

Flickr zacznie także współpracować z organizacjami non-profit, oferując darmowy hosting, coś, co już robiła nowa firma macierzysta SmugMug. Firma utworzyła także formularz dla organizacji non-profit, aby mogły ubiegać się o darmowe konta Pro.

Firma zauważa również, że nowe zasady nie będą miały wpływu na organizacje, które są częścią programu Flickr Commons – takie jak NASA, National Park Service, brytyjskie archiwum narodowe i brytyjska biblioteka. W ramach tego programu organizacje uczestniczące miały już konta Pro (lub otrzymały darmowe konto Pro od Flickra), więc będą bezpieczne w styczniu.

źródło: The Verge via Flickr Blog