Android Q doda obsługę elastycznych wyświetlaczy flexfonów

Samsung zapowiedział składany ekran smartfona, a Google natywną wersję Androida Q dla składanych telefonów – w 2019 roku możemy przejść na inny poziom flexphonów!

Koncept smartfona (flexfona) z elastycznym składanym ekranem i systemem Android Q

Nowe smartfony z elastycznymi, składamy ekranami będą na pewno wyprodukowane w 2019 roku przez Samsunga i kilku innych producentów smartfonów z Androidem. Google na swoim Dev Summit oraz prezentacji Samsunga wyjaśniało, w jaki sposób Android dostosuje się do składanych telefonów (flexphone’ów?).

Naturalnym jest, że wraz z pojawieniem się elastycznych wyświetlaczy smartfonów, Google doda obsługę dla takiego formatu, aby być gotowym na przyszłe urządzenia. Nic więc dziwnego, że Samsung i Google współpracowały, przy tworzeniu nowego One UI dla telefonów Samsunga.

Przeczytaj także: iPhone z zakrzywionym wyświetlaczem i sterowaniem gestami

Natywne wsparcie pojawi się najwcześniej wraz z Androidem Q, i jak widać na poniższych slajdach, Google po raz pierwszy wspomina o kolejnym Androidzie 10. Wygląda na to, że Android Q, który powinien zostać ogłoszony latem przyszłego roku, przyjmie optymalizacje systemu Android P dla telefonów składanych, które zostały wczoraj ogłoszone przez Samsunga.

Na razie Google będzie obsługiwać takie funkcje jak uruchamianie filmu z YouTube’a na zewnętrznym ekranie Cover Display i wiele innych podstawowych czynności. Możesz zobaczyć, jak to  wygląda w praktyce na poniższym obrazie GIF firmy Google, który przedstawia jak będzie składał się smartfon z elastycznym ekranem i jak będzie zachowywał się system Android.

Składany smartfon z elastycznym ekranem i systemem Android Q
Składany smartfon z elastycznym ekranem i systemem Android Q

Android dodaje obsługę dla elastycznych wyświetlaczy

Samsung najwyraźniej przekonał Google’a  do korzyści związanych z możliwościami nowego formatu, ponieważ zespół z Mountain View współpracuje z zespołem z Seulu nad opracowaniem korekt interfejsu pierwszego składanego telefonu Samsunga, który zostanie wydany w przyszłym roku. 7,3-calowy wyświetlacz Infinity Flex wejdzie do produkcji seryjnej w nadchodzących miesiącach, a po rozwinięciu sprawi, że mniejszy wyświetlacz na zewnątrz stanie się ciemny, aby zaoszczędzić baterię. Innymi słowy, tylko jeden z dwóch ekranów może pracować w jednym momencie.

Prototyp smartfona Samsunga z elastycznym ekranem
Prototyp smartfona Samsunga z elastycznym ekranem

W poście na blogu dla programistów, Google wspomina również, że więcej niż jeden producent pracuje już nad tworzeniem elastycznych telefonów. Oprócz Samsunga inni twórcy, tacy jak Huawei, LG, Xiaomi, Oppo, Lenovo i Motorola, pracują nad własną wersją, a nowe telefony zaczną pojawiać się już w przyszłym roku.

źródła: Unfolding right now at #AndroidDevSummit! via phoneArena