Pierwszy iPhone obsługujący sieć 5G może zostać wydany w 2020 r.

Pojawiły się pierwsze informacje na temat nowych iPhone’ów, które będą obsługiwały sieć 5G – według doniesień Apple wprowadzi je w 2020 roku wykorzystując modemy Intela.

iPhone z siecią 5G w 2020 roku?

Mówi się, że Apple planuje użyć chipu modemu 8161 Intela w modelach iPhone’ów z 2020 roku, a Intel ma być jedynym dostawcą chipów 5G na urządzenia Apple’a. Nadchodzący chip 8161 będzie produkowany przy użyciu 10-nanometrowego procesora Intela.

Obecnie Intel testuje prekursora dla modelu 8161 – wersję 8060, która będzie używany do prototypowania iPhone’ów 5G.

Źródło Fast Company mówi, że Apple „nie było zadowolone” z chipu 8060 Intela, ponieważ nie rozwiązał problemów z rozpraszaniem ciepła i czasem pracy na bateriach. Wielu operatorów bezprzewodowych, w tym Verizon i AT&T w USA, początkowo będzie polegało na spektrum fal milimetrowych (od 30 do 300 GHz), aby podłączyć pierwsze telefony do sieci 5G. Jednak sygnał z fal milimetrowych wymaga znacznej modyfikacji układów modemowych. Powoduje to uwolnienie wyższych niż normalne poziomów energii cieplnej wewnątrz telefonu – tak bardzo, że ciepło można wyczuć na zewnątrz telefonu.

Sprawdź także: Rewolucja sieci 5G jest nieuchronna

Pomimo niezadowolenia z Intela, Apple nie rozważa ponownego otwarcia rozmów z Qualcomm na temat dostarczania modemów 5G dla iPhone’ów z roku 2020. Firma przeprowadziła jednak rozmowy z twórcą mikroprocesorów MediaTek jako plan B, jeśli Intel nie będzie mógł rozwiązać problemów z modemem przez następne półtora roku.

W związku ze sporem prawnym związanym z Qualcomm, Apple wykorzystuje chipy Intela dla swoich urządzeń. Wszystkie iPhone’y XS, XS Max i XR używają chipów modemu Intela, a Apple całkowicie zrezygnowało z usług Qualcomm przy tworzeniu swojego flagowca.

Modem Intel 5G

Pogłoski z końca zeszłego roku sugerują, że Intel i Apple już pracowali nad technologią chipową 5G dla przyszłych urządzeń iPhone’a. Mówi się, że Intel ma tysiące ludzi pracujących nad technologią 5G, aby dogonić Qualcomm i wygrać kontrakt na modem 5G dla Apple’a.

Oczekuje się, że pierwsze smartfony 5G zaczną debiutować na początku 2019 roku, a pierwsze z nich to urządzenia z systemem Android, wykorzystujące układy Qualcomm 5G. Technologia 5G może zapewnić prędkości internetu mobilnego, które są od 10 do 100 razy szybsze niż średnie połączenie 4G, z szybkością gigabitów na sekundę lub większą, a także oferuje mniejsze opóźnienia i wiele innych korzyści.

źródło: MacRumors