Ranking smartfonów z najlepszą baterią (2018)

Oto zestawienie 13 najlepszych modeli smartfonów wydanych w 2017 i 2018 roku, które mają najdłuższą żywotność baterii na jednym ładowaniu.

Baterie litowo-jonowe smartfonów nie nadążają za nowymi technologiami, stąd różne posunięcia i sztuczki producentów, aby wycisnąć jak najwięcej na jednym ładowaniu.

Ogólna żywotność baterii smartfonów może się niestety jeszcze bardziej zmniejszać ze względu na rosnące zapotrzebowanie, jakie nowe technologie stawiają akumulatorom litowo-jonowym, co potwierdzają testy baterii smartfonów przeprowadzone przez The Washington Post.

W serii testów żywotności baterii, w których najpopularniejsze modele smartfonów z 2017 i 2018 roku zostały ustawione na taką samą jasność i zmuszone do przeładowania tych samych witryn internetowych, nowsze smartfony nie były w stanie wytrwać tak długo na jednym ładowaniu, jak starsze urządzenia.

Zobacz też: Który smartfon działa najdłużej na jednym ładowaniu? (raport 2018)

Jeśli chodzi o iPhone’a XS (2018) to rozładował się w tym teście średnio 21 minut wcześniej niż iPhone X (poprzedniej generacji z 2017 r.). Zużycie baterii było jeszcze bardziej widoczne w przypadku Google Pixel 3 (2018), gdzie żywotność była o 1,5 godziny mniejsza niż w przypadku Pixela 2 (2017).

iPhone XR wygrywa w testach żywotności baterii, dzięki ekranowi LCD

Według The Washington Post, iPhone XR, który używa wyświetlacza LCD zamiast wyświetlacza OLED, był godnym uwagi wyjątkiem, dobrze spisującym się w testach żywotności baterii. iPhone XR ma najdłuższą żywotność baterii w porównaniu do każdego flagowego iPhone’a, Pixela i Samsunga z ostatnich 2 lat. Osiąga on na jednym ładowaniu aż 25 godzin rozmów, 15 godzin korzystania z internetu, 16 godzin odtwarzania wideo i 65 godzin odtwarzania dźwięku.

Ranking czasu pracy baterii smartfonów (2018)
Ranking czasu pracy baterii smartfonów (2018)

Czas pracy baterii smartfonów (ranking od najlepszego). Pogrubione modele z 2018 roku, pozostałe z 2017 roku.

 1. iPhone XR – 12 godz. 25 min
 2. Samsung Galaxy Note9 – 12 godz. 0 min
 3. iPhone 8 Plus – 10 godz. 10 min
 4. Google Pixel 3XL – 10 godz. 7 min
 5. iPhone XS Max – 10 godz. 6 min
 6. Google Pixel 2 – 9 godz. 57 min
 7. iPhone 8 – 9 godz. 51 min
 8. iPhone X – 9 godz. 30 min
 9. Google Pixel 2XL – 9 godz. 26 min
 10. iPhone XS – 9 godz. 9 min
 11. Samsung Galaxy S9+ – 8 godz. 57 min
 12. Google Pixel 3 – 8 godz. 28 min
 13. Samsung galaxy S9 – 8 godz. 17 min

iPhone XR działał najdłużej, pokonując w testach baterii takie modele jak Pixel 3XL, Samsung Galaxy Note 9 czy iPhone XS Max. W nowym telefonie Apple’a, który polecam większości ludziom, zastosowano nieco inne podejście. Użyto w nim ekran, który ma niższą rozdzielczość, mniej jasnych i gorszej jakości kolorów, ale użyte w taki sposób, że nie nie jest to widoczne dla przeciętnego użytkownika i nie wpływa drastycznie na żywotność baterii: iPhone XR działał 3 godziny dłużej niż iPhone XS, mimo że ekran tego pierwszego jest w rzeczywistości większy (co warto zauważyć XR kosztuje o 1000 zł mniej!).

Ekrany OLED i łączność komórkowa to obecnie najwięksi zabójcy baterii

Nadim Maluf CEO firmy Qnovo zajmującej się optymalizacją akumulatorów, powiedział dla The Washington Post, że baterie poprawiają się o około 5 proc. rocznie, ale zapotrzebowanie na zużycie energii w smartfonie rośnie znacznie szybciej. The Washington Post skonsultował się z innymi firmami i serwisami technologicznymi, takimi jak Tom’s Guide czy CNET, i doszedł do wniosku, że wyświetlacze OLED o wysokiej rozdzielczości i łączność komórkowa to główne czynniki wpływające na żywotność baterii.

Co może poprawić żywotność baterii?

Zmniejszanie jasności wyświetlacza i korzystanie z sieci Wi-Fi, gdy tylko to możliwe, to dwie podstawowe i dobrze znane sztuczki oszczędzania procentów baterii.

Test żywotności baterii w serwisie The Washington Post skupiał się na wyświetlaniu, ale inne testy czasu pracy na baterii, takie jak przeprowadzone przez Consumer Reports przy użyciu komputera, który otwiera aplikacje, miały inne wyniki, a iPhone XS pokonał iPhone’a X z powodu ulepszeń, które Apple poczyniło z procesorem.

Różnice w żywotności baterii spowodowane różnymi testami i różnymi rzeczywistymi sposobami użytkowania mogą utrudnić stwierdzenie, czy ogólna żywotność baterii zwiększa się, czy maleje z upływem czasu.

CEO firmy Onavo’s uważa, że ​​konsumenci powinni „zacząć przygotowywać się na kompromis”, decydując się na smartfony z coraz większymi bateriami, które skutkują większymi, cięższymi urządzeniami lub mniej zaawansowanymi technologiami, takimi jak np. wyświetlacz LCD w telefonie iPhone XR, który praktycznie nie robi różnicy. A jak mówi znany slogan „skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?”.

źródła: The Washington Post – It’s not your imagination: Phone battery life is getting worse via MacRumors