Guillermo del Toro wyreżyseruje Pinokia dla serwisu Netflix

Guillermo del Toro zadebiutuje jako Gepetto i reżyser pełnometrażowej animacji oryginalnej dla Netflixa, realizując swoją życiową ambicję film „Pinokio”.

Guillermo del Toro nakręci „Pinokia” dla Netflixa
Guillermo del Toro nakręci „Pinokia” dla Netflixa

Zdobywca Oscarów Guillermo del Toro zadebiutuje na Netflix jako reżyser pełnometrażowej animacji zatytułowanej „Pinokio”, która stanowi życiową ambicję reżysera. Del Toro napisze do filmu także scenariusz i będzie jego producentem. Animowany musical zostanie zrealizowany metodą poklatkową. Pinokio będzie pierwszym filmem pełnometrażowym Del Toro od czasu „Kształtu wody”, nagrodzonego w zeszłym roku aż czterema Oscarami, w tym za najlepszą reżyserię i najlepszy film.

Del Toro umieścił akcję „Pinokia” we Włoszech lat 30. Nowy film to rozwinięcie dotychczasowej współpracy Netflix z Guillermo del Toro, który stworzył dla serwisu nagrodzony statuetkami Emmy serial „Łowcy trolli”, pierwszą część trylogii „Opowieści z Arkadii” przygotowywanej przez studio DreamWorks. Premiera kolejnego rozdziału, „3 nie z tej ziemi”, została zaplanowana na 21 grudnia tego roku, a w przyszłym roku ukaże się część „Wizards”. Del Toro jest także twórcą mającego ukazać się wkrótce na Netflix serialu „Guillermo del Toro Presents 10 After Midnight”.

„Pinokio” to wspólna produkcja Guillermo del Toro, Jim Henson Company („Ciemny kryształ: Czas buntu”) i firmy ShadowMachine („Bojack Horseman”, „The Shivering Truth”), która zrealizuje animację metodą poklatkową. Oprócz del Toro za produkcję odpowiadają Lisa Henson, Alex Bulkley (studio Shadow Machine), Corey Campodonico i Gary Ungar (Exile Entertainment). Koproducentem filmu jest Blanca Lista. Współautorem scenariusza będzie Patrick McHale („Po drugiej stronie muru”, „Pora na przygodę!”). Wspólnie z del Toro film wyreżyseruje Mark Gustafson („Fantastyczny Pan Lis”). Za scenografię będzie odpowiadać m.in. Guy Davis, czerpiący inspirację z ilustracji Grisa Grimly’ego. Wykonanie lalek powierzono studiu Mackinnon and Saunders („Gnijąca panna młoda”). Netflix planuje rozpoczęcie produkcji „Pinokia” tej jesieni.

Przeczytaj również: „The Innocents” pojawi się na Netflixie już 24 sierpnia

Żadna inna forma sztuki nie miała tak dużego wpływu na moje życie i twórczość, jak animacja, a z żadną inną postacią nie czułem się tak głęboko i osobiście związany, jak z Pinokiem. W naszej opowieści Pinokio jest niewinną duszą, zagubioną w świecie, którego nie jest w stanie pojąć. Wyrusza w niezwykłą podróż, która pozwala mu zrozumieć swojego nieczułego ojca i otaczającą go rzeczywistość. Odkąd sięgam pamięcią, zawsze chciałem zrobić ten film, dlatego dziękuję zdolnemu zespołowi Netflix za niepowtarzalną okazję, aby przedstawić widzom na całym świecie moją wersję tej niezwykłej marionetki zmienionej w chłopca – komentuje Guillermo del Toro.

Melissa Cobb, wiceprezes Netflix ds. treści dla dzieci i rodziny dodaje : – W ciągu swojej wybitnej kariery Guillermo po mistrzowsku tworzył inspirujące widzów magiczne światy pełne niezapomnianych i wspaniałych bohaterów, od potworów w “Labiryncie fauna” po wodnego stwora w “Kształcie wody”. Niezmiernie cieszymy się z rozwoju naszej współpracy z Guillermo i jesteśmy przekonani, że widzowie na całym świecie pokochają jego niezwykle poruszającą wizję “Pinokia” stworzoną specjalnie dla Netflix.

Guillermo del Toro należy do nielicznego grona artystów, którzy coraz częściej i z coraz większą łatwością zacierają granice między filmem a telewizją czy filmem aktorskim a animacją. Ma siedmioletnie doświadczenie jako producent wykonawczy filmów pełnometrażowych studia DreamWorks Animation, m.in. „Kota w butach”, „Kung Fu Pandy 3” i „Strażników marzeń”. Współpracuje z wytwórnią filmową Fox Searchlight, dla której pisze, produkuje i reżyseruje pełnometrażowe filmy aktorskie. Del Toro nakręcił m.in. filmy „Kształt wody”, „Labirynt fauna”, „Hellboy”, „Hellboy: Złota armia” oraz „Kręgosłup diabła”. Dla Netflix stworzył nagrodzony statuetkami Emmy serial „Łowcy trolli”, pierwszą część trylogii „Opowieści z Arkadii” przygotowywanej przez studio DreamWorks. Premiera kolejnego rozdziału, „3 nie z tej ziemi”, ukaże się jeszcze w tym roku, a „Wizards” – w roku kolejnym. Del Toro jest także twórcą nowego serialu dla Netflix, „Guillermo del Toro Presents 10 After Midnight”.

źródło: Netflix Media Center