Flickr skasuje zdjęcia z darmowych kont i zlikwiduje 1 TB darmowej przestrzeni

Począwszy od 5 lutego 2019 roku z darmowych kont w serwisie Flickr będą kasowane zdjęcia, jeśli znajduje się ich więcej niż 1000i,  serwis przestanie oferować 1 TB darmowej przestrzeni na multimedia.

Flickr nowe limity i wersja Pro

Flickr był i jeszcz jest najlepsza usługa do przechowywania zdjęć i filmów w chmurze, bowiem użytkownicy mieli do dyspozycji 1 TB darmowej przestrzeni w chmurze na zdjęcia i filmy. Ale teraz będzie trzeba pomyślec nad nowym serwisem lub płatnym planem. Serwis został zakupiony w kwietniu przez SmugMug, a dziś ogłoszono pierwsze poważne zmiany w ramach nowego właścicielstwa.

Zmiany dotyczą użytkowników, którzy korzystają obecnie z darmowych kont Flickr. W bezpłatnej wersji Flickra będzie można bowiem przechowywać maksymalnie 1000 zdjęć, zamiast liczby danych do 1 TB.

Jak wyjaśnia Flickr w komunikacie prasowym zapowiadającym zmianę, niestety bezpłatne usługi rzadko są naprawdę bezpłatne dla użytkowników. Użytkownicy płacą za swoje dane lub swój czas. Nowy właściciel chce, aby zasady były przejrzyste. W pewnym sensie ma to jakiś sens – w końcu serwery nie są darmowe – ale dla użytkowników, którzy mają ponad 1000 zdjęć i korzystają z konta freemium, nie są to idealne wiadomości i trochę nie fair!

Od 5 lutego 2019 r. z darmowych kont Flickra zostaną usunięte starsze zdjęcie, które stanowią nadwyżkę nad nowy limit 100 zdjęć!

Oznacza to, że użytkownicy korzystający z darmowej wersji serwisu, którzy mają ponad 1000 zdjęć lub filmów, będą mieli czas do 8 stycznia 2019 roku, aby przejść na wersję Pro lub pobrać swoje albumy i przenieść do innej usługi. Po 8 stycznia użytkownicy posiadający ponad 1000 zdjęć lub filmów nie będą mogli już przesyłać kolejnych zdjęć. Od 5 lutego 2019 r. z darmowych kont, które wciąż przekraczają limit, będą usuwane zdjęcia i filmy do limitu 100 zdjęć na koncie (począwszy od najstarszej zawartości).

Ile będzie kosztować wersja Pro Flickra?

Flickr zmienia i ulepsza również płatną wersję usługi Flickr Pro, która będzie kosztować 49,99 USD rocznie (189 zł rocznie). Użytkownicy wersji Pro otrzymają nieograniczoną przestrzeń na zdjęcia i filmy w pełnej rozdzielczości, bez reklam, dodatkowe dane o tym, jak działają ich zdjęcia, obsługę klienta, filmy o długości do 10 minut (zamiast trzech minut) i rabaty partnerów od Adobe, Smugmug, Peak Design i inne.

Zmiany w serwisie Flick od stycznia 2019 r.

Flickr zaoferuje także 30-procentową zniżkę na pierwszy rok Flickr Pro do 30 listopada, co może pomóc złagodzić efekt utraty tej wolnej przestrzeni dyskowej. Począwszy od stycznia 2019 roku, wszyscy użytkownicy nie będą już musieli używać Yahoo, aby logować się do serwisu Flickr.

Jakie wybrać usługi do przechowywania zdjęć w chmurze zamiast Flickra?

Ta zmiana to okazja do przejrzenia obecnych ofert dla użytkowników iPhone’ów i użytkowników z Androidem. Korzystający z iOS-a mogą wybrać płatną wersję dysku iCloud, która kosztuje miesięcznie już 3,99 zł za 50 GB, 11,99 zł za 200 GB albo 2 TB za 39,99 zł. O zmianie pakietów iCloud przeczytasz na stronie pomocy Apple’a.

W przypadku Dysku Google’a miesięcznie zapłacimy 8,99 zł za 100 GB, 46,99 zł za 1 TB lub 469,99 zł za 10 TB! Więcej na informacji Google Drive znajdziesz tutaj.

źródła: The Verge via Flickr