Udział wersji systemu iOS w październiku 2018 r.

Apple zaktualizowało oficjalne dane na temat udziału wersji mobilnego systemu iOS w ekosystemie urządzeń mobilnych – iOS 12 jest już zainstalowany na 63% iPhone’ów i iPadów.

Udział wersji systemu iOS 12 (stan na 29 października 2018 r.)
Udział wersji systemu iOS 12 (stan na 29 października 2018 r.)

Mobilny system operacyjny iOS 12 zadebiutował w drugiej połowie września, a na początku października doczekaliśmy się pierwszych zaktualizowanych statystyk na temat udziału wersji systemu iOS. Jak co roku i tym razem nie ma niespodzianek i przyjęcie nowego iOS-a idzie jak burza.

W kilka tygodni od premiery iOS 12 był już zainstalowany na ponad 50% iUrządzeń, a zaledwie kilka minut po ogłoszeniu zupełnie nowego iPada Pro, dyrektor generalny Apple’a Tim Cook ogłosił, że poziom instalacji iOS-a 12 w pierwszym miesiącu od wypuszczenia jest wyższy niż każdego poprzedniego uaktualnienia, w tym niezwykle popularnego iOS-a 10 z 2016 roku. – który 63% osiągnął dopiero pod koniec listopada. Z iOS-a 11 korzysta obecnie zaledwie 30% użytkowników a z wcześniejszych wersji zaledwie 7%.

Poza tym Cook potwierdził również to co widzimy na oficjalnych stronach dla programistów Apple’a, że iOS 12 jest teraz dostępny na 63% wszystkich aktywnych iPhone’ów i iPadów. Oznacza to, że w chwili obecnej wskaźnik popularności systemu iOS 12 jest równy lub nieco wyższy niż popularność iOS-a 10. Co więcej, najnowsza wersja znacznie wyprzedza ubiegłoroczną wersję systemu iOS 11, która była zainstalowana w tym samym czasie na 52% urządzeń (stan na 8 listopada 2017 r.), prawie dwa miesiące po wydaniu.

Jak można się było spodziewać, nie ma oficjalnego powodu, dlaczego użytkownicy mieliby nie  aktualizować swoich urządzeń. Wydaje się, że główną przyczyną niezwykłej popularności iOS-a 12 jest znaczna poprawa wydajności, jaką oferuje nowa wersja systemu na starszych urządzeniach – nawet tych z 2013 roku! Drugim powodem na pewno są nowe funkcje, o których możesz przeczytać we wpisie:  pełna lista nowości systemu iOS 12.

Od wczoraj użytkownicy mogą zainstalować pierwszą większą aktualizację systemu iOS 12.1, która w końcu aktywuje obsługę eSIM i wprowadza grupowe rozmowy przez komunikator FaceTime, regulację efektu bokeh i poprawkę dla kontrowersyjnego „Beautygate”.

źródło: Apple Developer