mLegitymacja już wkrótce trafi do większej liczby szkół?

Pomysł korzystania z mobilnej wersji legitymacji szkolnej (tzw. mLegitymacji) zyskał poparcie ministra edukacji narodowej i wkrótce trafi do większej liczby uczniów i studentów.

mLegitymacja szkolna w aplikacji mObywatel

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że alternatywna dla zwykłej legitymacji szkolnej w wersji mobilnej – tzw. mLegitymacja – wkrótce trafi do większej liczby użytkowników.

Jak czytamy na stronach ministerstwa mLegitymacja jest dokładnie takim samym dokumentem co fizyczna legitymacja szkolna, ale w telefonie. Jak mówi mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, nowe rozwiązanie jest już testowane w szkołach podstawowych w Siedlcach, Halinowie i Żyrardowie. Zbiera pozytywne oceny i cieszy się zainteresowaniem wśród młodzieży.

Po zmianie rozporządzenia MEN o świadectwach, dyplomach państwowych i innych drukach szkolnych rozwiązanie będzie mogło trafić do innych zainteresowanych szkół.

Od czwartku 25 października br. rozpoczął się pilotaż mobilnej wersji legitymacji studenckiej. Na Politechnice Wrocławskiej wydano pierwsze mobilne legitymacje. W najbliższym czasie do pilotażu dołączy Uniwersytet Przyrodniczo Humanistyczny w Siedlcach. Jak to będzie działało? Wszystko dzięki aplikacji mObywatel, którą trzeba będzie pobrać na telefon. Na początek mLegitymacje będą dostępne tylko dla użytkowników telefonów z systemem Android w wersji 6.0 lub nowszej.

Mobilna wersja legitymacji szkolnej ma być uzupełnieniem dla wersji papierowej lub plastikowej karty.

mLegitymacja, to część aplikacji mObywatel. Co z niej wyczytamy? Przede wszystkim wiek ucznia, informację o tym czy legitymacja jest ważna, a ponadto dane, które można znaleźć na tradycyjnych legitymacjach: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania i termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły.

Z mobilnej wersji mLegitymacji będzie można korzystać w tych samych sytuacjach, co w przypadku „tradycyjnych” dokumentów. Za pomocą mLegitymacji potwierdzimy status ucznia podczas kontroli biletów, czy zakładania karty w bibliotece. Będzie ona również podstawą do otrzymania przysługujących zniżek.

mLegitymacja szkolna i studencka (mDokumenty)
mLegitymacja szkolna i studencka (mDokumenty)

Jak działa mLegitymacja?

mLegitymacja szkolna to bezpieczne narzędzie, dzięki któremu uczniowie potwierdzą przysługujące im uprawnienia, za pomocą telefonu komórkowego. Wydawane będą uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno szkół publicznych, jak niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.

Mobilna legitymacja będzie mogła być wydana uczniowi, któremu uprzednio wydano legitymację szkolną albo e-legitymację szkolną. Okres ważności mLegitymacji będzie tożsamy z okresem ważności wydanej uczniowi odpowiednio legitymacji szkolnej albo e-legitymacji (przedłużenie ważności wspomnianych legitymacji wymagało będzie ponownego wydania mLegitymacji).

mLegitymacja będzie unieważniana przez szkołę w przypadku utraty ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej albo e-legitymacji. Unieważnienie będzie mogło być dokonane przez szkołę także w przypadku utraty mLegitymacji na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym przechowywana była mLegitymacja.

Mobilna legitymacja szkolna to kolejne narzędzie z puli e-usług, wprowadzonych przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach projektu mDokumenty.

Pobierz aplikację mobilną mObywatel ze sklepu App Store lub Google Play, aby mieć mDokumenty w aplikacji na smartfonie:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji