McLaren Speedtail za 2,25 mln dolarów pojedzie 400 km/h

Najnowszy samochód McLaren Speedtail oferuje prędkość 250 mil/h (czyli ok. 400 km/h) a boczne lusterka zastąpiono cyfrowymi, wysuwanymi kamerami – a wszystko to za jedyne 2,25 mln dolarów (ok. 8,5 mln zł).

McLaren Speedtail (samochód)

McLaren ujawnił, co „najlepszy samochód z serii McLaren Road” – hybrydę, która jest aerodynamiczna, superszybka i pełna funkcji, które z pewnością sprawią, że Twój samochód będzie wydawał Ci się zabytkiem.

Speedtail McLarena może osiągać prędkość 250 mil/h (ok. 400 km/h) i prawdopodobnie przyspiesza od 0 do 300 km/h (186 mil/h) w zaledwie 12,8 sekundy. To prawie cztery sekundy szybciej niż McLaren P1. Każdy cal pojazdu został zaprojektowany tak, aby osiągać największe prędkości przy najlepszej aerodynamice.

Podobnie jak w przypadku McLarena F1 dwa fotele pasażerów są umieszczone po obu stronach kierowcy w dalszej części pojazdu. Na desce rozdzielczej znajdują się ekrany dotykowe o wysokiej rozdzielczości oraz kontrolki uruchamiania silnika.

Przeczytaj także: e-Palette samojeżdżący samochód dostawczy Toyoty

Włączanie panelu Active Dynamics i włączanie trybu prędkości znajdują się w panelach nad głową kierowcy. Dodatkowo, McLaren pozbył się osłony przeciwsłonecznej, ponieważ górna część przedniej szyby jest wykonana ze szkła elektrochromowego i może być przyciemniona po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Przednia szyba również zakrzywia się w górę, aby stać się częścią dachu, a iluminator, górna część drzwi i tylne światła, mogą na żądanie kierowcy być nieprzezroczyste.

McLaren Speedtail (wnętrze samochodu)
McLaren Speedtail (wnętrze samochodu)

Wnętrze może być spersonalizowane a każdy właściciel Speedtail będzie mógł wybrać zestaw specjalnie zaprojektowanych bagażników, które będą dopasowane do spersonalizowanych wnętrz samochodu. Na zewnątrz McLaren zastąpił lusterka boczne kamerami cyfrowymi o wysokiej rozdzielczości, które wysuwają się po uruchomieniu samochodu. Są mniejsze niż typowe lusterka boczne, co oznacza, że ​​powodują mniejszy opór, a także zapewniają szerszy widok, który jest wysyłany do ekranów znajdujących się na desce rozdzielczej.

Aby osiągnąć najwyższe prędkości, sterowniki Speedtail muszą jedynie aktywować tryb prędkości, który zoptymalizuje 10-konny silnik hybrydowy do szybkiego biegu, dostosuje kąt aktywnych tylnych lotek i przyciągnie kamery boczne. Ponadto kierowcy mogą korzystać z Velocity Active Chassis Control, który obniża samochód o 1,4 cala.

McLaren nigdy wcześniej nie zbudował takiego pojazdu jak Speedtail – powiedział Mike Flewitt, dyrektor generalny McLaren Automotive. Jako nasz pierwszy Hyper-GT, Speedtail jest najlepszym samochodem szosowym McLarena, łączącym sztukę i naukę, łączącym oszałamiającą prędkość maksymalną z charakterystyczną centralną pozycją kierowcy i prawdziwie pionierskim podejściem do indywidualnej personalizacji.

Jeśli chcesz kupić Speedtail dla siebie, to nie masz szczęścia. McLaren zrobi tylko 106 jednostek i podejrzewam, ze wszystkie są już zamówione… Cena też nie jest dostępna dla przeciętnego użytkownika… nie każdy może sobie pozwolić wydać 2,25 miliona USD (ok. 8,5 mln zł) na autko.

McLaren spodziewa się rozpocząć dostarczanie tych pojazdów na początku 2020 roku.

źrodła: Engadget via McLaren