Karta SIM Onion3G pozwala korzystać z internetu przez Tora

Osoby szczególnie dbające o prywatność i bezpieczeństwo w sieci mogą przetestować nową kartą SIM Onion3G, która pozwala na bezpośrednie korzystanie z internetu przez Tora.

Onion3G Routed SIM (Beta)
Onion3G Routed SIM (Beta)

Brytyjska firma Brass Horn Communications wydała testową usługę w postaci karty SIM Onion3G oferującej tunelowany ruch przez sieć Tor. Utrzymywanie prywatności w sieci może być wyzwaniem, a specjalna karta SIM ma ułatwić to zadanie już na etapie włożenia karty do smartfona!

Nawet dostawca usług internetowych lub VPN może technicznie prowadzić rejestr wszystkich czynności wykonywanych online. Sieć Tor zapewnia sposób anonimizacji danych, ale jej konfiguracja może być dla wielu trudna. Dlatego brytyjska firma wpadła na pomysł, aby oferować kartę SIM, która uprości połączenie z siecią Tor. Tak powstał projekt o nazwie Onion3G, czyli karta SIM, która automatycznie kieruje wszystkie mobilne dane przez sieć Tor i nie wymaga dodatkowej konfiguracji.

Tor (pierwotnie znany jako The Onion Router) to sieć komputerów, które współpracują ze sobą w celu kierowania zaszyfrowanego ruchu internetowego. Celem Tora jest ukrycie tożsamości w Internecie, lub przynajmniej zapewnienie największego poziomu prywatności jaki jest możliwy online. Warto pamiętać jednak, że błędne konfiguracje lub możliwe do wykorzystania oprogramowanie na komputerze lokalnym może nadal ujawniać tożsamość użytkowników.

Przeczytaj także: Mobilna wersja przeglądarki Tor Browser na Androida

Każdy komputer (lub węzeł) w sieci Tor odbiera dane z innego węzła i przekazuje je dalej. Każdy węzeł wie tylko, skąd pochodzą zaszyfrowane dane i dokąd zmierzają. Po kilku przeskokach nie ma możliwości dowiedzenia się, kto zainicjował dane połączenie. Tor może również zapewnić dostęp do tak zwanych „usług ukrytych”, które działają tylko sieci Tor.

Jak działa Tor?
Jak działa Tor?

Czym jest Onion3G?

Onion3G to karta SIM („tylko do odczytu”) z całą konfiguracją zakodowaną na stałe. Po włożeniu jej do telefonu (lub innego urządzenia mobilnego) wszystkie dane będą przesyłane przez Tora. Nawet firma oferująca kartę, Brass Horn Comms nie ma możliwości monitorowania ruchu mobilnego przechodzącego przez Onion3G.

Jak sama nazwa wskazuje, ta karta SIM łączy się tylko z siecią 3G. Oznacza to maksymalną przepustowość o kilka megabitów mniejszą – czyli jest znacznie wolniejsza niż sieć LTE, której prawdopodobnie używasz na co dzień. Tor nie ma tak dużej przepustowości dla użytkowników, więc używanie LTE byłoby marnotrawstwem. Jest mało prawdopodobne, że Onion3G użyłoby nawet pełnej możliwości połączenia 4G.

Brass Horn wciąż  testuje Onion3G w wersji beta. Każdy kto chce przetestować usługę może wykupić kartę za 2 GBP (ok. 10 zł) miesięcznie i dodatkowo zapłacić za każdy MB 0,025 £ (ok. 0,12 zł). Karta jest przedpłacona, więc można ją doładowywać w dowolnym momencie za pomocą karty kredytowej lub kryptowalut takich jak Bitcoin, ZCash i Monero.

Więcej o usłudze przeczytasz na stronie internetowej projektu, pod adresem: brasshorncommunications.uk/projects/Onion3G.

źródła: Brass Horn Communications via Extremetech – Indie ISP Offering Tor-Enabled SIM Cards