Google Cloud pomaga chronić zagrożone gatunki zwierząt

Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne pomaga chronić zagrożone zwierzęta z pomocą Google Cloud.

Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne wykorzystuje Google Cloud do ochrony zagrożonych gatunków zwierząt
Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne wykorzystuje Google Cloud do ochrony zagrożonych gatunków zwierząt

Od niemal 200 lat Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne (Zoological Society of London, ZSL) jest pionierem nowych metod badania i ochrony przyrody. Towarzystwo w ramach swojej działalności otworzyło m.in. pierwszy na świecie pawilon gadów i pierwsze publiczne akwarium, odkryło obecnie zagrożony gatunek okapi oraz założyło wiele laboratoriów badań zoologicznych.

Dziś, kiedy bioróżnorodność planety jest nadal zagrożona, a zmiana klimatu, utrata habitatów i eksploatacja zasobów naturalnych to tylko niektóre wyzwania, przed którymi stoi przyroda,  organizacje ochrony przyrody coraz częściej łączą siły z sektorem prywatnym i organizacjami międzynarodowymi, aby budować nowe narzędzia, chronić zagrożone gatunki i wspierać zdrowe ekosystemy. Nowoczesne technologie, w tym satelity, mogą pomóc w monitorowaniu zdrowia populacji zwierząt i powstrzymywaniu przestępstw przeciwko przyrodzie w czasie rzeczywistym. Innym narzędziem, które pomaga w ochronie zwierząt, jest fotopułapka.

Fotopułapki składają się z dwóch kluczowych części: niewielkiego aparatu fotograficznego i czujnika ruchu. Problem w tym, że zalety fotopułapki są jednocześnie jej wadami – każdy ruch może wyzwolić czujnik. Jeden aparat robi średnio 60 zdjęć dziennie, co przy 30 fotopułapkach rozstawionych na pewnym obszarze daje nawet 500 000 zdjęć w ciągu pół roku.

Do niedawna każde zdjęcie było przetwarzane oddzielnie, oznaczane według sfotografowanego zwierzęcia i odfiltrowywane (mowa tu o  „fałszywych alarmach”, takich jak zdjęcie wyzwolone przez poruszającą się gałąź). Proces ten był jednak niezwykle czasochłonny i często wymagał wielu miesięcy pracy. W tej sytuacji ZSL zdecydowało się zwrócić ku technologii, a konkretnie wykorzystać uczenie maszynowe w przetwarzaniu tych zdjęć na dużą skalę.

W 2017 r. Zawarte zostało partnerstwo z Google Cloud, aby przetestować nową funkcję AutoML Vision. Od tego czasu ZSL rozwinęło własne modele uczenia maszynowego, które potrafią identyfikować gatunek zwierzęcia na podstawie danych z fotopułapek i wykładniczo przyspieszają analizę na dużą skalę. W przyszłości może to pomóc na lepsze śledzenie kondycji gatunków oraz zachowania zwierząt w zagrożonych regionach na całym świecie. Z perspektywy organizacji AutoML Vision może okazać się przełomową technologią. Nie wymaga szkolenia w zakresie analizy danych i automatyzuje czasochłonną ręczną pracę, dzięki czemu możemy w pełni skupić się na ochronie przyrody.

Kadr z fotopułapki (fot. Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne)
Kadr z fotopułapki (fot. Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne)

We współpracy z Datatonic, członkiem programu partnerskiego Google Cloud, ZSL tworzy „fabrykę modeli”, która pozwola działaczom na rzecz ochrony przyrody wykorzystać dane z fotopułapek do stworzenia modeli rozpoznawania obrazu w Cloud AutoML. Następnie będzie można udostępnić te modele innym proekologicznym organizacjom i zastosować je do nieoznaczonych zbiorów danych, w ten sposób oszczędzając setki godzin, które trzeba by poświęcić na ręczną identyfikację. ZSL ma nadzieję udostępnić tę fabrykę modeli bezpłatnie i na zasadach open source, co pozwoli społeczności przyrodników wspólnie dopracować je i zwiększyć ich dokładność.

W planach jest również udostępnienie modeli za pośrednictwem interfejsów API, dzięki czemu będzie można zintegrować je z takimi aplikacjami, jak Instant Detect, zastrzeżonym systemem monitorowania fotopułapek, który zdobył nagrodę Google Impact Award w 2014 r.

Dzięki zasobom otrzymanym w ramach realizowanego przez Google Cloud programu Data Solutions for Change, ZSL może teraz badać więcej sposobów na skalowanie swoich danych z wykorzystaniem BigQuery, automatyzować pracę za pomocą AutoML oraz wyciągać użyteczne wnioski, które pomogą poprawić zdrowie dzikich zwierząt, zapobiec wymieraniu gatunków oraz dbać o dobre relacje między przyrodą a ludźmi.

Jak powiedział Karol Darwin, członek ZSL: W długiej historii ludzkości (i zwierząt) przeżyli ci którzy nauczyli się współpracować i najlepiej improwizować. Współpraca ta otwiera nowy rozdział w historii ochrony przyrody, w którym organizacje sektora prywatnego i publicznego łączą siły, aby znaleźć odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań: jak zachować bioróżnorodność we współczesnych czasach?

Na stronie programu Data Solutions for Change można uzyskać więcej informacji, a organizacje non-profit spełniające podane kwalifikacje mogą dowiedzieć się, jak złożyć wniosek o przystąpienie do programu.

źródło: informacja prasowa Google