Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne pomaga chronić zagrożone zwierzęta z pomocą Google Cloud.

Od niemal 200 lat Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne (Zoological Society of London, ZSL) jest pionierem nowych metod badania i ochrony przyrody. Towarzystwo w ramach swojej działalności otworzyło m.in. pierwszy na świecie pawilon gadów i pierwsze publiczne akwarium, odkryło obecnie zagrożony gatunek okapi oraz założyło wiele laboratoriów badań zoologicznych.
Dziś, kiedy bioróżnorodność planety jest nadal zagrożona, a zmiana klimatu, utrata habitatów i eksploatacja zasobów naturalnych to tylko niektóre wyzwania, przed którymi stoi przyroda, organizacje ochrony przyrody coraz częściej łączą siły z sektorem prywatnym i organizacjami międzynarodowymi, aby budować nowe narzędzia, chronić zagrożone gatunki i wspierać zdrowe ekosystemy. Nowoczesne technologie, w tym satelity, mogą pomóc w monitorowaniu zdrowia populacji zwierząt i powstrzymywaniu przestępstw przeciwko przyrodzie w czasie rzeczywistym. Innym narzędziem, które pomaga w ochronie zwierząt, jest fotopułapka.
Fotopułapki składają się z dwóch kluczowych części: niewielkiego aparatu fotograficznego i czujnika ruchu. Problem w tym, że zalety fotopułapki są jednocześnie jej wadami – każdy ruch może wyzwolić czujnik. Jeden aparat robi średnio 60 zdjęć dziennie, co przy 30 fotopułapkach rozstawionych na pewnym obszarze daje nawet 500 000 zdjęć w ciągu pół roku.
Do niedawna każde zdjęcie było przetwarzane oddzielnie, oznaczane według sfotografowanego zwierzęcia i odfiltrowywane (mowa tu o „fałszywych alarmach”, takich jak zdjęcie wyzwolone przez poruszającą się gałąź). Proces ten był jednak niezwykle czasochłonny i często wymagał wielu miesięcy pracy. W tej sytuacji ZSL zdecydowało się zwrócić ku technologii, a konkretnie wykorzystać uczenie maszynowe w przetwarzaniu tych zdjęć na dużą skalę.
W 2017 r. Zawarte zostało partnerstwo z Google Cloud, aby przetestować nową funkcję AutoML Vision. Od tego czasu ZSL rozwinęło własne modele uczenia maszynowego, które potrafią identyfikować gatunek zwierzęcia na podstawie danych z fotopułapek i wykładniczo przyspieszają analizę na dużą skalę. W przyszłości może to pomóc na lepsze śledzenie kondycji gatunków oraz zachowania zwierząt w zagrożonych regionach na całym świecie. Z perspektywy organizacji AutoML Vision może okazać się przełomową technologią. Nie wymaga szkolenia w zakresie analizy danych i automatyzuje czasochłonną ręczną pracę, dzięki czemu możemy w pełni skupić się na ochronie przyrody.

We współpracy z Datatonic, członkiem programu partnerskiego Google Cloud, ZSL tworzy „fabrykę modeli”, która pozwola działaczom na rzecz ochrony przyrody wykorzystać dane z fotopułapek do stworzenia modeli rozpoznawania obrazu w Cloud AutoML. Następnie będzie można udostępnić te modele innym proekologicznym organizacjom i zastosować je do nieoznaczonych zbiorów danych, w ten sposób oszczędzając setki godzin, które trzeba by poświęcić na ręczną identyfikację. ZSL ma nadzieję udostępnić tę fabrykę modeli bezpłatnie i na zasadach open source, co pozwoli społeczności przyrodników wspólnie dopracować je i zwiększyć ich dokładność.
W planach jest również udostępnienie modeli za pośrednictwem interfejsów API, dzięki czemu będzie można zintegrować je z takimi aplikacjami, jak Instant Detect, zastrzeżonym systemem monitorowania fotopułapek, który zdobył nagrodę Google Impact Award w 2014 r.
Dzięki zasobom otrzymanym w ramach realizowanego przez Google Cloud programu Data Solutions for Change, ZSL może teraz badać więcej sposobów na skalowanie swoich danych z wykorzystaniem BigQuery, automatyzować pracę za pomocą AutoML oraz wyciągać użyteczne wnioski, które pomogą poprawić zdrowie dzikich zwierząt, zapobiec wymieraniu gatunków oraz dbać o dobre relacje między przyrodą a ludźmi.
Jak powiedział Karol Darwin, członek ZSL: W długiej historii ludzkości (i zwierząt) przeżyli ci którzy nauczyli się współpracować i najlepiej improwizować. Współpraca ta otwiera nowy rozdział w historii ochrony przyrody, w którym organizacje sektora prywatnego i publicznego łączą siły, aby znaleźć odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań: jak zachować bioróżnorodność we współczesnych czasach?
Na stronie programu Data Solutions for Change można uzyskać więcej informacji, a organizacje non-profit spełniające podane kwalifikacje mogą dowiedzieć się, jak złożyć wniosek o przystąpienie do programu.
źródło: informacja prasowa Google

Od 2005 roku zajmuję się komunikacją internetową i e-marketingiem, jestem pasjonatem urządzeń mobilnych oraz nowych technologii – i nie waham się ich używać.