„Squash apka BE5T” aplikacja mobilna dla grających w squasha

Technologiczna rewolucja świata squasha rozpoczęła się w Polsce – po latach nieudanych prób dostania się na Igrzyska Olimpijskie, squash stawia na nowe technologie.

Squash apka BE5T

Trzej wrocławscy programiści-studenci, którzy polubili squasha, ale po wybraniu się na jeden z lokalnych turniejów byli przerażeni: – To był 2012 rok, a czuliśmy się tam jakbyśmy cofnęli się w czasie o minimum dwie dekady. Wszystko rozpisywane i sędziowane na setkach kartek papieru, żadnej synchronizacji, po prostu chaos – mówi Marcin Iwaniec, który wraz z Tomaszem Jaremko i Michałem Nawotką założyli Best of Five.

Szybko okazało się, że tak było w całym kraju. Turnieje, nawet te najwyższej rangi, kończyły
się, a kartki z wynikami trafiały do kosza i właściwie o nich zapominano. Na dodatek jedynym sposobem na dowiedzenie się jak np. idzie naszemu faworytowi było poczekanie na wyniki końcowe, które kilka dni później ukazywały się na stronie Polskiej Federacji Squasha.

Twórcy Best of Five rozumieli, że w ten sposób sport nigdy nie zmieni swojego wizerunku, a rozgrywki nie będą przyciągały sponsorów, kibiców i nowych uczestników. Opracowany przez wspomnianą trójkę system zmienił to właściwie z dnia na dzień. Pojawiły się wyniki na żywo, statystyki, profile graczy i historia występów. A wraz z nimi większe zaangażowanie i przywiązanie do uprawianej dyscypliny.

Zobacz także: Fenomen Dojrzałego Gracza – w co i jak grają „starsi”?

Czym jest aplikacja Squash apka BE5T?

Dla kogo przeznaczona jest apliakcja Squash apka BE5T? Dla wszystkich! Magazyn Forbes uznał squash za najzdrowszy sport na świecie, a tak niewiele osób o nim jeszcze wie. W squasha gra się na specjalnym korcie znajdującym się w hali, można więc grać o każdej porze roku! Zlokalizuj najbliższy kort za pomocą naszej aplikacji i przekonaj się sam, ile frajdy może sprawiać bieganie za małą czarną piłeczką.

– Best of Five obsługiwało turnieje mistrzowskie, ale pomagaliśmy też amatorom poczuć się jak profesjonaliści. Wyniki ich spotkań w niedzielnej lidze np. w małym klubie 50km pod Wrocławiem mogli śledzić na żywo wszyscy ich znajomi, ale też gracze z całej Polski – dodaje Iwaniec.

To przez te kilka lat zaprocentowało wzrostem liczby grających w squasha w Polsce o ponad
300%. Dziś trudno spotkać squashystę, który w swoim telefonie nie ma aplikacji mobilnej Best of Five („Squash apka” w Sklepie Play i AppStorze), przez którą może poznawać nowych sparingpartnerów, czy zlokalizować i zarezerwować korty w okolicy.

Wszyscy, którzy jeszcze nie mieli okazji odbijać czarnej piłeczki w czterech białych ścianach mogą znacznie ułatwić sobie squashowy start i kolejne etapy swojej przygody ze Squash Apką. Podpowie, gdzie zagrać najbliżej, wskaże trenera z najlepszymi ocenami i podrzuci oferty na sprzęt squashowy w promocyjnych cenach.

Pierwsza wersja aplikacji mobilnej powstała na przełomie 2013 i 2014 roku jako uzupełnienie systemu do prowadzenia turniejów w Best of Five (Bo5). Turniej squasha zazwyczaj trwa kilka godzin, w zależności od liczby kortów w klubie i poziomu zaawansowania graczy. Do momentu powstania rozwiązania, gracze albo musieli siedzieć w klubie i oczekiwać na wywołanie, gdy przyjdzie ich pora na kolejny mecz, albo z góry otrzymywali informację, że kolejny mecz odbędzie się za na przykład 2h. Oba te przypadki nie były najlepszym rozwiązaniem, dlatego opracowano system harmonogramowania i powiadamiania graczy o kolejnym meczu właśnie na aplikację mobilną. Dzięki temu gracz po swoim meczu mógł odpoczywać w dowolnym miejscu i po prostu czekać na powiadomienie o miejscu i czasie rozegrania kolejnego meczu.

Z czasem pojawiały się następne funkcje, w pierwszej kolejności typowo pod graczy: podgląd drabinki, harmonogramu, profilu przeciwnika czy statystyk jakie do tej pory osiągnęliśmy.

Przełomowa okazała się aktualizacja z początku 2017 roku, gdy aplikacja został napisana od nowa. Teraz każdy może zlokalizować klub i wydarzenia, dodano sekcję trenerów oraz nawiązano współpracę z największym sklepem oferującym sprzęt do squasha. Dzięki temu co tydzień, za pół ceny można kupić wybrany produkt. W połowie 2017 roku pojawił się wbudowany czat, który umożliwił komunikację użytkowników zarówno z trenerem, jak i innymi graczami, umożliwiając w ten sposób umawianie się na luźną grę (sparingpartnerzy).

Zrzut ekranu z aplikacji mobilnej Squash apka BE5T Zrzut ekranu z aplikacji mobilnej Squash apka BE5T

W te wakacje dodano kolejną przełomową funkcję dla graczy tak zwanych lig umawianych, czyli rozgrywek, które trwają cały miesiąc kalendarzowy, a gracze sami umawiają się między sobą na grę, a następnie przekazują wyniki do organizatora. Do tej pory w klubie wisiała lista graczy z numerami telefonów i każdy musiał we własnym zakresie umawiać się z przeciwnikiem, a następnie wynik zapisany na kartce przekazać do organizatora. Teraz aplikacja na podstawie określonej dostępności czasowej sama proponuje graczy od razu umożliwiając wysłanie wiadomości na czacie, SMS-a czy nawiązanie połączenia telefonicznego. Po meczu bezpośrednio w aplikacji wprowadzany jest wynik, a statystyki całej kolejki automatycznie przeliczane. Co więcej, raz w tygodniu aplikacja przypomina o grze i aktualnym postępie.

Aplikację mobilną Squash apka BE5T pobierzesz bezpłatnie ze sklepów Google Play i App Store:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: informacja prasowa