Pierwsza elektryczna Vespa Elettrica za ponad 7000 USD!

Kultowy skuter doczekał się swojej elektrycznej wersji Vespa Elettrica, która sprzedawana będzie w Europie jeszcze tej zimy w cenie ok. 7300 dolarów.

Skuter elektryczny Vespa Elettrica

Dwa lata od zapowiedzi,  pierwszy całkowicie elektryczny skuter Vespa Elettrica niedługo trafi do sprzedaży w Europie. Firma Piaggio ujawniła także cenę wyjściową: 6 390 euro lub nieco ponad 7 300 USD (27,5 tys. zł). To prawie dwa razy drożej niż niektóre z najtańszych skuterów marki Vespa zasilanych gazem.

Wstępne zamówienia są już dostępne w Europie, a wysyłka nastąpi pod koniec tego roku. Natomiast klienci w USA i Chinach będą musieli poczekać z zamówieniami do początku 2019 roku.

Vespa Elettrica przejedzie około 100 km (62 mile) w czasie 4 godzin na jednym pełnym ładowaniu akumulatora. Zestaw baterii powinien wytrzymać na około 10 lat jazdy. Oferuje on moc szczytową 4 kW, czyli około 5,2 KM (koni mechanicznych), czyli mniej więcej tyle, co skuter o pojemności 50 cm³ (choć z około trzykrotnie mniejszym zasięgiem niż jego odpowiednik zasilany gazem). Obok kierownicy znajduje się 4,3-calowy kolorowy wyświetlacz TFT.

Przeczytaj także: Od 31 sierpnia wypożyczysz elektryczny rower Veturilo

Piaggio nie ujawniło natomiast cen ani żadnych nowych informacji dotyczących Elettrica X, hybrydowej wersji elektrycznej skutera, którą firma zapowiedziała podczas zeszłorocznego pokazu w Mediolanie. Elettrica X ma być w zasadzie tym samym, co wersja całkowicie elektryczna, ale z małym generatorem gazu, który może być użyty do rozszerzenia zasięgu do około 200 km (124 mil). Mamy nadzieję, że firma ujawni więcej informacji podczas Milan Motorcycle Show 2018, który rozpoczyna się za miesiąc.

Elektryczny skuter Vespa Elettrica wydawał się raczej rzadkim modelem na rynku skuterów, gdy ogłaszano go w 2016 roku. Jednak w momencie, w którym Piaggio trafiło na rynek, wiele elektrycznych skuterów trafiło na ulice, zarówno od startupów, jak i koncernów. Chiński startup Niu (nie mylić z firmą NIO z branży samochodów elektrycznych) uruchomił pełną linię elektrycznych skuterów w swoim kraju. Największy na Tajwanie producent jednośladów, Kymco, ostatecznie kupił w tym roku elektryczny układ napędowy ze skuterami, które używają wymiennych akumulatorów. Yamaha i Honda nawiązały współpracę w zakresie rozwoju elektrycznego skutera.

Więcej informacji wkrótce na oficjalnej stronie internetowej skutera: elettrica.vespa.com.

źródła: The Verge via Vespa, Piaggio