Google+ zostanie zamknięty w 2019 roku dla użytkowników prywatnych

Google wyłączy serwis Google+ w sierpniu 2019 roku dla użytkowników prywatnych, po tym jak firma przyznała, że zaangażowanie w tę usługę było bardzo niskie.

Google zamknie serwis Google+ w sierpniu 2019 r.

Po ogromnym naruszeniu bezpieczeństwa danych serwisu G+, o którym jako pierwszy poinformował The Wall Street Journal, Google ogłosił dzisiaj, że zamyka swoją sieć społecznościową Google+ dla konsumentów.

Firma w końcu przyznała, że ​​Google+ nigdy nie cieszyło się dużym zaangażowaniem użytkowników – według wpisu na blogu firmy, aż 90 proc. sesji użytkowników Google+ trwa mniej niż 5 sekund. W związku z tym oraz problemami bezpieczeństwa z interfejsem API Google+ firma zdecydowała się usunąć serwis, zamiast próbować cokolwiek z nim robić dalej…

Firma wykryła błąd w jednym z interfejsów API Google+ People, który zezwalał aplikacjom na dostęp do danych z profili Google+, które nie zostały oznaczone jako publiczne. Obejmuje to statyczne pola danych, takie jak imię i nazwisko, adres e-mail, zawód, płeć i wiek. API nie zawierało informacji z wpisów w Google+ ani haseł użytkowników. Błąd został załatany w marcu 2018 roku, ale Google nie poinformował od razu użytkowników.

Przeczytaj również: Google ma już 20 lat – ale ten czas leci!

Google+ będzie nadal dostępny jako produkt, ale tylko dla użytkowników korporacyjnych. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy sposób korzystania z sieci społecznościowej przez firmy, dlatego podjęto decyzję, że Google+ lepiej nadaje się jako wewnętrzna sieć społecznościowa dla firm niż produkt konsumencki. W niedalekiej przyszłości Google ogłosi nowe produkty skoncentrowane na przedsiębiorstwach w Google+.

Decyzja jest częścią Project Strobe, czyli wewnętrznego dochodzenia Google dotyczącego dostępu zewnętrznego konta programisty do produktów Google i Androida.

źródło: Engadget via Google Blog