Obraz Banksy’ego uległ samozniszczeniu zaraz po zlicytowaniu

Obraz pt. „Dziewczynka z balonikiem” Banksy’ego został sprzedany na aukcji za 1,4 mln dolarów i uległ zniszczeniu zaraz po zlicytowaniu – taka sztuka!

„Dziewczynka z balonikiem” Banksy (fot. Sotheby's)
„Dziewczynka z balonikiem” Banksy (fot. Sotheby’s)

W piątek 5 października 2018 r. londyński dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał obraz brytyjskiego artysty graffiti Banksy’ego za 1,4 miliona dolarów. Praca była kopią jednego z najsłynniejszych dzieł artysty, obrazu dziewczyny uwalniającej czerwony balonik. Chwilę po sprzedaży, obraz sam się niszczył na oczach obserwatorów i kupujących.

Nie był to oczywiście przypadek, bowiem autor zamontował w ramie obrazu niszczarkę, która miała zniszczyć obraz do połowy w momencie, gdy obraz zostanie wystawiony na aukcji.

W filmie Banksy wyjaśnił, że potajemnie zainstalował niszczarkę w ramie obrazu Dziewczynka z balonikiem (oryg. Girl with Balloon), aby zniszczyć dzieło, jeśli kiedykolwiek pojawi się na aukcji. Anonimowy artysta znany jest z tworzenia satyrycznej i subwersywnej sztuki politycznej, a niszcząc obraz, w zasadzie przekształcił samą aukcję w dzieło sztuki, cytując artystę Picassa we wpisie na Instagramie: The urge to destroy is also a creative urge – czyli w wolnym tłumaczeniu Każdy akt kreacji jest przede wszystkim aktem zniszczenia jak mawiał Picasso.

Zobacz również: „Faces of Frida” – cyfrowa retrospektywa w Google Arts & Culture

Sotheby’s opisało obraz jako „oprawione dzieło, farba w sprayu i akryl na płótnie” i zauważa, że ​​po raz pierwszy w historii aukcji dzieło sztuki samo samo się zniszczyło. To wydarzenie było z pewnością zaplanowane przez artystę i wątpię by niszczarka i jej źródło zasilania pozostawały tajemnicą przez tak długi czas.

Poniżej możesz zobaczyć zaplanowany performance jak ulega samozniszczeniu dzieło artysty:

Sam obraz był reprodukcją kultowego obrazu z 2006 roku, w którym dziewczyna uwalnia czerwony balonik. Oryginalny obraz został namalowany natryskowo na budynku we wschodnim Londynie w 2002 roku, chociaż był zakryty przez wiele lat, zanim został usunięty w 2014 roku i sprzedany na aukcji w następnym roku. Inne kopie obrazu zostały sprzedane na aukcjach na przestrzeni lat.

źródła: Banksy, Sotheby’s (Sotheby’s Gets Banksy’ed at Contemporary Art Auction in London) via The Verge