9 powodów, dla których lepiej kupić iPhone’a XS zamiast XS Max

W tym roku Apple zaprezentowało trzy nowe iPhony: iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR – jeśli zastanawiasz się który wybrać, to zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

iPhone XS vs iPhone XS Max

Podczas gdy iPhone XR pojawi się w sprzedaży dopiero 26 października (a zamówienia będą przyjmowane w przedsprzedaży tydzień wcześniej), to obecnie na półkach sklepowych dostępne są tylko dwa tegoroczne modele iPhone’a XS i XS Max.

Są  to droższe modele z ekranami OLED (Super retina), które są następną generacja smartfona iPhone X z zeszłego roku. Jeśli bierzesz pod uwagę zakup któregoś z tych dwóch model: iPhone XS oraz iPhone XS Max, to który będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie?

Zobacz także, dlaczego uważam, aby poczekać z zakupem nowego iPhone’a aż pojawi się tańszy model iPhone’a XR z ekranem LCD (Liquid Retina): Czy warto kupić iPhone’a XR zamiast iPhone’a XS?

Oto 9 powodów, aby wybrać mniejszy model iPhone XS zamiast większego iPhone’a XS Max

1. iPhone XS jest tańszy niż iPhone XS Max.

Cena jest prawdopodobnie najbardziej problematycznym czynnikiem  dla większości ludzi, a cena iPhone’a XS może pokrywać się z większym iPhone’em XS Max:

  • cena iPhone’a  XS zaczyna się od 4979 zł za model z 64 GB, ale może kosztować nawet 6719 zł w wersji 512 GB.
  • cena iPhone’a  XS Max zaczyna się od 5479 zł za model z 64 GB pamięci, ale może kosztować nawet 7219 zł za model 512 GB.

Dla jasności 512 gigabajtów to wyjątkowo dużo miejsca! Na 64-gigabajtowym iPhone’ie można zainstalować  ok. 200 aplikacji, mieć mnóstwo dokumentów i zdjęć! W przypadku osób, które potrzebują sporo miejsca a nie chcą płacić więcej za model z większą pojemnością, mogą korzystać z iClouda lub innej darmowej chmury.

Wybierając mniejszy model iPhone’a XS można zaoszczędzić aż 500 zł – może to się wydawać niewiele w porównaniu z ceną samego sprzętu, ale pamiętaj że będziesz potrzebował jeszcze trochę pieniędzy na zakup akcesoriów, etui czy szkła ochronnego.

Oficjalne ceny iPhone’a w Polsce przedstawiają się następująco:

pojemnośćiPhone XSiPhone XS Max
64 GB4979 zł5479 zł
256 GB5729 zł6229 zł
512 GB6719 zł7219 zł

Przeczytaj także: iPhone XS, XS Max, Apple Watch Series 4 już w sprzedaży w Polsce

2. iPhone XS ma taką samą jakość wyświetlacza jak iPhone XS Max, ale w rozmiarze łatwiejszym do opanowania jedną ręką przez większości ludzi.

tegoroczne iPhone’y mają ten sam wyświetlacz OLED Super Retina, co zeszłoroczny iPhone X – taką samą gęstość pikseli, ten sam współczynnik kontrastu, wszystko to samo. Jedyną różnicą pomiędzy ekranem iPhone’a XS a XS Max jest jego rozmiar. Nie tracisz na jakości.

iPhone Xs vs. iPhone Xs Max (wyświetlacz Super Retina OLED)
iPhone Xs vs. iPhone Xs Max (wyświetlacz Super Retina OLED)

Dla większości ludzi rozmiar iPhone’a XS będzie łatwiejszy w utrzymaniu jedną ręką. Większy 6,5-calowy model może być idealny dla osób z dużymi rękami lub osób, które nie mają nic przeciwko używaniu telefonu dwiema rękami (OMG!). Wielu użytkowników zauważyło, że korzystanie jedna ręką z większego iPhone’a wcale nie jest takie łatwe.

iPhone XS wciąż zmieści Ci się do większości kieszeni w spodniach, torebki – a wierzcie mi, że przekątna 5,8 cala jest wystarczająca. Przed zakupem najlepiej wybrać się do sklepu, w których można obejrzeć nowe modele i przymierzyć na żywo do własnej dłoni.

3. iPhone XS jest lżejszy niż iPhone XS Max.

Warto przyjrzeć się wadze nowych smartfonów Apple’a – wbrew pozorom ma to spore znaczenie! Będziesz nosić to urządzenie przez cały dzień w dłoni, kieszeni lub torbie, a do ucha będziesz przystawiać go nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Waga ma znaczenie!

  • iPhone XS waży 177 g (6,24 uncji ).
  • iPhone XS Max  waży 208 g (to 7,34 uncji).

4. iPhone XS i XS Max jest zasilany przez ten sam procesor.

Kupowanie większego telefonu nie oznacza, że ​​zyskasz lepszą wydajność. Urządzenia iPhone XS i XS Max są zasilane przez ten sam układ Bionic A12 firmy Apple, który obejmuje 6-rdzeniowy procesor, czterordzeniowy układ GPU i silnik neuronowy następnej generacji, przeznaczony do uczenia maszynowego.

Czip A12 Bionic (iPhone XR)
Czip A12 Bionic (wszystkie modele iPhone’a z 2018 r.)

5. iPhone XS i XS Max mają identyczne tylne kamery.

Nie ma dosłownie żadnych różnic między tylnymi kamerami w iPhonie XS i większym XS Max.

Dwa tylne aparaty (iPhone XS /XS Max)
Dwa tylne aparaty (iPhone XS /XS Max)

6. iPhone XS i XS Max mają identyczne kamery przednie.

Twoje selfie powinny wyglądać identycznie, niezależnie od tego, czy zrobisz je korzystając z iPhone’a XS, czy z większego i droższego XS Max.

Aparat True Depth (iPhone XS /XS Max)
Przedni aparat True Depth (iPhone XS /XS Max)

7. iPhone XS jest tak samo wodoodporny jak iPhone XS Max.

Zarówno iPhone XS jak i Max mają stopień wodoodporności IP68, co oznacza, że ​​możesz zanurzyć te telefony nawet na 2 metry w wodzie na maksymalnie 30 minut i nie powinieneś mieć problemu.

8. Oba tegoroczne modele obsługują nową funkcję „dual-SIM” firmy Apple.

Wszystkie nowe iPhone’y (w tym iPhone XR) posiadają nową funkcję Apple Dual SIM, która pozwala na korzystanie z jednej fizycznej karty nano-SIM w telefonie, a także elektroniczna karty SIM (eSIM).

Posiadanie dwóch kart SIM w iPhonie umożliwia posiadanie dwóch numerów telefonów i łączenie się z wieloma operatorami lub sieciami, co jest idealne podczas podróży lub gdy nie chcesz być związany z jednym operatorem.

W Chinach użytkownicy otrzymają inne modele iPhone’ów, które będą obsługiwać dwie fizyczne karty SIM (zamiast połączenia nano SIM i eSIM). W Polsce pierwsze karty eSIM mają pojawić się u operatora Orange jeszcze w tym roku.

Dual SIM w Centrum Sterowania pod systemem iOS 12
Dual SIM w Centrum Sterowania pod systemem iOS 12

Przeczytaj także: Używanie funkcji Dual SIM z kartą eSIM

9. Urządzenia działają pod tym samym mobilnym systemem operacyjnym: iOS 12.

Bez względu na to, który telefon wybierzesz będzie on działał pod tą  samą wersję systemu iOS 12, ten sam sklep App Store i te same poprawki zabezpieczeń i przyszłe aktualizacje.

Którego iPhone’a wybierasz? Jeśli możesz poczekać na iPhone’a XR, to radziłbym się wstrzymać!

źródło: Apple via Business Insider