Prace nad serialem „Kajko i Kokosz” nabierają tempa

Znani scenarzyści i kompozytor muzyki dołączyli do zespołu pracującego nad serialem animowanym o Kajku i Kokoszu, który będzie liczył 52 odcinki!

Wstępne projekty animacji postaci Kajka (fot. EGoFilm/Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy)
Wstępne projekty animacji postaci Kajka (fot. EGoFilm/Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy)

Komiks „Kajko i Kokosz” Janusza Christy to jedna z pozycji na której wychowało się moje pokolenie wczesnych lat osiemdziesiątych. Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy, która udzieliła licencji na realizację serialu o przygodach bohaterskich wojów warszawskiemu Studio EGoFILM szczególnie docenia dobór scenarzystów Rafała Skarżyckiego i Macieja Kura oraz Mikołaja Stroińskiego kompozytora ścieżki dźwiękowej m.in. do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.

W planach twórców jest międzynarodowa dystrybucja serialu, który ma liczyć aż 52 odcinki (2 sezony po 26 epizodów). Już w przyszłym roku (2019) planowana jest realizacja serialu, w tym opracowanie plastyki serii dostosowanej do programu animacji, w których będzie realizowany projekt, pierwszych testów animacji oraz realizacja pilotażowego odcinka serialu.

Znamy już tytuł pierwszego odcinka, który brzmi: „Szczęście miał Kajko, lecz Kokosz zje jajko” / ,,Smocze jajo”. Obecnie w studio trwają prace literackie, w tym tworzone są pierwsze scenariusze oraz treatmenty do pierwszego sezonu składającego się z 26 odcinków.

Przeczytaj także: Powstanie serial animowany „Kajko i Kokosz” w technice 2D

Animacje serialu „Kajko i Kokosz”

Animacja ma nawiązywać do klasycznej animacji poklatkowej. Projekty plastyczne powstają w oparciu o rysunki mistrza Janusza Christy. Przy realizacji opracowania plastycznego współpracę zadeklarowali już Piotr Bednarczyk, który współpracuje m.in. z wydawnictwem Egmont przy takich tytułach jak Kajko i Kokosz: Nowe Przygody – 2 – Łamignat Straszliwy, Kajko i Kokosz: Nowe Przygody – 1 – Obłęd Hegemona. Piotr ma odpowiadać za scenografię w serialu.

Wstępne projekty animacji postaci Kokosza (fot. EGoFilm/Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy)
Wstępne projekty animacji postaci Kokosza (fot. EGoFilm/Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy)

Kolejnym twórcą, który zadeklarował współpracę przy opracowaniu plastycznym serialu, a konkretnie przy tworzeniu postaci jest m.in. Sławomir Kiełbus. Artystę wskazał niegdyś sam Christa, jako swojego następcę.

Muzyka w serialu

Do opracowania ścieżki dźwiękowej serialu zaangażowano Mikołaja Stroińskiego. Jego muzyka ilustruje filmy, seriale i gry wideo. W jego dorobku znajduje się ponad 6 tysięcy utworów. Ma na swoim koncie skomponowanie muzyki do trzeciej części sagi o Wiedźminie – Wiedźmin 3: Dziki Gon.

— Kojko i Kokosz to opowieść o przyjaźni, o podróżach, o przygodzie i o zabawnych relacjach panujących w Mirmiłowie. Wszystko to może oddać i podkreślić brzmienie orkiestry symfonicznej, które daje możliwość operowania najszersza gama barw i emocji – oznajmił kompozytor. Przyozdobiłbym ją elementami kojarzącymi się ze epoka przedstawioną w „Kajko i Kokoszu”. Pojedyncze instrumenty etniczne z naszego regionu takie jak kemencze, suki bilgorajskie, viole korbowe, wszelkiego rodzaju flety itd. Instrumenty te nie tylko nadadzą dodatkowej atrakcyjności produkcji, ale też muzyce pewnej wyjątkowości. Podkreślą też element słowiańskiej kultury – mówi Stroiński.

O czym będzie fabuła serialu „Kajko i Kokosz”?

— W tworzeniu scenariuszy serialu czerpiemy pełną garścią z komiksów, pamiętając, że zmieniamy medium na film, który rządzi się odmiennymi regułami. Liczę na to, że serial zainteresuje Kajkiem i Kokoszem nowe pokolenia, a zagorzałym fanom sprawi przyjemność spojrzenia na ukochanych bohaterów w filmowej wersji – mówi Rafał Skarżycki scenarzysta serialu.

Główne postacie: Kajko, Kokosz, Miluś, Mirmił (fot. mat. prasowe:)
Główne postacie: Kajko, Kokosz, Miluś, Mirmił (fot. mat. prasowe:)

— Pisanie scenariuszy do serialu o Kajku i Kokoszu, jest jak lektura komiksów o ich przygodach – To czysta frajda. Obaj z Rafałem jesteśmy miłośnikami świata Christy, a co za tym idzie z łatwością odnajdujemy się w tym klimacie. Naturalnie podchodzimy też do sprawy profesjonalnie: to inne medium, inna struktura scenariuszowa i zupełnie nowy odbiorca reprezentujący nowe pokolenie. Na szczęście mamy do dyspozycji galerię barwnych i elastycznych postaci, które bez problemu odnajdują się w każdej nowej sytuacji. Dodatkowo mam już spore doświadczenie z bohaterami Christy, piszę scenariusze do najnowszych komiksów o ich przygodach, które wydaje Egmont Polska. Także spokojnie: Włos z głowy Kajka nie spadnie, a w przypadku Kokosza sprawa nieco ułatwiona – dodaje z uśmiechem Maciej Kur – scenarzysta.

Główne postacie: czarownica Jaga, zbój Łamignat, Lubawa (fot. mat. prasowe:)
Główne postacie: czarownica Jaga, zbój Łamignat, Lubawa (fot. mat. prasowe:)

Twórcom zależy bardzo na budowaniu dobrych relacji pomiędzy nimi a  fanami komiksów, rodzicami i ich dziećmi oraz całym środowiskiem komiksowym w Polsce. Jak mówią, tylko tak mogą osiągnąć sukces w momencie wprowadzenia serialu na rynek.

Postacie drugoplanowe: Hegemon, Kapral,  Oferma, zbójcerze (fot. mat. prasowe)
Postacie drugoplanowe: Hegemon, Kapral, Oferma, zbójcerze (fot. mat. prasowe)

Co z tego wszystkiego wyniknie? Mam nadzieję, że naprawdę ciekawy, wartościowy serial, który przeniesie w części fantastyczny dorobek Christy do formatu wideo.

źródło: materiały prasowe: EGoFilm/Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy