Nowy mobilny Firefox Focus z niespodzianką na Androida

Nowa aktualizacja mobilnej przeglądarki internetowej Firefox Focus przynosi sugestie wyszukiwania, ulepszony interfejs oraz  zaskakującą niespodziankę dla użytkowników Androida.

Kiedy Mozilla po raz pierwszy uruchomiła internetową przeglądarkę mobilną Firefox Focus, chciano szybko zapewnić usprawnione przeglądanie prywatne na urządzeniu przenośnym. Jak się okazuje, bardzo dużo osób korzysta z Focusa nie tylko po to, aby przeglądać strony w trybie prywatnym, ale również po to aby korzystać z przemyślanego zestawu funkcji.

Firefox Focus posiada niestandardowe karty, licznik śledzenia, tryb pełnoekranowy i wiele innych funkcji. Teraz wydano kolejną dużą aktualizację z inną, bardzo pożądaną funkcją, odświeżeniem projektu i ekscytującą zmianą podstawowej technologii związanej z Focusem dla systemu Android.

Jeśli przegapiliśmy jakąś mniejszą aktualizację przeglądarki Firefox Focus, to teraz na ekranie startowym zostaną zaprezentowane wszystkie nowe funkcje  aby przedstawić całą gamą możliwości, jakie oferuje przeglądarka. Wszystko w przejrzysty i dyskretny sposób, nie przerywając w ogóle korzystania z przeglądarki.

Przeczytaj także: Opera Touch to doskonała przeglądarka dla iPhone’a XS z 2 powodów

Wystarczy otworzyć przeglądarkę, a na ekranie początkowym Firefoksa (na Androidzie) pojawią się pomocne funkcje w preferowanym języku. W przypadku użytkowników iOS funkcja jest obecnie dostępna tylko w języku angielskim.

Firefox Focus - ekran startowy
Firefox Focus – ekran startowy

Sugestie wyszukiwania w przeglądarce mobilnej Firefox Focus

Sugestie wyszukiwania są kluczowym elementem wyszukiwania w internecie, dzięki czemu wyszukiwanie jest wygodniejsze i przede wszystkim szybsze. Teraz można bardzo łatwo aktywować tę funkcję, otwierając Ustawienia aplikacji → Szukaj i zaznacz pole Otrzymuj sugestie wyszukiwania.

Prywatność jest priorytetem dla wielu użytkowników aplikacji Firefox Focus i większość z nas może nie chcieć udostępniać wyszukiwarkom tego, co piszemy w pasku adresu. Ta funkcja jest domyślnie wyłączona i każdy może sam wybrać, czy chcesz ją włączyć, czy nie.

Firefox Focus (Android) - sugestie wyszukiwania Firefox Focus (Android) - sugestie wyszukiwania

Szybko znajdź to, czego szukasz – dzięki rekomendacjom wyszukiwania.

Skróty Siri dla użytkowników iOS

Oprócz wskazówek na ekranie głównym, użytkownicy wersji na iOS-a otrzymali bardzo popularną funkcję w wersji 7.01: Siri Shortcuts. Siri to jedna z bardziej popularnych funkcji na urządzeniach z systemem iOS, a skróty jeszcze bardziej poprawią funkcjonalność Firefoksa dla użytkowników iOS-a. Teraz będzie można ustawić i otworzyć ulubioną stronę internetową, otworzyć i zamknąć Firefoksa Focusa, a także usunąć z działających tle za pomocą skrótów.

Nowy interfejs użytkownika

Wygląd graficzny przeglądarki jest teraz całkowicie zoptymalizowany pod kątem niedawno wydanej wersji systemu Android. Nowe ikony, dostosowany pasek adresu URL i uproszczone menu ustawień ułatwiają korzystanie z niego i zapewniają spójny interfejs użytkownika.

Jednak użytkownicy iOS nie muszą czuć się pominięci: nowy Firefox Focus ma także odświeżony wygląd zgodny z systemem iOS 12.

Nowy Firefox Focus dostosowany wizualnie pod systemy Android Pie (po lewej) i iOS 12 (po prawej):

Firefox Focus (Android 9 Pie) - menu kontekstoweFirefox Focus (iOS 12) - menu kontekstowe

Nowy silnik dla przeglądarki Firefox pod systemem Android

Podczas gdy nowy wygląd aplikacji jest najbardziej widoczną zmianą, dokonano również przełomowej zmiany w podstawowej strukturze przeglądarki Firefox Focus, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka – ale przyniesie ogromną różnicę w przyszłych wersjach. Focus jest teraz oparty na silniku GeckoView – własnym silniku mobilnym Mozilli, dzięki czemu jest pionierem wśród jej aplikacji mobilnych na Androida.

Przejście na GeckoView da Focusowi korzyści z ulepszeń Quantum Gecko i umożliwi Mozilli wdrożenie w przyszłości unikatowych funkcji zwiększających prywatność, takich jak zmniejszenie możliwości zbierania danych przez strony trzecie. Na razie nie zauważymy zbyt większej różnicy, ale kolejne generacje przeglądarek Firefox będą oferowały sporo więcej dzięki tej zmianie.

Pobierz zaktualizowaną przeglądarkę mobilną Firefox Focus na urządzenia z systemem iOS oraz Android:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: Mozilla Blog