Nowa odsłona rządowego portalu „Otwarte Dane”

Portal „Otwarte Dane” ma teraz nowy interfejs i funkcje a zaawansowana wyszukiwarka ma ułatwiać obywatelom swobodny dostęp do danych publicznych.

Nowa odsłona portalu Otwarte Dane (dane.gov.pl)

Urzędy dysponują dużą ilością danych. Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia je poprzez portal Otwarte Dane, który znajduje się od teraz pod nową domeną dane.gov.pl. Można tam znaleźć wiele zbiorów gotowych do pobrania i ponownego wykorzystywania, m.in. z zakresu zdrowia, budżetu, pogody, czy turystyki.

— Sprawdzając w aplikacji poziom hałasu, czy zanieczyszczenia powietrza korzystamy właśnie z otwartych danych – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Wykorzystywanie otwartych danych to szansa na nowe zastosowania np. w aplikacjach. To również impuls do rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Nasz portal ułatwi to zadanie. – dodaje.

Portal DANE.GOV.PL zmienił się z myślą o użytkownikach. Ma teraz szybką, zaawansowaną wyszukiwarkę, intuicyjny interfejs, zgodny z WCAG 2.0 i ustandaryzowane API dla developerów nowych aplikacji, którzy korzystają z otwartych danych.

Przeczytaj także: Dopisz się już teraz do rejestru wyborców przez internet!

Portal jest też dostępny w angielskiej wersji językowej. To źródło pewnych i na bieżąco aktualizowanych danych publicznych, udostępnianych bezpłatnie do ponownego wykorzystywania. Jest zasilany danymi już z ponad 100 instytucji. Portal wciąż się rozwija – w tym i przyszłym roku zostanie wzbogacony o nowe funkcje.

Otwarte dane mogą zwiększać przejrzystość działań państwa i usprawniać pracę urzędników. Mogą też ułatwiać podejmowanie decyzji biznesowych i prowadzenie badań naukowych – mówi Agata Miazga, pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. otwartości danych – Otwarte dane mogą pomagać w codziennym życiu, pod warunkiem, że będziemy z nich korzystać – dodaje.

Oto zrzut ekranu nowej odsłony strony głównej portalu dane.gov.pl:

Zrzut ekranu strony głównej dane.gov.pl
Zrzut ekranu strony głównej dane.gov.pl

źródło: informacja prasowa