Smartfony zabiły rynek aparatów fotograficznych

Smartfony drastycznie zmieniły rynek aparatów fotograficznych – sprzedaż tych urządzeń spadła do poziomu sprzed dwóch dekad.

Jedną z wyjątkowych funkcji nowego iPhone’a XS firmy Apple jest aparat fotograficzny (kamera). Pierwsze recenzje zdają się być zgodne, że takie funkcje jak Smart HDR i Neural Engine pozwalają iPhone’owi XS robić znacznie lepsze zdjęcia niż jego poprzednim generacjom. Efekty jakie można otrzymać robiąc zdjęcia smartfonami premium są już bardzo zbliżone do jakości zdjęć zarezerwowanych niegdyś dla drogich aparatów z wymiennymi obiektywami.

Warto zaznaczyć, że aparaty fotograficzne są już doskonałe nie tylko w smartfonach firmy Apple: w ciągu ostatnich kilku lat aparaty w smartfonach znacząco się poprawiły. Tak bardzo, że wielu ludzi nie widzi już potrzeby noszenia lub kupowania profesjonalnego aparatu fotograficznego. Podczas gdy profesjonaliści i entuzjaści fotografii zawsze osiągają lepsze wyniki dzięki wysokiej klasy kamerom i obiektywom, nowoczesne smartfony robią zdjęcia, które są łatwe do korzystania przez przeciętnego konsumenta.

Zobacz także: Jon M. Chu nagrał ten krótki film w całości iPhone’em Xs Max

Wzrost popularności fotografii wykonywanej za pomocą smartfonów miał druzgocące skutki na rynek aparatów fotograficznych i kamer. Według CIPA, japońskiej grupy przemysłowej z członkami takimi jak Olympus, Canon i Nikon, wynika, że liczba wysłanych kamer na całym świecie spadła o prawie 80 proc. w latach 2010-2017. Gwałtowny spadek spowodowany był głównie spadkiem liczby popularności sprzedaży aparatów cyfrowych – tych urządzeń, które woziliśmy na szyi podczas wycieczek, zanim fotografowanie za pomocą smartfona stało się znacznie lepsze.

Oto jak zmieniała się sprzedaż aparatów w latach 1951-2017 (na podstawie wysyłek urządzeń przez producentów):

Sprzedaż aparatów fotograficznych w latach 1951-2017
Sprzedaż aparatów fotograficznych w latach 1951-2017

Na powyższej grafice doskonale widać zależność miedzy popularnością mobilnej fotografii za pomocą smartfonów, a sprzedażą aparatów cyfrowych. Rok 2010 był ostatnim rokiem świetności dla rynku fotograficznego i producentów aparatów – wysłano wówczas aż 121 mln tych urządzeń.

Od 2010 roku rynek smartfonów zaczął rosnąć w siłę, a aparaty montowane w urządzeniach mobilnych zaczęły robić coraz lepsze zdjęcia i filmy. Nie dziwi więc fakt, że nie potrzebne nam było kolejne urządzenia w plecaku…

źródło: Statista