T-Mobile G1 został zaprezentowany 10 lat temu

Pierwszy telefon z Androidem, T-Mobile G1 od HTC i Google’a, został zaprezentowany światu dokładnie 10 lat temu.

T-Mobile G1

Dokładnie dziesięć lat temu 23 września 2008 roku Google, T-Mobile i HTC połączyły siły, aby ogłosić pierwszy smartfon T-Mobile G1 z systemem Andorid 1.0. G1 był daleki od doskonałości, nawet jak na ówczesne standardy. Oferował jednak otwarty i konfigurowalny system operacyjny, który od pierwszych dni stał w opozycji do systemu Apple’a na iPhone’a. To był początek czegoś wielkiego i całkiem nowej ery w telefonii komórkowej.

T-Mobile G1 było urządzeniem działającym w sieci 3G, która wówczas działała tylko na kilku rynkach. Operator sprzedawał go za 179 USD z 2-letnim kontraktem lub 399 USD bez abonamentu. Najważniejsze funkcje to natywne aplikacje  Gmaila i Map Google’a, a także pobieranie muzyki z serwisu Amazon. Na telefonie był fabrycznie zainstalowany Android Market, ale oferta i  obsługa aplikacji była bardzo ograniczona.

Po uruchomieniu pierwszego telefonu z Androidem G1, Apple wydało już iPhone’a drugiej generacji. To urządzenie zmieniło całą branżę mobilną i sposób w jaki korzystamy dziś ze smartfonów. Wszyscy próbowali wymyślić sposób na konkurowanie z iPhone’em. Dla RIM był to Blackberry Storm, który okazał się  totalną katastrofą. Ten telefon próbował skopiować iPhone’a na wszystkie złe sposoby, ale G1 był odpowiedzią na tych, którzy nie byli zadowoleni z iPhone’a i polityki Apple’a.

Przeczytaj także: 10 lat temu wydano pierwszą publiczną betę Androida

Podczas wydarzenia prasowego szef Androida Andy Rubin podkreślił, że Android jest inny, ponieważ ma wbudowaną otwartość. Był tak otwarty, że pierwsze wydanie tego systemu  (przypadkowo) umożliwiało każdemu dostęp do konta root – można było ponownie uruchomić telefon, wpisując „reboot” (Ups). Już w początkach Androida 1.0 można było dostosować swój ekran główny za pomocą widżetów, ikon i tapet.

iPhone z 2008 roku nadal nie miał wielozadaniowości, ale G1 mógł zostawiać aplikacje działające w tle. Internet nie był wówczas zoptymalizowany pod kątem urządzeń mobilnych z ekranem dotykowym i frustrujące było stukanie w maleńkie linki tekstowe na iPhone’ie. Rozwiązaniem G1 był trackball, który był ostoją urządzeń z Androidem przez wiele lat…

G1 był także pomostem pomiędzy starymi telefonami z klawiaturą i wyprzedzającym swoją epokę iPhone’em. Pierwszy smartfon miał niestety wciąż wysuwaną klawiaturę – niestety Android 1.0 nie miał nawet cyfrowej klawiatury obsługiwanej na ekranie dotykowym. iPhone był bardzo krytykowany za to, że klawiatura dotykowa jest na ekranie dotykowym – tak, Microsoft nawet wyśmiewał ten pomysł i wieńczył rychły koniec urządzenia – a dzisiaj nie wyobrażamy sobie stukać w klawisze na smartfonie.

G1 był naprawdę szkaradną hybrydą, która na szczęście znalazła swoich amatorów. Warto zaznaczyć, że wprowadzanie tekstu było o wiele szybsze niż w przypadku wczesnej wersji klawiatury na ekranie dotykowym iPhone’a, chociaż Apple bardzo szybko poprawiło ten problem.

T-Mobile G1 - pierwszy telefon z systemem Android 1.0
T-Mobile G1 – pierwszy telefon z systemem Android 1.0

Niektóre z funkcji, które znamy i lubimy w Androidzie dzisiaj, istniały już w dniu premiery na G1. Na przykład wyżej wymienione widżety. Nie było ich zbyt wiele na G1, ale programiści nie mogli jeszcze tworzyć własnych widżetów. Mimo to ,dekadę później można rozpoznać tę samą podstawową funkcjonalność. G1 nie miał gniazda słuchawkowego, ale nie było to podyktowane wizją przyszłości słuchawek bezprzewodowych – aby skorzystać ze słuchawek 3,5 mm należało użyć przejściówki do portu USB EXT.

T-Mobile G1 - pierwszy smartfon z Androidem

G1 był jedynym telefonem z Androidem na świecie, do momentu aż HTC Magic (inaczej T-Mobile MyTouch 3G) wystartował w następnym roku. Dzisiaj Android jest najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie, a branża urządzeń i firm produkujących te urządzenia osiągnęła olbrzymie rozmiary.

źródło: Android Police