Apple sprzedaje iPhone’y za średnio 700 dolarów

Zeszłoroczny iPhone X podniósł średnią cenę sprzedaży iPhone’a do 700 dolarów – tyle obecnie wynosi uśredniony koszt za jednostkę.

Kiedy Apple wprowadziło iPhone’a X we wrześniu 2017 roku, wiele osób było przekonanych, że to za wysoka cena i sprzedaż będzie marna. Początkowa cena 999 USD (4797 zł w Polsce) wydawała się zbyt duża nawet jak na standardy Apple’a – oczekiwano, że taką sumę za iPhone’a X mogą wydać tylko najbardziej zagorzali fani urządzeń z jabłkiem.

Jak się okazało, chętnych nie zabrakło i miliony osób na całym świecie uczyniły sprzedaż iPhone’a X kolejnym sukcesem drużyny Tima Cooka.

Przeczytaj także: Ile kosztuje iPhone 8 w różnych krajach na świecie?

Jak pokazuje wykres przygotowany przez serwis Statista, najdroższy do tej pory iPhone X wpłynął znacząco na podwyższenie średniej ceny sprzedaży (ASP) smartfona Apple’a do prawie 800 USD w zeszłorocznym kwartale świątecznym (Apple 1Q 2018) i od tamtej pory utrzymał na poziomie 700 USD. Co więcej, iPhone X pomógł Apple osiągnąć kolejne rekordy sprzedaży i zapewnić pozycję najlepszego iPhone’a w historii pod względem przychodów.

Średnia cena iPhone'a (ASP) od 1Q 2010 do 3Q 2018
Średnia cena iPhone’a (ASP) od 1Q 2010 do 3Q 2018

Co ważne, takie zachowanie konsumentów pokazuje, że są skłonni zapłacić tak duże sumy za smartfona, znacząco przesuwając próg cenowy. Najnowszy flagowy telefon Samsunga, Galaxy Note 9, również kosztuje 999 USD, a nowy iPhone, który zostanie zaprezentowany 12 września 2018 r., prawdopodobnie będzie miał podobną cenę.

źródło: Statista – iPhone X Pushes iPhone ASP Past $700