Airtame to doskonałe narzędzie do klonowania ekranu dla biznesu

Urządzenie o nazwie Airtame pozwala na klonowanie ekranu dowolnego urządzenia z każdym systemem operacyjnym (i nie tylko!) – to chyba najlepsze rozwiązanie tego typu dla biznesu.

Airtame

Na rynku dostępne są dziesiątki urządzeń, które pozwalają na duplikowanie ekranu komputera lub smartfona na inny ekranie, ale większość z nich jest zoptymalizowana dla konkretnego ekosystemu (na przykład dla urządzeń Apple’a lub z Androidem). Kolejnym ograniczeniem są kable lub ładowarki, które trzeba gdzieś podpiąć, a następnie poświęcić chwilę na skonfigurowanie z projektorem itp.

Airtame z łączem HDMI wydaje się być odpowiedzią na wszystkie bolączki podczas prezentacji w firmie, na konferencji lub po prostu w domu. To małe i sprytne urządzenie działa z systemami Windows, macOS, Linux Ubuntu, Chromebookiem, iOS i Androidem oraz dowolnym ekranem (lub projektorem), który ma port HDMI.

Warto zaznaczyć, że Airtame jest droższy od Apple TV czy Chromecasta, ale przeznaczony jest głównie dla zastosowań biznesowych i sektora edukacji, a nie użytkowników domowych, dla których tańszą alternatywą są urządzenia Apple’a czy Google’a.

Przeczytaj także: 6 aplikacji dla własnego biznesu

Dla kogo jest przeznaczony Airtame i gdzie się najlepiej sprawdza?

Airtame jest przeznaczony dla firm i sektora edukacji podczas prezentacji, spotkań, wykładów lub szkoleń. Za jego pomocą można wyświetlać prezentacje PowerPoint z animacjami i dodatkowymi efektami. Doskonale sprawdzi się także podczas pracy projektowej w większej grupie, aby pracować z większym zespołem w czasie rzeczywistym.

Gdzie Airtame przyda się najbardziej? Wszędzie tam, gdzie liczy się szybkie i sprawne udostępnianie ekranu. Ze względu na swoje biznesowe przeznaczenie współpracuje z protokołami korporacyjnymi WPA2 (TLS, EAP i PSK) i sieciami VLAN, a także można podłączyć je do wielu sieci lub dokupić opcjonalny adapter microUSB na Ethernet i umieścić w sieci przewodowej. Cena przejściówki to 20 euro.

Urządzenie obsługuje wiele aplikacji zewnętrznych, w tym Microsoft Whiteboard czy Skype. Problematyczne może być być odtwarzanie stron z zamieszczonym wideo online, na przykład YouTube – mogą występować opóźnienia, które utrudniają oglądanie filmu. Jednak filmy odtwarzane lokalnie nie doświadczały już takich problemów. Można jednak ręcznie zwiększyć bufor, żeby poprawić płynność odtwarzania filmów z sieci.

Czym jest i jak działa Airtame?

Airtime to małe urządzenie, które działa w oparciu o system Linux. W niektórych przypadkach potrzebne jest dodatkowe zasilanie, aby je uruchomić. Swoim wyglądem przypomina większy pendrive lub mniejszego Chromecasta. Szerokie zakończenie może utrudniać włożenie go do gniazda HDMI, ale rozwiązaniem jest dołączona do zestawu krótka przejściówka, która rozwiąże problem w przypadku ciasnego dojścia do monitora lub ekranu telewizora.

Zawartość pudełka:

Zawartość pudełka Airtame
Zawartość pudełka Airtame

Konfiguracja i podłączenie są bardzo łatwe, ponieważ wszystko co musisz zrobić wyświetla się na ekranie:

 1. Airtame należy podłączyć także do portu USB w monitorze albo do standardowej ładowarki do smartfona.
 2. Po uruchomieniu urządzenia pojawia się adres URL, pod którym pobieramy aplikację Airtame na własne urządzenie (Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Chromebook) i podłączamy do sieci Wi-Fi. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ komputer lub smartfon może automatycznie wykryć Airtame przez sieć bezprzewodową. Aplikacja znacznie ułatwia zarządzanie połączeniem i ustawieniami (o czym przeczytasz w dalszej części wpisu).
 3. Następnie należy skonfigurować Airtame, aby mógł automatycznie pobrać dane (pobierze nawet hasło do sieci Wi-Fi).
Podłączanie Airtame do monitora/ekranu/projektora
Podłączanie do monitora/ekranu/projektora

Witryna Airtame automatycznie wykrywa urządzenie, z którego się łączysz i pokazuje właściwe oprogramowanie. Jeśli nie zezwolimy na dostęp do urządzenia w sieci, nie zostanie ono wykryte automatycznie, ale można wpisać jego adres IP.

Przeczytaj także: VLC 3.0 obsługuje Chromecasta, 8K, HDR i HD DVD

Airtame w sieci Wi-Fi

Dostosowanie Airtame do identyfikacji wizualnej własnej firmy:

Po przejściu przez konfigurację można dostosować ekran powitalny, dodając logo firmy i wpisując własne informacje – można także pozostać przy domyślnym ekranie, który jest ustawiony fabrycznie. Jednak dzięki personalizacji Airtame będzie także wizytówką podczas prezentacji i wystąpień publicznych.

Oprócz tego można skonfigurować wyświetlany ekran do potrzeb większych konferencji, dodając agendę szkolenia, wystąpień i czego tylko chcemy.

Więcej o możliwościach personalizacji przeczytasz na stronie internetowej urządzenia.

Spersonalizowane ekrany dla firm za pomocą urządzenia dają możliwość korzystania z  takich aplikacji jak Unplash, Google Slides, Trello – jest to doskonałe wykorzystanie potencjału małego Airtame’a w czasie, kiedy nie jest wykorzystywane do innych celów. Pozwala to firmie zaoszczędzić sporą sumę, jaką musiałaby wydać na specjalne oprogramowanie dla zaawansowanego systemu wyświetlania reklam czy oferty na ekranach LCD.

Podłączanie innych urządzeń do Airtame

Wybierz urządzenie w aplikacji Airtame i naciśnij Start, aby udostępnić ekran. Domyślnie tylko obraz jest przesyłany strumieniowo do urządzenia docelowego (kompresja H264 i protokół Airtame), dźwięk odtwarzany jest na komputerze lub innym urządzeniu, z którego streamujemy obraz.

Można to jednak zmienić, aby korzystać z zewnętrznych głośników, ale należy pamiętać, że występuje jednosekundowe opóźnienie dźwięku i wideo. Można także zwiększyć bufor przy przesyłaniu obrazu na wiele urządzeń.

 • iOS: klonowanie obrazu dostępne jest oczywiście także dla urządzeń mobilnych z systemami iOS w tym iPhone’a, iPada czy Macbooków. Transmisja odbywa się za pośrednictwem Air Play.
 • Android: na urządzeniach mobilnych z systemem Android można przesyłać obrazy (jpg i png), dokumenty (PDF, Word, prezentacje, Excel itp.) przez aplikację mobilną Airtame. Co ważne, dzięki temu na ekranie docelowym nie pojawiają się przychodzące powiadomienia i alerty, które przekazywane są przez Air Play. Można także streamować te same typy plików z innych aplikacji na Androida, takich jak Gmail czy Dropbox. W przyszłości system Android ma mieć także pełne klonowanie ekranu jak w przypadku urządzeń mobilnych Apple’a.

Aplikacja mobilna Airtame

Aplikacja mobilna Airtame (zrzuty ekranu)
Aplikacja mobilna Airtame (zrzuty ekranu)

Aplikacja mobilna o takiej samej nazwie umożliwia skonfigurowanie większej liczby opcji, niż w przypadku łączenia się bez appki. W ustawieniach można włączyć dostęp za pomocą hasła (PIN-u), zmieniać rozdzielczość lub konfigurować bardziej złożone opcje sieciowe. Wszystkie te ustawienia mogą być chronione hasłem.

Można włączyć udostępnianie po bezprzewodowej sieci lokalnej lub publicznej w pasmach 2,4 lub 5 GHz. Można nawet użyć samego urządzenia jako hotspotu dla gości podczas spotkania, konferencji lub w hotelu.

W przypadku większych wdrożeń można skorzystać z usługi w chmurze, która jeszcze bardziej ułatwia zarządzanie Airtame i jego ustawieniami. Usługa w chmurze jest również przydatna w przypadku wystąpienia problemów z połączeniem i siłą sygnału sieci. Usługa w chmurze działa na AWS w Niemczech, a informacje o urządzeniu są przesyłane do chmury za pośrednictwem szyfrowanego połą – oznacza to, że przesyłane treści nie wydostaną się poza sieć.

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Jaka jest różnica między Airtame a Apple TV lub Chromecastem?

Apple TV i Chromecast są urządzeniami, które koncentrują się głównie na aplikacjach, które mają zastąpić tradycyjną telewizję i służą głównie do oglądania filmów na Netfliksie, Amazon Prime, Showmaxie itp. lub grania w gry.

Na tego typu urządzeniach instalujemy aplikacje, możemy też klonować ekrany urządzeń mobilnych czy komputerów. Jednak głównym zastosowaniem jest dostarczanie rozrywki.

Dzięki dostosowanemu ekranu domowego Airtame można wyświetlać dowolny obraz, stronę internetową lub pulpit na ekranie telewizora/ projektora bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. Ekran główny pozwala również na łatwy i intuicyjny przegląd wszystkich urządzeń Airtame. To daje praktyczny użytek z Airtame Homescreen, który firmy mogą dostosować do własnych potrzeb biznesowych.

Airtame czy Apple TV to dwie różne technologie do różnych zastosowań. Jeśli chcesz wygodnie przesyłać strumieniowo filmy i inne multimedia rozrywkowe oraz produkty Apple’a, bezpiecznym wyborem jest Apple TV lub Chromecast. Jeśli szukasz alternatywy dla Apple TV do profesjonalnej pracy, Airtame to prawdopodobnie najlepsze bezprzewodowe rozwiązanie zaprojektowane dla biura i szkół. Posiada profesjonalne funkcje, takie jak zdalne zarządzanie urządzeniami w chmurze, łatwą integrację z bezpiecznymi sieciami korporacyjnymi oraz ekran główny, który może służyć jako wizytówka firmy.

Specyfikacja techniczna

Specyfikacja techniczna Airtame

 • Wymiary:  L: 76,88 mm, W: 40,91 mm, H: 14,30 mm
 • Wpierane systemy operacyjne: Windows 7/8/8.1/10, macOS X 10.9/10.11/10.12/10.13, Linux Ubuntu 15.04, Chrome OS 48, iOS 9, Android 4.2.2 i nowsze,
 • Podłączanie: HDMI lub za pomocą adaptera przez VGA lub DVI,
 • Sieć Wi-Fi: IEEE 802.11  /g/n, wysyłanie do 72 Mb/s, odbieranie do 150 Mb/s, 2,4 GHz oraz 5 GHz,
 • Zasięg: do 30 m,
 • Częstotliwość wyświetlania: 1080p @ 30 fps, 720p @ 60 fps, 480p @ 60 fps,
 • Rozdzielczość wyświetlania: 1920 x 1080 px, 1280 x 720 px, (16:09),
 • Rozdzielczość źródłowa: do 4K (skalowana do Full HD),
 • Maksymalna liczba podłączonych ekranów: 60 (w zależności od konfiguracji sieci),
 • Dźwięk: Stereo 192Kb bps VAR,
 • Protokół bezpieczeństwa: WPA2-PSK / Enterprise 802.1x (SSL), szyfrowanie (AES/PEAP),
 • Porty: 1 x microUSB, 1 x microUSB port zasilania
 • Temperatura korzystania: 5-40 st. Celsjusza
 • Gwarancja: 1 rok

Minimalne wymagania systemowe:

Dual core 1,6 GHz CPU, 1 GB RAM, 802.11g Wi-Fi
OS: Windows 7, Ubuntu 15.04, Mac OS X 10.9, iOS 9, Android 4.2.2

Router Wi-Fi: 2,4 GHz n, 5 GHz n/ac, MIMO 2×2 300 MBit

Podsumowanie

Cena Airtame to 299 euro (ok.1290 zł) lub 249 € (1080 zł) w przypadku zakupu 10 lub więcej urządzeń. Producent daje możliwość 30-dniowego przetestowania urządzenia bez konieczności zakupu.

Airtame wyróżnia prostota i zaawansowane funkcje, umożliwiające dostosowanie do własnych zastosowań podczas najróżniejszych wydarzeń czy codziennego zastosowania w firmach gdzie wykorzystywane jest przesyłanie obrazów na wiele jeden lub wiele ekranów (biura, szkoły, hotele, sklepu itd.).

Urządzenie zdecydowanie przeznaczone jest do zastosowań komercyjnych, a użytkownicy domowi powinni skorzystać z tańszej alternatywy dostępnej na rynku, takich jak wspomniane wcześniej Apple Tv lub Chromecast.

Jakie plany rozwojowe zapowiadają się w projekcie? Jak mówią przedstawiciele Airtame’u, obecnie wszystko w firmie zmienia się bardzo szybko. W 2018 roku zatrudniono ponad 40 nowych pracowników. Duży nacisk położono na cyfrowe oznakowanie (digital signage) i integrację (Google Slides, Trello i Unsplash zostały już zintegrowane z systemem). Wkrótce ma pojawić się więcej podobnych aktualizacji, ponieważ firma nadal pracuje nad ulepszeniem produktu. W połowie zeszłego tygodnia zaprezentowano opcję single window sharing, nad którą ekipa projektu długo pracowała.

Więcej informacji oraz możliwość zamówienia dostępne są na stronie internetowej produktu: airtame.com.

źródło: Airtame