Tania kamera domowa Xiaomi Chuangmi 720p

Czy warto kupić tanią chińską kamerkę do monitoringu domu? Okazuje się, że Xiaomi Chuangmi 720p z funkcją wykrywania ruchu w dzień i w nocy może być niezłą alternatywą!

Xiaomi Chuangmi Smart IP Camera 720p

Jeśli zastanawiasz się czy można tanio stworzyć system monitoringu we własnym domu, to obecnie masz szeroki wybór rozmaitych kamer IP, które możesz podłączyć do domowej sieci Wi-Fi i aplikacji w smartfonie. W przypadku większych domów potrzeba kilka takich kamer, więc wydatek może być spory. Ale okazuje się, że tanie chińskie kamery mogą spokojnie spełnić oczekiwania większości użytkowników.

Xiaomi Chuangmi 720p Smart IP Camera IR, to tania i mała kamerka domowa, która może konkurować z takimi produktami jak Xiaomi Yi Home, które są nawet 5-krotnie droższe. Ta chińska kamera działa od razu po wyjęciu z pudełka i bardzo prosto ją skonfigurować. Wystarczy pobrać aplikację, zeskanować kod QR i już możesz śledzić na smartfonie to co dzieje się w Twoim domu.

Choć nie jest to najwyższej jakości sprzęt, to bardzo niska cena (ok. 75 zł) w stosunku do oferowanej jakości sprawiają, że warto zwrócić na nią uwagę. Szczególnie jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z tego typu rozwiązaniem w swoim domu lub mieszkaniu.

Z pewnością przyda się ona osobom, które często przebywają poza domem lub akurat wyjeżdżają na dłuższe wakacje. Mnogość funkcji i całkowite sterowanie przez aplikację mobilną Mi Home sprawiają, że jest to naprawdę niezły sprzęt.

Zobacz także: Chińskie smartwatche dla niezdecydowanych

Xiaomi Chuangmi 720p (zdjęcie z przodu)

Najważniejsze funkcje kamerki domowej Xiaomi Chuangmi 720p

Kamera jest bardzo mała, więc spokojnie można ją ustawić w dowolnym miejscu w pokoju. W zestawie dołączany jest również obustronny przylepiec, który pozwala na przyczepienie urządzenia do mebli lub sufitu. Obracana głowica umożliwi natomiast dostosowanie kąta pod jakim ma być skierowana kamera.

Dzięki bezprzewodowej kamerce IP Xiaomi CHUANGMI 720P możesz spać spokojnie i nie martwić się o swój dom, gdy jesteś poza domem! Wbudowane 6-kanałowe diody LED o mocy podczerwieni 850 nm umożliwiają fotografowanie jasnych obrazów w nocy z odległości do 9 metrów.

Xiaomi Chuangmi 720p (zdjęcie na stoliku + kabel i wtyczka)

Główne cechy i specyfikacja techniczna (parametry):

 • wymiary (W x S x D): 7 x 5 x 5 cm
 • waga: 65 g
 • wbudowany mikrofon i głośnik, obsługa dwukierunkowego zdalnego dialogu przez kamerę,
 • powiadomienia o wykryciu ruchu na smartfonie, automatyczne nagrywanie i oglądanie obrazu z kamery w czasie rzeczywistym,
 • nagrania wideo w formacie MPEG-4, w rozdzielczości 720p i frame rate: 25 FPS,
 • zdjęcia w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli
 • obsługa kart pamięci Micro SD do 64 GB, aby przechowywać nagrane wideo i przeglądanie nagrań w aplikacji,
 • FOV o kącie widzenia 100,4º, wykrywanie dużego obszaru,
 • obsługuje połączenie Wi-Fi 802.11 b/g/n do 10 m (2,4 GHz, miałem problem z 5 GHz),
 • noktowizor, odległość IR wynosi do 9 m,
 • wykrywanie ruchu w odległości do 10 m, choć w nocy może być problem z mniejszymi owadami :),
 • ustawianie alarmów dla większych obiektów, jak np. ludzka postać,
 • wsparcie dla urządzeń z Androidem 4.4 i iOS 8.0 lub nowszymi, za pomocą aplikacji mobilnej Mi Home,
 • współpracuje z Mijia,
 • zawartość pudełka: kamera, kabel USB ok. 1,5 m, ładowarka (chińska, ale można podłączyć kabel do dowolnej ładowarki do smartfona), przylepiec obustronny, instrukcja obsługi w języku chińskim i angielskim.

Jak skonfigurować kamerkę Xiaomi Chuangmi?

Kamerka współpracuje z oficjalną aplikacją mobilną Mi Home, która dostępna jest na smartfony i tablety z systemami iOS i Android. Cały proces parowania trwa niecałe 5 minut i od razu można korzystać. W zestawie dołączana jest ładowarka USB z chińską wtyczką, którą można podpiąć do adaptera, lub jeśli go nie posiadasz po prostu skorzystać z dowolnej ładowarki USB do smartfona.

 1. Włóż kartę SD do gniazda umieszczonego po prawej stronie w kamerce.
 2. Zainstaluj aplikację mobilną Mi Home, załóż lub zaloguj się na swoje konto Xiaomi, koniecznie zmień region na Mainland China (domyślnie ustawiany jest Europe, ale w tym regionie kamera nie zostanie wykryta).
 3. Wybierz model kamery Xiaomi Chuangmi 720p, na poniższym screenie pierwsza w czwartym rzędzi (IMI Home Security…).
 4. Podłącz kabel USB do kamery i do zasilania.
 5. Za pomocą spinacza lub cienkiego bolca do wyjmowania karty SIM z iPhone’a delikatnie zresetuj kamerę (należy umieścić spinacz w otworze Reset i przytrzymać ok. 3 sekundy aż przestanie wydobywać się głos z kamerki i zaświeci się żółta dioda).

Wybór modelu kamery Xiaomi Chuangmi w aplikacji Mi Home Konfiguracja kamerki Chuangmi w aplikacji mobilnej Mi Home

 1. Zaznacz opcję Wait until voice prompt i wybierz przycisk Next.
 2. Na ekranie pojawi się kod QR, który należy skierować do kamery i znowu należy poczekać aż głos przestanie wydobywać się z kamery i pojawi się niebieska dioda.
 3. Należy połączyć się z domową siecią Wi-Fi (najlepiej 2,4 GHz) i podać do niej hasło.
 4. Po kilku sekundach kamera zostanie skonfigurowana i gotowa do użycia.

Widok skonfigurowanej kamery Xiaomi Chuangmi w aplikacji Mi Home Podgląd obrazu z kamery Chuangmi w aplikacji Mi Home

Podsumowanie – gdzie i za ile kupić?

Należy pamiętać, że Xiaomi Chuangmi to tania chińska kamerka domowa, która nie jest sprzętem najwyższej jakosci, ale doskonale sprawdza się do użytku domowego, jeśli chcemy wiedzieć, czy pod naszą nieobecność ktoś nie panoszy się po naszym mieszkaniu.

Choć dźwięk kamery nie jest najlepszy i komunikacja przez jej głośniki jest dość słaba, to najważniejsza funkcja, czyli wykrywanie ruchu i zdalny monitoring przez 24 godziny na dobę sprawdza się bardzo dobrze.

Sam przetestowałem to urządzenie i sprawdza się całkiem nieźle, więc spokojnie możesz rozpocząć swoją przygodę z inteligentnym domem (smart home) nie wydając na to więcej niż 100 zł.

Kamerkę kupisz w sklepie GearBest w cenie ok. 75 zł (obecnie jest taka promocja) z darmową dostawą kurierem do Polski. Czas oczekiwania na przesyłkę to od 15 do 30 dni roboczych, ale jeśli towar jest dostępny w magazynie, to tak jak w moim przypadku powinien przyjść do dwóch tygodni. Warto od razu zaopatrzyć się w tanią kartę micro SD (min. 32 a maksymalnie 64 GB), np. tanią kartę Evo za ok. 21 zł. Kartę można sformatować w kamerce za pośrednictwem appki.

Pobierz aplikację „Mi Home” ze sklepu App Store lub Google Play:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play