Insta Novels – czyli klasyczna literatura na Instagramie

New York Public Library uruchomiła Insta Novels w historiach na Instagramie, przenosząc klasyczną literaturę do nowej formy – na początek poszła „Alicja w Krainie Czarów”.

Insta Novels od The New York Public Library

Insta Novels uruchomiono dzisiaj na koncie instagramowym Nowojorskiej Biblioteki Publicznej (New York Public Library: @nypl). Udostępniono pierwszą część zdigitalizowanej w nowej formie wersji „Alicji w Krainie Czarów” (oryg. Alice’s Adventures in Wonderland) autorstwa Lewisa Carrolla. Powieść została zilustrowana przez znanego projektanta Magoz (@magoz). Książka dostępna jest oczywiście w języku angielskim – ale to dobra okazja do poćwiczenia swojej znajomości języka.

W najbliższych miesiącach pojawią się dwie inne popularne powieści, które zostaną opublikowane na koncie Instagramie:  „Żółta tapeta” (oryg. The Yellow Wallpaper) opowiadanie Charlotte Perkins Gilman zilustrowane przez Bucka (@buck_design) i Metamorfoza (oryg. The Metamorphosis) powieść Franza Kafki zilustrowane przez Césara Pelizera (@cesarpelizera).

Nowojorska Biblioteka Publiczna połączyła siły z niezależną agencją reklamową i kreatywną, Mother in New York, w celu stworzenia Insta Novels. Program ma na celu udostępnienie wspaniałych historii jeszcze szerzej i w zupełnie nowej formie poprzez popularny serwis społecznościowy.

Przeczytaj także: Lektury.gov.pl to cyfrowa biblioteka z lekturami za darmo

Jak działa Insta Novels?

  • Najpierw przejdź do konta New York Public Library na Instagramie (@nypl) i Part 1 of Alice’s Adventures in Wonderland w sekcji Najciekawsze, tuż pod nagłówkiem profilu.
  • Przytrzymaj udostępnioną historię, i dotknij kciukiem w dolnej prawej części ekranu, aby przytrzymać stronę, i podnieś kciuk, aby przewrócić stronę. (Prawy dolny uchwyt na kciuk ma służyć jako flip book: jeśli podnosisz kciuk i odwracasz strony, zobaczysz animację.)
Ikony Insta Novels na Instagramie (@nypl)
Ikony Insta Novels na Instagramie (@nypl)

W miarę dodawania kolejnych tytułów, konto ,NYPL Instagram zamieni się w cyfrową półkę z książkami. Te trzy książki, które trafią do Insta Novels, są również dostępne w bezpłatnej aplikacji mobilnej SimplyE do czytania na e-booków Biblioteki Publicznej w Nowym Jorku, dostępnej w sklepach App Store lub Google Play (linki do aplikacji poniżej)

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Każdy może przeczytać klasyczne tytuły w kolekcji SimplyE w aplikacji. Osoby uprawnione do korzystania z kart bibliotecznych z Biblioteki Publicznej w Nowym Jorku mogą także uzyskać dostęp do ponad 300 000 książek elektronicznych, od bestsellerów po klasyki, łącząc się z aplikacją NYPL.

Inne sposoby czytania opowieści

Jest wiele sposobów na przeczytanie lub posłuchanie Alicji w Krainie Czarów, Żółtej tapety i Metamorfozy. Każdy może uzyskać dostęp do pełnego tekstu artykułów na stronie internetowej Projektu Gutenberg. Posiadacze kart NYPL mogą przeglądać książki i audiobooki za pośrednictwem katalogu NYPL. Możesz także znaleźć historie, przeszukując katalog online Biblioteki Andrew Heiskell i Talking Book Library NYPL.

źródło: New York Public Library