Chrome 69 z nowym wyglądem pod wszystkimi systemami

Już w przyszłym miesiącu przeglądarka internetowa Google Chrome 69 będzie miała odświeżony interfejs Material Design pod wszystkimi systemami operacyjnymi.

Google Chrome 69

Jeszcze przed zaprezentowaniem motywu Google Material na I/O 2018, zespół Chrome pracował nad większym przeprojektowaniem przeglądarki Google Chrome, która będzie miała teraz zaokrąglone rogi i surowe białe tło. Nowy wygląd dostępny ma być domyślnie w wersjach na komputery jak i urządzenia mobilne od września, wraz z wydaniem wersji przeglądarki internetowej Chrome 69.

Nowy wygląd pod wszystkimi systemami operacyjnymi jest krótko wspomniany w informacjach o wydaniu Enterprise dla Chrome 69. Po prostu zatytułowano go „Zmiany w interfejsie przeglądarki”, dziennik zmian nie wyjaśnia co dodano nowego, ale najprawdopodobniej będzie to nawiązanie właśnie do dalszego rozwoju Material Design.

Oprócz zmian wizualnych pojawi się także kilka funkcji, takich jak integracja w centrum powiadomień i gesty w zakładkach. Nowa wersja na urządzenia z systemami macOS, Windows i Linux pojawi się 4 września 2018 roku, a na Androida i iOS kilka dni później.

Tablety i urządzenia z systemem Chrome OS otrzymały nowy wygląd wraz z wprowadzeniem wersji przeglądarki Chrome 67 i 68, pozostałe urządzenia bezdotykowe powinny otrzymywać podobne aktualizacje w wersji 69. Dokładny harmonogram wydań nie został szczegółowo opisany, a uruchamianie aktualizacji będzie zależało od serwerów Google’a.

Przeczytaj także: Chrome 68 oznacza już każdą stronę po HTTP jako „Niezabezpieczona”

Zmiany w interfejsie przeglądarki Google Chrome 69

Przeglądarka Chrome będzie miała nowy wygląd pod wszystkimi systemami operacyjnymi. Najważniejsze to integracja centrum powiadomień pod Microsoft® Windows 10®, nawigacja gestami na touchpadzie w systemie Windows i automatyczne uzupełnianie aktualizacji.

W przypadku komputerów stacjonarnych zmiany koncentrują się na górnej belce Chrome’a i narzędziami kart przeglądarki. Zamiast ostrych i kanciastych narożników zakładek, pojawiły się zaokrąglenia lewym i prawym górnym rogu, a także w dolnej części. Aby lepiej podkreślić aktualnie wyświetlaną stronę, inne karty tracą swój kontur i są wizualnie oddzielone tylko krótką linią. Pojawiła się także nowa ikona „plusa”, która utraciła obrys sugerujący przycisk.

Wygląd górnego paska przeglądarki Chrome w wersji 68 (na górze) i 69 (na dole)
Wygląd górnego paska przeglądarki Chrome w wersji 68 (na górze) i 69 (na dole)

Pasek adresu jest także bardziej zaokrąglony z obu stron. Lista sugestii wyszukiwania i adresów URL obejmuje tylko długość omniboksu, a nie pełną szerokość strony.

Awatar konta bieżącego, do którego się logowałeś, znajduje się teraz po prawej stronie paska adresu zamiast w górnym rogu i zawiera ikonę awatara zamiast tylko nazwy użytkownika. Rozwijane menu szszłykowe ma po rozwinięciu także zaokrąglone rogi. Interfejs jest biały, podobny do jasnego tła w interfejsach Material Design.

Wiele z tych zmian jest również obecnych na Androidzie dzięki omnibarowi w kształcie pigułki, który pasuje do teraz zaokrąglonych ikon. Pasek stanu jest biały, aby pasował do pozostałej części paska aplikacji, dzięki czemu uzyskał spójny wygląd.

Menu  ma także zaokrąglone rogi, a przełącznik kart jest teraz poziomy, aby pasował do menu Androida 9 Pie. Istnieje również ulepszona strona „Nowa karta”, w której znajduje się pasek wyszukiwania w kształcie pigułki z okrągłymi faviconami stron WWW.

Jak włączyć nowy wygląd?

Przeprojektowany wygląd Chrome’a 69 można włączyć już teraz, wpisując poniższe adresy URL w pasku adresu i wybierając odpowiednią opcję z menu rozwijanego. Aby uzyskać dostęp do najnowszych funkcji, włącz je w Chrome Beta 69:

  • Mac, Windows, Linux: chrome:// flags/#top-chrome-md
  • Android: chrome://flags/#enable-chrome-modern-design

źródło: 9TO5Google