Droga firmy Apple do 1 biliona dolarów

W zeszły czwartek firma Apple osiągnęła kapitalizację rynkową w wysokości 1 biliona dolarów, zobacz jak gigant osiągnął taki wynik w ciągu 10 lat.

Pomimo wiadomości, że Apple straciło drugie miejsce na rynku smartfonów w 2 kwartale 2018 na rzecz chińskiego Huaweia, producent iPhone’a stał się pierwszą firmą, która osiągnęła kapitalizację rynkową w wysokości 1 biliona USD. Po publikacji lepszych od oczekiwanych wyników finansowych w zeszły wtorek, cena akcji spółki wzrosła w środę o prawie 6 proc. i kontynuowała w czwartek trend wzrostowy.

Podczas gdy niektóre serwisy informowały już, że Apple przekroczyło próg 1 biliona USD krótko po otwarciu rynków amerykańskich w czwartek 2 sierpnia 2018 r., nie wzięli pod uwagę faktu, że Apple zaktualizowało swoją liczbę akcji już w środę, podnosząc ją nieco wyżej niż wcześniej sądzono.

Cena akcji Apple musiała wzrosnąć o 207,04 USD, aby firma osiągnęła kapitalizację rynkową na poziomie 1 bln USD, co w końcu nastąpiło niedługo po południu. Pod koniec dnia handlowego akcje Apple’a ustaliły się na poziomie 207,39 USD, co oznacza, że ​​kapitalizacja rynkowa spółki wyniosła 1,019 bln USD.

Jak pokazuje wykres przygotowany przez serwis Statista, osiagnięcie takiego wyniku przez Apple’a jeszcze 10 lat temu był nie do pomyślenia. W 2008 roku firma wydała pierwszego iPhone’a, iPad wciąż był zamknięty w tajnych laboratoriach, a kryzys finansowy spowodował spadek wartości rynkowej Apple do 76 mld dolarów. 10 lat i 1,4 miliarda sprzedanych iPhone’ów później, firma założona w garażu w Los Altos w Kalifornii w 1976 roku po raz kolejny ustanowiła nowy rekord w historii.

Kapitalizacja rynkowa firmy Apple (2000-2018)
Kapitalizacja rynkowa firmy Apple (w latach 2000-2018)

źródło: Statista – Apple’s Road to $1 Trillion