LEGO wypuściło pierwsze klocki zrobione z trzciny cukrowej

Firma LEGO wprowadza na rynek swoje pierwsze ekologiczne klocki wykonane z trzciny cukrowej – do 2030 roku producent zamierza wykorzystywać ten materiał w większości swoich produktów.

LEGo wykonane z bioplatiku pozyskiwanego z trzciny cukrowej
LEGo wykonane z bioplatiku pozyskiwanego z trzciny cukrowej

W środę 1 sierpnia 2018 roku LEGO wydało pierwsze ekologiczne klocki, które wykonane sa z trzciny cukrowej i mają kształt roślin. Duński producent zabawek LEGO ma duże ambicje dotyczące programu zrównoważonego rozwoju. Do 2030 r. firma zamierza produkować większość swoich produktów i opakowań przy użyciu materiałów przyjaznych dla środowiska lub pochodzących z recyklingu.

W 2018 roku firma zrobiła pierwszy krok w tym kierunku, wprowadzając plastikowe klocki wykonane z materiałów roślinnych (bioplastiku) – w kształcie roślin. Firma ogłosiła wprowadzenie nowego materiału w marcu tego roku.

Od 1 sierpnia dostępne są już w wybranych krajach zestaw „roślinny z roślin” (oryg. Plants from Plants) o numerze 40320, który dołączany będzie do wszystkich zakupów powyżej 40 USD z oficjalnego sklepu internetowego LEGO w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii, między 1 a 17 sierpnia br., a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie od 1 do 14 sierpnia br.

Elementy zestawu 40320 mają pojawić się również w nowych zestawach klocków w 2018 roku. Nowe klocki LEGO to w 98% polietylen, wykonany z trzciny cukrowej. Materialne wykorzystanie plastra z trzciny cukrowej jest zgodne z wytycznymi funduszu LEGO World Worldlife Fund (WWF), ale klocki LEGO wciąż nie są biodegradowalne.

– W Grupie LEGO chcemy wywrzeć pozytywny wpływ na otaczający nas świat i dokładamy wszelkich starań, aby tworzyć wspaniałe produkty dla dzieci, korzystając ze zrównoważonych materiałów – powiedział Tim Brooks, wiceprezes ds. odpowiedzialności środowiskowej w LEGO Group.

– Jesteśmy dumni, że pierwsze elementy LEGO wykonane z tworzywa sztucznego pozyskiwanego w sposób zrównoważony są już w produkcji i znajdą się w tym roku w pudełkach LEGO. To ważny pierwszy krok w naszym ambitnym zobowiązaniu, aby wszystkie klocki LEGO były wykonane z ekologicznych materiałów – dodał.

źródło: LEGO (1) via Business Insider