iPad Pro z 2018 roku może mieć znaczące zmiany

Mniejsze ramki, brak przycisku Home i wiele innych udoskonaleń ma prawdopodobnie mieć tegoroczny iPad Pro, który podobno Apple wyda jesienią.

Koncpet iPada Pro z Face ID (Álvaro Pabesio)
Koncpet iPada Pro z Face ID (Álvaro Pabesio)

iPad nowej generacji będzie miał kilka znaczących udoskonaleń, które w efekcie wpłyną na nowy wygląd urządzenia. Nie każda z tych zmian może się spodobać fanom tabletu. Apple ma również zamiar usunąć gniazdo słuchawkowe, tak jak to miało miejsce w linii iPhone’a. Ale to prawdopodobnie nie będzie najbardziej krytykowanym posunięciem giganta.

Mówi się, że iPad Pro 2018 będzie pierwszym tabletem z funkcją Face ID. Obecnie ten system rozpoznawania twarzy działa tylko w trybie portretowym, a teraz może być dostosowane do trybu poziomego – naturalnej pozycji korzystania z tabletu. Jeśli tak się nie stanie, korzystający z iPada będą musieli za każdym razem obracać urządzenie do trybu poziomego (portretowego).

Jeśli te niepotwierdzone plotki się sprawdzą, to klawisze wykorzystujące Smart Connector, nie będą działały w trybie poziomym, do czego większość ludzi przywykła przy korzystaniu z iPada jak z komputera. Wcześniejsze plotki wskazywały, że iOS 12 przyniesie poziomą obsługę identyfikatora twarzy, co pozwoliłoby uniknąć tej zmiany. Jak będzie ostatecznie? Dowiemy się w swoim czasie.

2018 iPad Pro: ten sam ekran, mniejsza obudowa

Zastąpienie Touch ID identyfikacją twarzy Face ID ma być siłą napędową wielu innych zmian w iPadzie Pro z 2018 r. Pozwoli to wyeliminować przycisk Home, umożliwiając Apple zmniejszenie  rozmiarów urządzenia.

  • Obecna 12,9-calowa wersja iPada Pro ma wymiary 306 x 221 x 7 mm, a w nadchodzącej wersji miałoby to być zaledwie 280 x 215 x 6,4 mm.
  • iPad Pro 10.5 cala ma z kolei 251 x 174 x 6,1 mm, a następna generacja może mieć 248 x 179 x 6 mm). Nie wiem, dlaczego ta wersja jest nieco szersza, więc może to być błąd.
Wymiary iPada Pro z Face ID (12,9 cala oraz 11 cali) fot. 9TO5Mac
Wymiary iPada Pro z Face ID (12,9 cala oraz 11 cali) fot. 9TO5Mac

Jeśli te doniesienia się potwierdzą, to zmiany te będą wymagały dostosowania rozmiaru większości akcesoriów zaprojektowanych dla linii iPada Pro, w tym inteligentnej klawiatury – szczególnie jeśli Smart Connector zmieniłby swoje położenie.

Niektórzy mają nadzieję, że Apple zamiast tego pozostawi dotychczasowe wymiary swoich tabletów w spokoju i wprowadzi większe ekrany. 11.9-calowy wyświetlacz może zmieścić się w obudowie tego samego rozmiaru co obecny model 10,5-calowy, jeśli tylko Apple usunie przycisk Home.

Inne plotki na temat iPada Pro

Niepotwierdzone doniesienia wskazują na pojawienie się iPada Pro tej jesieni, około 18 miesięcy po debiucie aktualnych wersji. Ceny dla mniejszych i większych wersji prawdopodobnie pozostaną niezmienione, zaczynając od odpowiednio 649 i 799 USD.

Zobacz także: Piękna koncepcja iPada Pro z Face ID i minimalnymi ramkami

Oczekuje się, że obie wersje będą korzystać z wersji procesora Apple A12, która zadebiutuje w modelach iPhone’a 2018.