DuckDuckGo też potępia Google’a w związku z decyzją UE

Według niezależnej wyszukiwarki internetowej DuckDuckGo, zachowania antykonkurencyjne Google’a wykraczają poza system Android.

DuckDuckGo vs. Google

W związku z tym, że Unia Europejska nakłada na Google grzywnę w wysokości 5 mld dolarów za zachowania antykonkurencyjne faworyzując swoje produkty pod systemem Android, konkurencyjna wyszukiwarka DuckDuckGo twierdzi, że problemy firmy w zakresie monopolu nie kończą się tylko w tym obszarze.

Wyszukiwarka DuckDuckGo opublikowała także serię tweetów w odpowiedzi na grzywnę i tłumaczenia Google’a. Według wyszukiwarki z kaczką w logo zachowania antykonkurencyjne gigant wyszukiwania nie ograniczają się do samego systemu operacyjnego Android, ale istnieje również do innych produktów, takich jak przeglądarka Chrome.

Za każdym razem, gdy aktualizujemy rozszerzenie dla przeglądarki Chrome, wszyscy nasi użytkownicy otrzymają okienko dialogowe z zapytaniem, czy chcą przywrócić swoje ustawienia wyszukiwania i wyłączyć całe rozszerzenie – czytamy w tweecie.

DuckDuckGo podkreśla również, że Google jest właścicielem domeny „duck.com” od co najmniej 2011 roku (Duckduckgo zostało uruchomione w 2008 roku). Oznacza to, że potencjalni użytkownicy mniej znanej wyszukiwarki trafiają na pozornie podobny adres, a następnie są przekierowywani na stronę Google’a, który konsekwentnie myli użytkowników DuckDuckGo – powiedziała firma.

Raport z Independent wskazuje, że domena została zarejestrowana przed utworzeniem którejkolwiek z firm, ale nie jest jasne, kiedy dokładnie została ona własnością Google’a.

źródła: DuckDuckGo via The Verge