Aż 123 fabryki produkujące smartfony w Indiach

Indie bardzo szybko stają się jednym z większych rynków, na którym rozwija się produkcja smartfonów – w ciągu czterech lat liczba fabryk wzrosła z zaledwie 2 do 123!

Liczba fabryk mobilnych w Indiach (2014-2017)
Liczba fabryk mobilnych w Indiach (2014-2017)

W 2014 roku w Indiach istniały zaledwie dwa zakłady produkujące telefony komórkowe. Ale już w 2017 roku szybko jednak Indie stały się krajem, w którym prężnie działają aż 123 fabryki produkujące smartfony lub komponenty do ich produkcji.

Wśród niedawno otwartych i zarazem największych na świecie jest fabryka koreańskiego Samsunga. Zakład zlokalizowany w mieście Noida ma ponad 141000 m² powierzchni, a zatrudnionych w nim jest aż 70 tysięcy osób. Minister ds. Elektroniki i informatyki Ravi Shankar Prasad skomentował zdumiewający wzrost na Twitterze, dodając, że zwiększenie produkcji elektroniki w Indiach  doprowadziło do stworzenia 400 000 nowych miejsc pracy.

Jak donosi Quartz, dane pochodzące z Counterpoint Research potwierdzają słowa polityków, nie oddaje to jednak całego obrazu na tym rynku. Chociaż wzrost jest naprawdę imponujący, jednostki produkcyjne urządzenia mobilne wciąż często montują części, które zostały wykonane w innych krajach. Mimo to Jaipal Singh, starszy analityk International Data Corporation India, pozostaje przekonany, że to dopiero początek rozwoju tego rynku w Indiach. Według niego ma to być dopiero pierwszy krok przenoszenia produkcji do Indii – niektóre komponenty urządzeń mobilnych są już produkowane lokalnie.

Przeczytaj także: Ile modeli smartfonów wydali producenci w 2017 roku?

źródło: Statista