Oto INFOBAR xv, który obsłuży część aplikacji na Androida

INFOBAR xv to japoński telefon komórkowy z klawiszami, który może obsługiwać ograniczoną liczbę aplikacji na Androida – jesienią powróci po 15 latach.

INFOBAR xv z okazji 15-lecia klasycznego INFOBAR (jesienią 2018 r.)

Tej jesieni przypada piętnastolecie oryginalnego japońskiego telefonu komórkowego INFOBAR zaprojektowanego przez Naoto Fukasawa. Firma telekomunikacyjna KDDI wypuści z tej okazji nową wersję urządzenia o nazwie INFOBAR xv – gdzie xv to oczywiście rzymskie 15. Urządzenie będzie trzecim modelem z tej serii i zdecydowanie najbardziej wartym uwagi.

Telefon nie jest w pełni smartfonem, ale będzie można na nim uruchomić bardzo krótką listę aplikacji na Androida, bądźmy jednak szczerzy – w wydaniu INFOBAR xv bardziej chodzi o to, aby powrócić do sentymentalnego telefonu, niż do tego, żeby zaskoczyć funkcjami.

INFOBAR xv, który jest kontynuacją INFOBAR 2 wydanego w grudniu 2007 roku, powstaje w ramach projektu au Design firmy KDDI. Najnowszy model ma 3,1-calowy wyświetlacz LCD WVGA z czarną ramką i elegancką zakrzywioną obudową telefonu. Fizyczne klawisze zachowują klasyczny układ serii i kolorowy wzór, który wciąż po tylu latach wygląda całkiem ładnie.

Przeczytaj także: Nokia 3310 – poznaj specyfikację nowej odsłony telefonu

Premiera telefonu INFOBAR xv planowana jest na październik w Japonii. Będzie on sprzedawany w trzech kolorach: klasycznym Nishikigoi, Nasukon (bakłażan) i Cherry Berry. Ten telefon to hybryda klasycznej komórki z fizycznymi klawiszami i prymitywnego smartfona z odchudzonym Androidem.

Od lewej: klasyczny INFOBAR (2003), INFOBAR xv (2018), INFOBAR 2 (2007)
Od lewej: klasyczny INFOBAR (2003), INFOBAR xv (2018), INFOBAR 2 (2007)

INFOBAR xv będzie obsługiwał popularny komunikator mobilny LINE i innej aplikacje mobilne do obsługi wiadomości o nazwie „+ message” obsługiwanej przez trzech operatorów w kraju. Nie będzie jednak można pobierać dodatkowych aplikacji ze sklepu Google Play.

INFOBAR xv w trzech kolorach (zdjęcie z perspektywy)

Specyfikacja techniczna telefonu INFOBAR xv

INFOBAR xv ma wymiary 48 mm x 138 mm x 14 mm (lub około 1,9 cala x 5,4 cala x 0,6 cala), waga jest na razie nieznana. Telefon ma również tylny aparat 8 MP, akumulator 1500 mAh, rozszerzalne gniazdo na kartę microSDHC (do 32 GB), LTE, Wi-Fi i możliwość tetheringu. Będzie miał także funkcję „inteligentnego wywołania asystenta głosowego”, co wydaje się być czymś w rodzaju Siri lub Asystenta Google. Samo urządzenie zamienia się w zegar podczas gdy jest podłączony do ładowarki.

INFOBAR xv z 2018 roku (zdjęcie z przodu)

Telefony z dodatkowymi funkcjami (ale jeszcze nie smartfony) mogą być coraz bardziej modne na wielu rynkach, choć jedynie dla osób z sentymentem i kolekcjonerów. Kilka tygodni temu firma Google zainwestowała w KaiOS aż 22 miliony dolarów. Jest to system operacyjny dla tego typu telefonów, w tym dla kultowego telefonu Nokia 8810 4G. Być może istnieje jakaś nisza dla reaktywowania starych modeli wzbogaconych o najpotrzebniejsze funkcje, bez których nie możemy się obejść w dzisiejszych czasach?

źródło: au Design project via Android Police, The Verge