Album „Dark All Day” od GUNSHIP z nostalgii do cyberpunku lat 80.

Syntetyczne retro dźwięki w nowym albumie „Dark All Day” zespołu GUNSHIP, nawiązujące do cyberpunku lat osiemdziesiątych, będziemy mogli posłuchać już jesienią tego roku.

GUNSHIP „Dark All Day”

Kilka lat temu brytyjski zespół elektroniczny GUNSHIP wydał singiel „Tech Noir”, który był wyrazem uwielbienia muzyki lat osiemdziesiątych i epoki filmów VHS. W tym tygodniu zespół ogłosił swój drugi album zatytułowany „Dark All Day”, który utrzymany będzie w tej samej stylistyce co takie historie jak te znane z filmu „Ready Player One” czy serialu „Stranger Things”.

W zeszłym roku GUNSHIP wydał piosenkę „Vale of Shadows” dla dokumentu „The Rise of the Synths”. Zespół opisał ją jako hołd dla „Stranger Things” Netflixa. Wiosną tego roku zespół wydał singiel „Art3mis & Parzival” będący własną interpretacją powieści Ernesta Cline’a „Ready Player One”.

Nowy album „Dark All Day”, który ma ukazać się w październiku, ma nawiązywać do innych innym geekowskich historii, między innymi do „Modyfikowanego węgla” (oryg. tyt. „Altered Carbon”) Richarda K. Morgana w utworze pt. „Woken Furies” („Zbudzone furie” tytuł 3. części trylogii Morgana). jednej z jego książek). Inne utwory są nostalgicznym spojrzeniem na cyberpunk w tym: „Cyber ​​City” czy „Drone Racing League”. Na płycie znalazł się nawet cover piosenki z 1983 roku pt. „Time After Time” Cyndi Lauper.

Współzałożyciel zespołu, Alex Westaway, powiedział dla serwisu The Verge, że nostalgia była ogromną inspiracją dla grupy, ale zamiast odtwarzać przeszłość, użyli jej „raczej w dźwięku, niż próbowali tworzyć muzykę, która brzmi jak z lat 80”.

Teledyski do utworów zespołu są jak retrospekcje do takich filmów takich jak „Terminator 2”, „E.T.”, „The Last Starfighter” czy „Blade Runner”, w których animacje mocno nawiązują do tamtych czasów. Wideoklipy są częścią twórczości zespołu GUNSHIP nadając im jeszcze większej atrakcyjności.

Jaka będzie druga płyta zespołu GUNSHIP pt. „Dark All Day”?

Gatunek  tworzonej przez nich muzyki, można najlepiej opisać jako synthwave , a sami określają go na swoim facebookowym profilu jako A Neo 80’s Retro Futuristic Assault. Zespół twierdzi, że ich pierwszy album powstawał bardzo długo, ponieważ Haigh i Westaway spędzili dużo czasu na eksperymentowaniu, aby uzyskać właściwe dźwięki.

Tym razem artyści szczególnie inspirowali się współczesną fantastyką naukową. Haigh zauważa, że ​​zwrócili sporą uwagę na cyberpunk i fantastykę naukową. Spojrzeli na nią bardziej realistyczne, przez co muzyka może wydawać się bardziej „brudna na w głębokich zakamarkach”.

Okładka albumu „Dark All Day” zespołu GUNSHIP
Okładka albumu „Dark All Day” zespołu GUNSHIP

Już nie mogę się doczekać nowego albumu i jestem przekonany, że GUNSHIP przygotował odpowiednie materiał na odpowiednie czasy.

źródło: GUNSHIP via The Verge