MacBook Pro 2018 – wszystko co musisz wiedzieć o nowych modelach

Zobacz, czy warto kupować odświeżonego MacBooka Pro 2018 – oto wszystko, co musisz wiedzieć o aktualizacjach wprowadzonych w nowych modelach z dotykowym paskiem Touch Bar i Touch ID.

MacBook Pro 2018

Letnia aktualizacja wersji komputerów MacBook Pro 2018 to nowa propozycja Apple’a dla fanów komputerów Mac. Niespodziewany komunikat pojawił się 12 lipca 2018 roku, a wraz z nim wiadomość, że firma aktualizuje swoje 13-calowe i 15-calowe wersje MacBooka Pro 2018 z dotykowym paskiem i Touch ID.

Jest to znacząca zmiana w portfolio komputerów przenośnych Apple’a, ponieważ MacBook Pro niewiele się zmienił od 2016 roku, kiedy został wprowadzony. W 2017 roku wprowadzono drobne poprawki, ale wśród nich nie było nic istotnego.

Nowo zrekonstruowane laptopy MacBook Pro 2018 mają zaktualizowane procesory Intel 8. generacji, a także aktualizacje pamięci RAM, pamięci masowej i baterii. Wszystkie te zmiany pojawiają się w samą porę przed zakupem nowych komputerów do szkoły lub na studia.

Poniżej dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o zaktualizowanych modelach laptopów MacBook Pro 2018.

Co Apple zaktualizowało w nowych modelach komputerów MacBook Pro 2018?

Aktualizacja dotyczy najnowszej wersji Apple MacBook Pro, którego cena zaczyna się od 8 999 zł za wersję 13-calową i 11 999 zł za 15-calowe laptopy z paskiem dotykowym Touch Bar i Touch ID. Ceny mogą być wyższe, jeśli wybierzemy lepszy procesor, więcej pamięci masowej lub RAM-u.

Wyższy poziom bezpieczeństwa dzięki Touch ID
Wyższy poziom bezpieczeństwa dzięki Touch ID

Co nowego?

Nowe chipy Intela, lepsze ekrany, więcej pamięci RAM, ale bez zmian w klawiaturze motylkowej. 13-calowe i 15-calowe modele MacBooka Pro z dodatkowym paskiem Touch Bar mają teraz zaktualizowane procesory Intel 8. generacji, w tym 6-rdzeniowe opcje w 15-calowym modelu. W komunikacie prasowym Apple poinformowało, że nowy procesor zwiększa wydajność o 70%. Czterordzeniowy procesor w 13-calowym modelu ma zapewnić wydajność dwukrotnie wyższą w porównaniu do poprzednika.

  • Inne aktualizacje obejmują obsługę nawet 32 ​​GB pamięci i klawiaturę trzeciej generacji zapewniającą cichsze pisanie.
  • Dysk SSD o pojemności do 2 TB na 13-calowym modelu i do 4 TB SSD na 15-calowych laptopach.
  • Ulepszone komputery MacBook Pro posiadają również wyświetlacz True Tone, który po raz pierwszy pojawił się na iPadzie Pro i został wykorzystany w modelach iPhone’a 8, iPhone’a 8 Plus i iPhone’a X.
Podkręcona wydajność dla profesjonalistów
Podkręcona wydajność dla profesjonalistów

Nowością w MacBooku Pro jest także układ Apple T2. To mały, ale potężny składnik. Po raz pierwszy został wprowadzony w komputerze iMac Pro. Jest odpowiedzialny za koprocesor Secure Enclave w celu poprawy bezpieczeństwa i szyfrowania. W poprzedniej wersji MacBooka Pro firma Apple korzystała z układu Apple T1 dla czytnika odcisków palca Touch ID, Apple Pay i kilku innych funkcji. Układ T2 pozwala na szyfrowanie danych w czasie rzeczywistym. Wspiera bezpieczne uruchamianie i działa jako kontroler zabezpieczeń dla innych funkcji.

Czip Apple T2
Czip Apple T2

Komputer MacBook Pro jest teraz wyposażony w zestaw głośnomówiący Siri. Po raz pierwszy „Hej Siri” jest dostępny na MacBooku Pro.

Czy warto zwrócić uwagę na uaktualnienie MacBooka Pro 2018?

To pierwszy raz, kiedy Apple znacząco zaktualizowało komputery MacBook Pro od czasu jego premiery w 2016 roku, co prowadziło do wielu do spekulacji, że Apple zapomniało o MacBooku Pro.

Jeśli chodzi o wygląd komputera, nic w nim nie zmieniono. Zmiany dotyczą głównie specyfikacji sprzętowej. Należy pamiętać, że tylko komputery MacBook Pro z paskiem Touch Bar otrzymały tę aktualizację – nie dotyczy to 13-calowego MacBooka Pro bez paska dotykowego, podobnie jak reszty linii komputerów Mac, w tym 12-calowego MacBooka, MacBooka Air i komputerów Mac.

Dla kogo jest przeznaczony uaktualniony MacBook Pro 2018?

Odświeżone MacBooki Pro są przeznaczone dla użytkowników biznesowych i studentów. Dzięki jego potężnej wydajności i nowym funkcjom bezpieczeństwa jest idealnie stworzony dla wybierających się na studia, może tez być doskonałym prezentem na urodziny lub święta. Taki model komputera z pewnością posłuży na kilka dobrych lat. Nawet po 5. latach użytkowania nie powinno być żadnych problemów z tym sprzętem.

Wyświetlacz TrueTone
Wyświetlacz TrueTone

MacBook Pro sprzedawany jest w ramach promocji „Powrót do szkoły” (Back to School), która rozpoczęła się 12 lipca 2018 r. w sklepie internetowym Apple’a dla edukacji. Promocja jest dostępna dla studentów, ich rodziców, wykładowców i pracowników edukacji. Kupujący otrzymają komputer w niższej cenie ze słuchawkami Beats w prezencie. Promocja obejmuje komputery Mac i iPada Pro.

Apple Back to School 2018 ze słuchawkami Beats w prezencie
Promocja Apple Back to School 2018 ze słuchawkami Beats w prezencie

Apple stworzył ten model także z myślą o zastosowaniach biznesowych, wyjaśniając w komunikacie prasowym, że zmodernizowany MacBook Pro jest „idealny do pracy na dużych zbiorach danych”, wykonywania złożonych symulacji, tworzenia wielościeżkowych projektów audio lub zaawansowanego przetwarzania obrazu lub edycji filmów. Nowy MacBook Pro może szybciej kompilować kod i łatwiej uruchamiać wiele wirtualnych maszyn i środowisk testowych.

Kiedy firma Apple ogłosiła uaktualnione modele MacBook Pro 2018?

Aktualizacje wybranych komputerów MacBook Pro zostały ogłoszone 12 lipca 2018 roku, co zaskoczyło wszystkich. Tradycyjnie Apple zapowiada nowe modele podczas jesiennej konferencji, która zwykle odbywa się na początku września. Czasami firma organizuje także wiosenne wydarzenia, kiedy ogłaszane są inne aktualizacje sprzętu. Na początku lata organizowana jest WWDC – dużą konferencja dla programistów, podczas której  pokazywane są czasem nowe produkty.

Podczas WWDC 2018 Apple nie wspomniało nic o aktualizacji MacBooków, co doprowadziło wielu programistów i innych klientów biznesowych do założenia, że ​​nie nastąpią żadne znaczące zmiany w laptopach Apple’a w tym roku.

Od kiedy można kupić MacBooka Pro 2018 i jakie ma najważniejsze parametry techniczne?

MacBook Pro jest już dostępny w sprzedaży w internetowym sklepie Apple’a oraz u autoryzowanych sprzedawców. Poniżej znajdziesz najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę w specyfikacji technicznej zaktualizowanych komputerów.

Najważniejsze parametry techniczne MacBooka Pro 2018
Najważniejsze parametry techniczne MacBooka Pro 2018
13-calowy MacBook Pro 201815-calowy MacBook Pro 2018
cenaod 8999 złod 11999 zł
procesor4-rdzeniowe procesory Intel Core i5 i i7 do 2,7 GHz z Turbo Boost do 4,5 GHz i podwójne eDRAM6-rdzeniowe procesory Intel Core i7 i Core i9 do 2,9 GHz z Turbo Boost do 4,8 GHz
karta graficznazintegrowana Intel Iris Plus 655 z 128 MB pamięci eDRAMRadeon Pro z 4 GB pamięci wideo w każdej konfiguracji
pamięć SSDdo 2 TB pamięci SSDdo 4 TB pamięci SSD
wyświetlacztechnologia wyświetlania True Tone
koprocesorCzip Apple T2
dodatkowepasek dotykowy Touch Bar i Touch ID

Podsumowanie

Jeśli planujesz wymianę komputera Mac, to teraz jest najlepszy moment na zakup zaktualizowanego Macbooka Pro, który z pewnoącią posłuży na lata. Niezwykła wydajność i potężna moc procesora powinna wystarczyć na wiele wymagających czynności z zaawansowaną grafiką, wideo czy programowaniem.

W związku z kontrowersjami związanymi z klawiaturą MacBooków, każdy nowy użytkownik powinien wcześniej spróbować jej na własnych palcach! Według serwisu iFixit, Apple dodało pod każdy klawisz klawiatury cienką silikonową podkładkę, która ma rozwiązywać wcześniejsze problemy związane z tzw. „lepkimi klawiszami”.

Więcej o nowych MacBookach Pro dowiesz się na oficjalnej stronie internetowej: apple.com/pl/macbook-pro.

źródła: TechRepublic via Apple Newsroom