Superszybki WiGig może pojawić się w przyszłych iPhone’ach

iPhone z superszybką siecią bezprzewodową WiGig może pojawić się w 2020 roku – ten standard jest niezwykle szybki, ale ma krótki zasięg.

iPhone WiGig

Wygląda na to, że Apple planuje wykorzystać standard WiGig w przyszłych iPhone’ach. Ta wersja Wi-Fi jest ponad pięć razy szybsza niż 802.11ac.

Wi-Fi i modem Bluetooth od Intela zostały rzekomo odrzucone przez Apple’a, ponieważ brakowało WiGiga. To z pewnością oznacza, że ​​producent iPhone’a będzie szukał modemu, który ma tę funkcję.

Według izraelskiego serwisu CTech Intel specjalnie opracował Wi-Fi i modem Bluetooth „Sunny Peak”, które miałyby być używane w modelach iPhone’a z roku 2020. Jednak Intel miał problemy z implementacją standardu WiGig. W rezultacie Apple odrzucił ten chip, a Intel zrezygnował z planów jego produkcji.

iPhone WiGig

WiGig 802.11ad został zaprojektowany z myślą o prędkościach danych bezprzewodowych z prędkością do 7 Gb/s. Dla porównania, 802.11ac jest zdolne do przesyłu 1300 Mb/s.

Powstający standard, 802.11ad, wykorzystuje częstotliwości 60 GHz, a więc oferuje zaledwie kilka metrów w zasięgu. Jest przeznaczony do przesyłania dużych ilości danych na krótkich dystansach.

Użytkownicy iPhone’a z roku 2020 będą musieli znaleźć sposób na korzystanie z takiej metody sieci bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Być może warto stanąć obok hotspotu Wi-Fi, aby pobrać film w jednej piątej czasu?

Intel i iPhone 5G

Niektóre z doniesień wskazywały, że chipy „Sunny Peak” zawierają również wsparcie dla sieci 5G, ale jak się okazało nie jest to prawdą. Oznacza to, że Intel wciąż może produkować inne modemy 5G dla Apple.

Inne możliwości to MediaTek i samo Apple. Qualcomm dostarcza niektóre z chipów 4G LTE dla obecnych iPhone’ów, ale firma Apple i ta firma są obecnie w sporze patentowym i nie dalsza współpraca staje pod znakiem zapytania.

Niezależnie od tego, którą firmę wybierze Apple, użytkownicy przyszłych iPhone’ów będą mieć opcje łączenia się z siecią Wi-Fi dalekiego i krótkiego zasięgu (WiGig) – w tym drugim przypadku, aby móc korzystać z bardzo szybkiego internetu bezprzewodowego.

źródło: iPhoneHacks