Samsung może mieć niższą sprzedaż od czasu Galaxy Note

Po czterech kolejnych kwartałach rekordowych zysków, Samsung przedstawił rozczarowujące wyniki dotyczące zysków za drugi kwartał 2018 r.

Koreański gigant elektroniki spodziewa się sprzedaży na poziomów 58 bilionów wonów koreańskich (51,8 mld dolarów) i zysku operacyjnego 14,8 biliona wonów (13,2 mld dolarów) za ostatni kwartał kończących się 30 czerwca 2018 r.

Byłby to pierwszy spadek zysku z kwartału na kwartał od 3 2016 r. i pierwszy spadek sprzedaży w ujęciu rok do roku od tego samego okresu. W 2016 roku wyniki finansowe Samsunga mocno spadły przez porażkę związaną z wadliwą baterią smartfona Galaxy Note 7, który musiał zostać wymienony i ostatecznie usunięty z rynku.

Tym razem analitycy cytowani przez Financial Times obwiniają rozczarowujące wyniki związane ze słabym popytem na flagowy telefon Galaxy S9, który ukazał się wiosną tego roku, głównie zbyt wysoką cenę i brak większego zróżnicowania względem ubiegłorocznego modelu S8.

Jak pokazuje poniższy wykres, sprzedaż Samsunga pozostaje na bardzo wysokim poziomie (podobnie jak jego zysk), ale ostatni spadek sprzedaży to kolejna oznaka, że ​​flagowemu smartfonowi Samsunga coraz trudniej przebić się z dużymi innowacjami na silnie konkurencyjnym i rozwijającym się rynku.

Wykres: Sprzedaż smartfonów Samsunga (2015-2018)
Wykres: Sprzedaż smartfonów Samsunga (2015-2018)

źródło: Statista – Samsung Expects First Sales Drop Since the Galaxy Note Debacle