W których województwach jest najgorszy internet mobilny? (maj 2018)

Zobacz najnowsze dane z maja 2018 roku na temat jakości i prędkości internetu mobilnego w polskich województwach – gdzie jest najgorszy i najwolniejszy internet mobilny?

Województwa z najgorszym internetem mobilnym LTE w Polsce (maj 2018)

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez RFBenchmark wynika, w województwach lubuskim, dolnośląskim, opolskim i podkarpackim użytkownicy mogą mieć problem z jakością oraz prędkością internetu mobilnego. Nie lepiej jest w Małopolsce, Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. 

Pomiary internetu mobilnego zostały wykonane dla trzech wskaźników:

  • szybkości pobierania danych LTE,
  • szybkości wysyłania danych LTE
  • oraz wartości ping.

Przeczytaj także: Jak wygląda korzystanie z internetu w polskich województwach? (luty 2018)

Najgorsze wyniki w kategorii szybkości pobieranych danych znacząco różnią się od średniej notowanej na terenie całego kraju. „Najlepszy z najgorszych” wyników odnotował T-Mobile na Podlasiu. Abonenci tego operatora mogli ściągać pliki ze średnią szybkością zaledwie 11,97 Mb/s. To mniej niż połowa średniej krajowej, która wynosi 24,5 Mb/s.

Prędkość pobierania (LTE) wg województw (maj 2018)
Prędkość pobierania (LTE) wg województw (maj 2018)

Pozostali operatorzy zanotowali jeszcze słabsze wyniki: Orange – 7,51 Mb/s (w województwie warmińsko-mazurskim), Play – 5,4 Mb/s (w województwie lubuskim), a Plus – 3,79 Mb/s (w województwie opolskim).

Najwięcej problemów w kategorii szybkości wysyłania danych mieli mieszkańcy województw na zachodzie i południu kraju. W województwie podkarpackim abonenci Plusa notowali średni wynik 2,32 Mb/s. Dużo lepszej sytuacji nie mają użytkownicy T-Mobile na Dolnym Śląsku. Mogą oni wysyłać pliki ze średnią prędkością 2,47 Mb/s.

Prędkość wysyłania (LTE) wg województw (maj 2018)
Prędkość wysyłania (LTE) wg województw (maj 2018)

Jeszcze gorzej radzi sobie Play w województwie lubuskim (1,92 Mb/s), a najsłabiej z całej czwórki – Orange w województwie opolskim (1,8 Mb/s). Te wyniki odbiegają wyraźnie od średniej krajowej, która wynosi 9,93 Mb/s.

W województwie warmińsko-mazurskim abonenci Play odnotowali wartość ping na poziomie 58 ms. Nieco lepiej prezentują się wyniki T-Mobile na Dolnym Śląsku. Tam wartość ping wynosi 48 ms. Najgorzej prezentuje się Orange. Na Podkarpaciu użytkownicy pomarańczowego operatora mierzą się z wartością ping na poziomie 73 ms.

PING (LTE) wg województw (maj 2018)
PING (LTE) wg województw (maj 2018)

W sąsiednim województwie małopolskim na jakość Internetu mobilnego mogą narzekać za to abonenci sieci Plus. Dla nich wartość ping osiągnęła 63 ms. Wartością średnią dla całej Polski jest 40 ms.

źródło: informacja prasowa