Pisarz science fiction Harlan Ellison zmarł w wieku 84 lat

Harlan Ellison zmarł w 84. Był autorem nowel i opowiadań science fiction, pisał scenariusze w tym do Star Treka, Babylon 5, The Twilight Zone i The Outer Limits.

Harlan Ellison

Harlan Ellison, zmarł w czwartek 28 czerwca 2018 r.

Allison napisał w 1967 epizod Star Treka pod tytułem „City on the Edge of Forever”, wokół którego było sporo kontrowersji, ale ostatecznie w 2009 roku osiągnięto porozumienie w tej sprawie.

Postaci stworzone przez Ellisona niejednokrotnie pojawiały się w Hollywood, w tym wykorzystany przez Jamesa Camerona Terminator, który mówi się, ze jest bliski Ober Limits. Firma produkcyjna i dystrybutor filmu rozstrzygnęły pozew; zmuszając twórców do uznania, że na film miała wpływ twórczość Ellisona.

W latach 70. Warner Bros. poprosił pisarza, aby zaadaptował kolekcję opowiadań „I Robot” Izaaka Asimova. Jednak kiedy adaptacja w końcu trafiła na duży ekran z Willem Smithem w 2004 roku, nie była oparta na scenariuszu Ellisona. Ellison zaadaptował także swoje opowiadania „I Have No Mouth and I Must Scream” w 1995 roku w grze o tej samej nazwie.

W tym roku mogliśmy kupić pierwszy tom zbioru opowiadań „To, co najlepsze” Ellisona przetłumaczony na język polski, a drugi tom zapowiedziany został na jesień.