Bezpieczniejszy standard WPA3 dla sieci Wi-Fi jest już gotowy

Stowarzyszenie Wi-Fi Alliance opublikowało finalną wersję standardu WPA3 dla sieci bezprzewodowych Wi-Fi, które zapewnia lepsze szyfrowanie i bezpieczeństwo danych, szczególnie dla inteligentnych domów.

WPA3 (Wi-Fi Alliance)

Po 14 latach od wydania WPA2, sieci Wi-Fi w końcu będą jeszcze bardziej bezpieczne. Wi-Fi Alliance oficjalnie ogłosiło Wi-Fi CERTIFIED WPA3™, standard nowej generacji, który rozwiązuje wiele obecnych problemów i luk w sieciach bezprzewodowych. WPA3 przede wszystkim zapewnia zindywidualizowane szyfrowanie danych, które powinno chronić dane przed podsłuchiwaniem z sieci Wi-Fi. Otrzymamy także bardziej rygorystyczne hasła logowania za pomocą symultanicznego uwierzytelniania.

Szacuje się, że urządzenia obsługujące standard WPA3 pojawią się już w przyszłym roku, choć na razie nie będzie to obowiązkowy standard w nowych urządzeniach. Nowa generacja Wi-Fi – 802.11ax – również zaczyna powoli wychodzić i oczekuje się masowego przyjęcia dopiero pod koniec 2019 roku, gdy te urządzenia staną się dostępne. Wi-Fi Alliance twierdzi, że wraz z rosnącą popularnością, WPA3 ostatecznie stanie się wymogiem certyfikacji Wi-Fi.

Mimo że protokół WPA2 ma więcej niż dziesięć lat, od tamtej pory jest nadal utrzymywany i aktualizowany w celu uwzględnienia nowych exploitów i nowych zabezpieczeń. WPA3 także będzie rozwijany wraz z wykryciem poważnych luk i błędów.

Przeczytaj także: Protokół WPA3 zapowiedziany przez Wi-Fi Alliance

Oprócz rozpoczęcia WPA3, Wi-Fi Alliance ogłosiło także nową, opcjonalną funkcję dla sieci Wi-Fi o nazwie Easy Connect.

Easy Connect ma na celu uproszczenie procesu podłączania gadżetów do sieci w inteligentnych domach. Proces będzie zdecydowanie łatwiejszy, w szczególności gdy urządzenia IoT nie mają ekranów ani przycisków. Jeśli urządzenie (i router, z którym łączy się) obsługuje funkcję Easy Connect, będzie można ją przeskanować za pomocą poświadczeń Wi-Fi wysyłanych automatycznie do nowego urządzenia. Chociaż brzmi to jak świetna funkcja, trudno jest zgadnąć, ilu producentów to będzie wdrażać, ponieważ wymaga wsparcia ze strony wielu stron, zanim stanie się naprawdę użyteczne.

Wiadomości o przyjęciu WPA3 są znacznie bardziej oczywiste. Wiele firm już ogłosiło swoje wsparcie, w tym Qualcomm, który już zaczął tworzyć chipy dla telefonów i tabletów obsługujących standard 802.11ax i WPA3.

źródło: Wi-Fi Alliance via Engadget