7 lat temu do sprzedaży trafił iPhone 4 [24.06.2010]

Dzień z historii Apple’a: 24 czerwca 2010 roku do sprzedaży trafił iPhone 4 z wyświetlaczem Retina i szklaną obudową – to mój pierwszy iPhone!

iPhone 4 – This changes everything. Again.

Chociaż iPhone 4 to urządzenie, które najprawdopodobniej kojarzy się z powodu niesławnej afery  „Antennagate”, to tak naprawdę był przełomowy i całkiem niezły smartfon! W pierwszy weekend sprzedał się w 1,7 miliona sztuk, co w tamtych czasach było uważane za wielki sukces Apple’a.

iPhone 4 trafił do sprzedaży dokładnie 7 lat temu, 24 czerwca 2010 roku. Osobiście mam do tego urządzenia ogromny sentyment, bowiem od niego skończył się mój osobisty związek ze smartfonami z Androidem i zaczęła przygoda z iOS-em.

iPhone 4 był kolejna generacją smartfonów firmy z Cupertino po iPhone’ie 3GS. Został on wprowadzony przez Steve’a Jobsa podczas konferencji Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) kilka tygodni wcześniej, 7 czerwca 2010 roku. Był to ostatni iPhone, który został wydany za życia Steve’a Jobsa i ostatni, który debiutował podczas WWDC. Od następnego roku Apple przestawiało nowe iPhone’y podczas specjalnie organizowanego wydarzenia we wrześniu.

Konferencja WWDC podczas której Steve Jobs zapowiadał iPhone’a 4:

Wraz z iPhone’em 4 wprowadzono FaceTime, ulepszony 5-megapikselowy aparatem z lampą błyskową LED, kamerą przednią o jakości VGA i znaczącą poprawą rozdzielczości ekranu dzięki wyświetlaczowi Retina (z 4x większą liczbą pikseli w porównaniu do poprzednika). Jakość wyświetlanego obrazu na smartfonie rzeczywiście była w tamtych czasach najlepsza!

Pod względem wyglądu wciąż posiadał 3,5-calowy formatem, ale został przeprojektowany na bardziej płaską obudowę, inspirowanej Braunem konstrukcji, która była o całe 24 procent cieńsza niż w poprzednim modelu. Wiele osób uważa design tego modelu za jeden z lepszych, dzięki metalowym krawędziom i szklanej tylnej obudowie.

Ten model iPhone’a działał pod systemem iOS 4 i otrzymywał wsparcie aż do wydania systemu iOS 7 włącznie z aktualizacjami.

Antennagate i inne problemy z iPhone’em 4

Oczywiście iPhone 4 nie był idealny. Jak już wspomniałem, pojawił się problem Antennagate, który polegał na tym, że niektórzy użytkownicy tracili połączenie z siecią komórkową gdy „nieodpowiednio” trzymali za metalową obudowę smartfona.

iPhone 4 firmy Apple z 24 czerwca 2010 roku
iPhone 4 firmy Apple z 24 czerwca 2010 roku

Była to jedna z pierwszych dużych kontrowersji w historii iPhone’a i spowodowała, że ​​Steve Jobs musiał przerwać wakacje, aby zorganizować konferencję prasową na ten temat. Pozew zbiorowy użytkowników ciągnął się przez dwa lata.

Pojawiły się również problemy spowodowane przez wyświetlacz Retina pierwszej generacji, który powodował, że czasami się „rozchodził”. Apple starało się zrekompensować to zwiększeniem pamięci RAM (do 512 MB), lepszym procesorem (A4) i dłuższą żywotnością baterii.

Przeczytaj także: iPhone 5s vs. iPhone 5c vs. iPhone 4s – porównanie iPhone’ów

Oficjalna reklama promująca iPhone’a 4:

https://youtu.be/8X-2g7VqMdo

Wydany w następnym roku, iPhone 4s poprawił wiele problemów występujących w iPhone’ie 4 i dopiero ten model przeszedł do historii jako jeden z moich ulubionych iPhone’ów.

Jeśli korzystaliście z iPhone’a 4 lub 4s i macie do niego taki sam sentyment jak ja, podzielcie się wrażeniami w komentarzu pod tym wpisem.

źródło: Apple via Cult of Mac