Apple uruchomiło program naprawy wadliwych klawiatur MacBooków

Firma Apple uruchomiła w piątek program naprawy klawiatur dla modeli MacBook i MacBook Pro wyposażonych w klawisze motylkowe.

Program naprawy klawiatur motylkowych w MacBookach i MacBookach Pro

MacBooki i MacBooki Pro, które posiadają klawiatury z klawiszami motylkowi podlegają uruchomionemu właśnie darmowemu programowi wymiany/naprawy. Modele, które posiadają wadliwe klawisze powodujące nieoczekiwane wstawianie podwójnych znaków albo brak wstawiania znaków lub klawisze sprawiają wrażenie „lepkich” klawiszy, mogą zostać zaklasyfikowane do tego programu.

Według firmy Apple „niewielki procent” klawiatur w komputerach MacBook i MacBook Pro wydanych w okresie od 2015 do 2017 r. może być dotkniętych tymi problemami.

Apple twierdzi, że klienci mogą zabrać zepsuty komputer MacBook lub MacBook Pro do sklepu detalicznego Apple lub do autoryzowanego serwisu Apple, aby otrzymać bezpłatny serwis naprawy, określony po wykonaniu diagnozy urządzenia przez specjalistów. Naprawa może obejmować wymianę jednego lub więcej klawiszy albo wymiany całej klawiatury.

Lista modeli komputerów MacBook i MacBook Pro, które objęte są nowym programem wymiany klawiatur:

  • MacBook (Retina, 12 cali, początek 2015 r.)
  • MacBook (Retina, 12-calowy, początek 2016 r.)
  • MacBook (Retina, 12 cali, 2017)
  • MacBook Pro (13-calowy, 2016, dwa porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (13-calowy, 2017, dwa porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (13-calowy, 2016, cztery porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (13-calowy, 2017, cztery porty Thunderbolt 3)
  • MacBook Pro (15-calowy, 2016 r.)
  • MacBook Pro (15-calowy, 2017 r.)

Program nie obejmuje innych modeli komputerów MacBook i MacBook Pro, ale zostaną w nim uwzględnione kwalifikujące się modele aż przez cztery lata od daty zakupu urządzenia.

Jeżeli Twoja klawiatura, w wymienionych Macbookach, sprawia problemy, to należy najpierw udać się do autoryzowanego serwisu Apple lub skontaktować się z serwisem wsparcia firmy. Jeśli uszkodzony MacBook lub MacBook Pro ma inne usterki, które uniemożliwiają wymianę, problem musi zostać naprawiony w pierwszej kolejności.

Apple prawdopodobnie naprawi MacBooka bez względu na uszkodzenia klawiatury spowodowane próbą naprawy klawiszy przez klienta lub fizyczne uszkodzenie obudowy, które niezwiązane są z klawiaturą. Uszkodzone fizycznie lub zalane klawiatury, niezwiązane z naprawą klawiszy, będzie wymagało dodatkowego serwisu, który może być dodatkowo płatny.

Jak zwykle, osoby, które już naprawiały klawiatury i zapłaciły za usługę, będą mogli ubiegać się od Apple’a zwrotu pieniędzy. Wystarczy skontaktować się z pomocą firmy w celu uzyskania informacji, jak to zrobić.W niektórych przypadkach koszt naprawy klawiatury mógł wynieść ponad 500 USD (ok. 2000 zł).

Klawisz w klawiaturze tradycyjnej (po lewej) i motylkowej (po prawej)
Klawisz w klawiaturze tradycyjnej (po lewej) i motylkowej (po prawej)

Decyzja Apple’a o zaoferowaniu programu naprawczego wynika z rosnącego wskaźnika niezadowolenia klientów, wynikającego z awaryjności klawiatury motylkowej pierwszej i drugiej generacji w modelach komputerów MacBook z 2015 r. i nowszych oraz modeli MacBook Pro z 2016 r. i nowszych.

Jak wynika ze skarg klientów, w wymienionych modelach awarie klawiatur występują częściej niż w poprzednich, ze względu na płytkie klawisze w klawiaturach motylkowych. Konstrukcja tych klawiatur może spowodować awarię klawiszy, gdy kurz lub inne małe cząstki dostaną się pod klawisze i spowodują, że klawisz przestanie reagować lub zmniejszy się jego i tak mały nacisk. Więcej informacji na temat programu znajdziesz na stronie podanej w źródle.

Na początku tego roku Apple uruchomiło program wymiany baterii w iPhone’ach, sprawdź czy musisz wymienić baterię iPhone’a, który jest spowalniany przez wadliwą baterię.

źródło: Apple Repair Program – Keyboard Service Program for MacBook and MacBook Pro via MacRumors