Apple przypomina, dlaczego nie należy „jailbreakować” iPhone’a

Apple zaktualizowało dokument pomocy o nieautoryzowanych modyfikacjach systemu iOS, czyli procesie łamania zabezpieczeń określanym często jako „jailbreaking”.

iOS vs. jailbreak

Niektórzy entuzjaści iPhone’ów lubią hakować własne urządzenia, aby zastosować poprawki i inne nieautoryzowane funkcje, robiąc tzw. „jailbreaka” na swoich urządzeniach. Warto jednak pamiętać, jakie są konsekwencje złamania zabezpieczeń urządzenia i stosowania na nim nieautoryzowanego oprogramowania.

Choć jailbreak otwiera wiele możliwości na dodanie ciekawych funkcji niedostępnych w oficjalnym oprogramowaniu iOS, to może sprawić, że iPhone będzie działał gorzej i stanie się bardziej podatny na ataki hakerów. Takie urządzenie nie będzie mogło być też naprawiane przez autoryzowany serwis Apple’a!

Firma Apple odświeżyła anglojęzyczną wersję dokumentu pomocy o nieautoryzowanych modyfikacjach systemu iOS na początku tego tygodnia, ostrzegając użytkowników iPhone’a przed „instalowaniem oprogramowania, które narusza system iOS”.

To ostrzeżenie dla każdego, kto może chcieć mieć „jailbreaka” na swoim iPhone’a. Jailbreaking to metoda wykorzystywania nieautoryzowanych hacków do uruchamiania kodu na najbardziej podstawowych poziomach urządzenia, umożliwiając użytkownikom wykonywanie czynności, na które zwykle nie pozwala im system iOS, takich jak zmiana ikon, dodawanie motywów lub uruchamianie niezatwierdzonych aplikacji.

Ale narzędzia używane do jailbreaka iPhone’a mogą mieć niezamierzone efekty uboczne. Nie tylko mogą sprawić, że iPhone będzie bardziej podatny na ataki hakerów, ale także mogą mieć negatywny wpływ na działanie telefonu – ostrzega Apple.

Przeczytaj także: iOS 12 będzie szczególnie przyjazny dla starszych iPhone’ów

Apple podaje potencjalne problemy z iPhone’em po jailbreaku

iOS został zaprojektowany jako system zapewniający niezawodność i bezpieczeństwo już z chwilą włączenia urządzenia. Wbudowane funkcje zabezpieczeń chronią przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami oraz pomagają zabezpieczać dostęp do informacji osobistych i danych korporacyjnych. Nieautoryzowane modyfikacje systemu iOS (określane również jako „jailbreaking”) omijają funkcje zabezpieczeń i mogą powodować wiele problemów na telefonach iPhone, iPadach i iPodach touch ze złamanymi zabezpieczeniami, w tym następujące:

  • Luki w zabezpieczeniach: nieautoryzowane modyfikacje systemu iOS („jailbreaking”) na urządzeniu powodują likwidację warstw zabezpieczeń, których celem jest ochrona informacji osobistych i samego urządzenia z systemem iOS.
  • Niestabilność: modyfikacje powodują częste i nieoczekiwane awarie urządzenia, awarie i zawieszanie się aplikacji (wbudowanych i pochodzących od innych firm) oraz utratę danych.
  • Krótszy czas pracy baterii: zmodyfikowane oprogramowanie powoduje szybsze wyczerpywanie się baterii, skracając czas działania telefonu iPhone, iPada lub iPoda touch po naładowaniu baterii.
  • Zawodne połączenia głosowe i transmisja danych: przerywanie połączeń, wolne lub zawodne połączenia podczas transmisji danych oraz przesyłane z opóźnieniem lub niedokładne dane o lokalizacji.
  • Przerwy w dostępie do usług: występują zakłócenia w działaniu usług takich jak iCloud, iMessage, FaceTime, Apple Pay, Visual Voicemail, Pogoda czy Giełda lub usługi te w ogóle nie działają na urządzeniu. Ponadto w aplikacjach innych firm, w których jest używana usługa powiadomień w trybie push firmy Apple (APNS), występują problemy z otrzymywaniem powiadomień lub odbierane są powiadomienia, które miały zostać dostarczone na inne urządzenie ze złamanymi zabezpieczeniami.
  • Brak możliwości zastosowania przyszłych uaktualnień oprogramowania: niektóre nieautoryzowane modyfikacje powodują nieodwracalne uszkodzenie systemu iOS. W efekcie telefon iPhone, iPad lub iPod touch ze złamanymi zabezpieczeniami może trwale przestać działać po zainstalowaniu w przyszłości uaktualnienia systemu iOS dostarczonego przez firmę Apple.

Apple twierdzi również, że popsute urządzenie z jailbreakiem może nie zostać naprawione w ramach przysługującej gwarancji.

Angielska strona wsparcia jest teraz datowana na 15 czerwca 2018 roku, ale nie wprowadzono żadnych innych zmian w stosunku do poprzedniej wersji z 2016 roku. Społeczność interesujaca się bezpieczeństwem iOS-a zauważyła tę aktualizację i wielu entuzjastów jailbreaka podejrzewa, że ​​może to mieć związek z nowym nieautoryzowanym oprogramowaniem dla iPhone’a (Electra 11.3.1).

Polska wersja strony pomocy technicznej dostępna jest wciąż z datą 30 września 2016 r.