Yahoo Messenger zostanie zamknięty w lipcu, po 20 latach!

Selekcja naturalna działa także w internecie, szczególnie w czasach, gdy aplikacje mobilne wiodą prym i wyznaczają trendy – przyszedł czas aby pożegnać Yahoo Messengera, który działał przez 20 lat.

Yahoo Messenger (1998-2018)
Yahoo Messenger (1998-2018)

Większość internautów w Polsce i na świecie korzysta dzisiaj z popularnych komunikatorów mobilnych, takich jak Facebook Messenger, Snapchat czy WhatsApp, które świetnie sprawdzają się na każdym urządzeniu. Ale Ci, którzy korzystali z programów, które miały swój czas świetności na początku ery internetu, teraz żegnają się ze swoimi ulubionymi aplikacjami.

Tak się właśnie stało w grudniu zeszłego roku z komunikatorem AIM (AOL Instant Messenger), a teraz przyszła pora na Yahoo Messengera. Komunikator od Yahoo został uruchomiony 9 marca 1998 roku jako Yahoo Pager i 21 lipca został przemianowany na Yahoo Messengera.

Teraz po 20 latach, 4 miesiącach i 8 dniach istnienia firma zapowiedział zamknięcie Yahoo Messengera na 17 lipca 2018 roku. Użytkownicy będą mogli nadal pobierać swoją historię czatów przez następne sześć miesięcy, na stronie z archiwum czatów.

Na początku boomu internetowego, Yahoo Messenger był jednym z wielu wczesnych komunikatorów internetowych, obok AOL Instant Messenger, MSN Messenger (zamknięty w 2014 roku) i ICQ. Yahoo Messenger pozwalał użytkownikom łatwo komunikować się ze sobą za pośrednictwem czatu tekstowego. Takie programy były niezwykle popularne w późnych latach 90. XX wieku i przez większość lat 2000, ale ostatecznie popadły w niełaskę, gdy nastałą rewolucja mobilna. Przykładem jest chociażby nasz rodzimy komunikator Gadu-Gadu.

Przeczytaj także:Kim są użytkownicy social mediów w Polsce? (maj 2018)

Brak alternatywy od Yahoo, tylko aplikacja do rozmów grupowych Yahoo Squirrel

Choć Yahoo odświeżyło swojego Messengera, dodając kilka nowoczesnych elementów w 2015 roku, jej koniec i tak był tylko kwestią czasu. Firma napisała, że „obecnie nie ma produktu zastępczego dla Yahoo Messengera (…) ciągle eksperymentujemy z nowymi usługami i aplikacjami, z których jedna to aplikacja do wysyłania wiadomości o nazwie Yahoo Squirrel (obecnie w wersji beta)(…)”.

Zrzut ekranu aplikacji mobilnej Squirrel - Group Messaging  (od Yahoo)
Squirrel – Group Messaging (Yahoo)

Squirrel to aplikacja do przesyłania wiadomości grupowych, którą Yahoo wypuściło w zeszłym miesiącu. Wersję beta można pobrać na urządzenia z systemem iOS i Android:

Pobierz aplikację w sklepie App Store Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródła: Yahoo Help – Yahoo Messenger will be discontinued (1), GSMArena, TechSpot