10 lat temu iPhone 3G nadał znaczenia słowu smartfon!

Steve Jobs zaprezentowali pierwszego iPhone’a 3G z możliwością instalowania aplikacji innych firm dziesięć lat temu 8 czerwca 2008 r. – dając firmie Apple pozycję lidera przez kolejną dekadę.

iPhone 3G, Steve Jobs (8 czerwca 2008 r.)
iPhone 3G, Steve Jobs (8 czerwca 2008 r.)

Wszyscy obserwatorzy zgadzają się, że to iPhone zmienił świat telefonów i elektroniki użytkowej, kiedy pojawił się w czerwcu 2007 roku. Ale niektórzy zapominają, że oryginalny iPhone był bardzo drogi, nie oferował aplikacji innych firm, był dostępny wyłącznie w abonamencie AT&T i działał w w sieci EDGE.

Rok później, w sobotę 8 czerwca 2008 roku wszystko się jednak zmieniło, kiedy Jobs zaprezentował iPhone’a 3G. Choć iPhone 3G wygląda zupełnie inaczej niż dzisiejsze iPhone’y, to właśnie dzięki temu modelowi smartfona Apple wyewoluowało ikonę iPhone’a, którego wszyscy znamy.

iPhone 3G został zaprezentowany podczas corocznej konferencji World Wide Developer’s Conference (WWDC 2008) w San Francisco. Steve Jobs otworzył konferencję wskazując, że Apple miało wtedy trzy główne produkty – Maca, biznes muzyczny i iPhone’a.

Zobacz także: „The One Device” – książka o sekretnej historii powstawania iPhone’a

Sam iPhone 3G był jedną ze słynnych „one last thing” Jobsa, ponieważ powiedział o nim dopiero po godzinie i dwudziestu minutach trwania prezentacji. Po ogłoszeniu, że Apple sprzedał 6 milionów oryginalnego iPhone’a w ciągu zaledwie roku, Jobs wymienił „nowe wyzwania” dla iPhone’a: sieć ​3G, wsparcie dla przedsiębiorstw, wsparcie dla aplikacji firm trzecich, możliwość sprzedaży produktu w większej liczbie krajów i w niższej, przystępnej cenie.

Aplikacje firm trzecich, obsługa sieci 3G i przystępna cena – najważniejsze cechy iPhone’a 3G

Smartfon miał plastikową obudowę z tyłu i solidne metalowe przyciski, 3,5-calowy wyświetlacz i „płaskie gniazdo słuchawkowe” (z którego firma zrezygnowała w 2016 roku wraz z pojawieniem się iPhone’a 7), co wzbudziło aplauz. Jobs podkreślał szybkość – dzięki prędkościom sieci komórkowej 3G, które „zbliżało się do Wi-Fi”. Na slajdach porównano iPhone’a 3G do dawno zapomnianych rywali, takich jak Nokia N95 i Palm Treo 750.

Drugą ważną cechą smartfona była przystępna cena. iPhone 3G sprzedawano w cenie 199 USD w ramach subsydiowanej umowy na model o pojemności 8 GB, z natychmiastową dostępnością w 22 krajach i w ponad 50 kolejnych w tym samym roku.

Sama prezentacja rozpoczęła się od zapowiedzenia drugiej wersji oprogramowania dla iPhone’a, nazywanej po prostu „iPhone OS 2.0” (konwencja nazewnictwa iOS pojawiła się dopiero w 2010 roku).

iPhone 3G (Apple, 2008)
iPhone 3G (Apple, 2008)

Nowe funkcje oprogramowania („iOS 2”) obejmowały między innymi wyszukiwanie kontaktów oraz pełne wsparcie dla iWork i Microsoft Office. Nowością była również możliwość zapisywania obrazów, obsługi kilku języków obcych i kontrola rodzicielska. W tym wystąpieniu pojawił się również MobileMe, niefortunny pakiet usług mobilnych firmy Apple, który w sposób słynny spowodował jeden z najsłynniejszych załamań Jobsa.

Prezentacja iPhone’a 3G jest historycznym momentem także dla samego Apple’a, ale z innego smutnego powodu. Było to jedno z wydarzeń, kiedy pojawienie się wychudzonego Jobsa, było głównym tematem rozmów i troski o zdrowie prezesa. Steve Jobs borykał się z problemami zdrowotnymi. Jobs ustąpił z funkcji CEO Apple’a trzy lata później, kiedy kilka miesięcy po dymisji zmarł na raka trzustki w październiku 2011 roku.

Przeczytaj także: 10 lat iPhone’a firmy Apple (9 stycznia 2017)

iPhone 3G był wielkim hitem sprzedażowym

Telefon iPhone 3G pojawił się nieco ponad miesiąc po zapowiedzi, 11 lipca 2008 r. Opinie były pozytywne; Walt Mossberg w Wall Street Journal, nazwał go „nowszym, szybszym, tańszym”.

Urządzenie było wielkim hitem. Do grudnia 2008 r. firma miała już 30 proc. udziału w rynku smartfonów w USA, zabierając część udziałów firmie Nokia, Research in Motion (BlackBerry) i Microsoft. W rzeczywistości to tylko iPhone był prawie wyłącznie odpowiedzialny za wzrost sprzedaży smartfonów.

Udział w rynku smartfonów w latach 2004-2008
Udział w rynku smartfonów w latach 2004-2008

W kolejnym roku od premiery Apple ujawniło, że sprzedało 6,9 mln sztuk iPhone’a 3G w pierwszym kwartale, w porównaniu do 6,1 mln sprzedanych sztuk oryginalnego iPhone’a w pierwszych pięciu kwartałach.

Następcą 3G był iPhone 3GS (2009 r.), który jeszcze na początku 2017 r. był aktywnie używany w niektórych krajach, a niektórzy jeszcze dzisiaj tworzą za pomocą tego urządzenia mobilnego świetne retro nagrania wideo.

źródło: Apple Insider – Ten years ago, Apple’s iPhone 3G brought speed and apps to the smartphone